Fantasztikus eredményeket ért el egy oxfordi szemklinika hat olyan betegén, aki az örökletes vakság egyik formájában szenvedett. Két páciens már olvasni is képes.
Angliában két éve kutatnak egy módszert, amely orvosolhatja az örökletes vakság, a choroideremia egyik formáját. Az orvosok most forradalmi eredményről számoltak be: több páciens is visszanyerte a látását.
A kísérlet során a retinát elkülönítik a szemfenéktől, és egy apró tűvel olyan ártalmatlan vírust fecskendeztek a betegek szemébe, amely annak a génnek egy aktív példányát tartalmazta, amely az örökletes vakságot okozta. Csak az alanyok egyik szemébe adták be az anyagot, így már látszik a két szerv közti különbség.
– Ha leülök a tévé elé, a bal szememmel már sokkal jobban érzékelem a fényeket, a fűt zöldebbnek látom, és még a mezeken lévő számok is kiélesedtek – nyilatkozta a Sky Newsnak az egyik alany, Jonathan Wyatt.
Egy másik beteg arról számolt be, hogy míg eddig csak halványan érzékelte a világot, egy derűs estén akár néhány csillagot is képes meglátni az égen. A kísérletet vezető professzor, Robert McLaren szerint ha már gyerekkorban elkezdik a kezelést, akár meg is előzhető az örökletes vakság kialakulása.
Egy évtizeden belül itthon is alkalmazzák
– A genetikailag öröklődő betegség miatt a látó sejtek elpusztulnak a szemben. Gyermekkorban farkasvaksággal kezdődik a betegség, később elvész a színlátás képessége, majd a középkorú betegnél a teljes vakság is elképzelhető, ezért minél előbb kezdik el a kezelést, annál hatékonyabb lehet – magyarázta dr. Németh János, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója, aki elmondta, a „vírusterápiával” szerinte is jó eredmény érhető el. A vírussal bejuttatott gén ugyanis beindíthatja az újbóli sejtképződést, visszafordíthatja a folyamatot.
– Ez a terápia valóban járható út a vakság kezelésében, s egy évtizeden belül itthon is elérhetővé válhat – mondta a szakértő, hozzátéve: egy nagyon nagy gyakorlatot igénylő beavatkozásról van szó.