Kerékbilinccsel rettenti el a tolvajokat egy fővárosi autókereskedő cég kiállított járgányaitól. Az eszköz éppen olyat, mint amit a közterület-felügyelet is használ. Vajon szabályosan teszik ezt?
Egy fővárosi autószalon előtt álló autókat kerékbilincs díszíti. Az arra járó automatikusan elmosolyodik, mondván, a közterületesek a céget a saját portája előtt szívatják, pedig aztán ott senkinek nincs útban a kiállított két autó.
Érdeklődésünkre aztán kiderül, hogy esetünkben szó sincs büntetésről, az autókereskedés az éjszakai tolvajoktól próbálja meg ily módon megvédeni tulajdonát. Az már csak a véletlen mûve, hogy látszólag pont olyan kerékbilinccsel teszi mindezt, amit a közterületesek által is használnak.
Ezzel együtt elég nevetségesnek tűnik ez a megoldás, hisz egy autókereskedés igazán megengedhetné magának, hogy a két kiállított autójába egy százezer forintos rablásgátlót szereljen be. Bár az is szánalmas, hogy ma Budapesten mindent ellopnak, ami mozdítható.
De vajon legális ez a féle védelem alkalmazása?
Dr. Kovács Kázmér ügyvéd, közlekedési szakjogász a Bors megkeresésére kifejtette: gépjárműve ellopásától óvandó civil személy is alkalmazhat olyan kerékbilincset, mint amilyet a közterület-felügyelet is használ, ha nem téveszt meg vele másokat.
– Személyes véleményem szerint a megtévesztés lehetőségét kizárja, hogy egy kerékbilinccsel „jutalmazott” autón minden esetben egy betétes papírnak is lennie kell, ami a jármű gazdáját figyelmezteti, hogy kocsiján a kerékbilincset a közterület-felügyelet hatósági közreműködésével helyezték el – magyarázta Kovács Kázmér.
Hozzátette: a kerékbilincsek felhelyezése hatósági tevékenység, melyet vállalkozásoknak adnak ki. Garanciális okokból pedig minden esetben jelen kell lenni a közterület-felügyelet munkatársának is. A Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóság (FÖRI) lapunkat úgy tájékoztatta: bárki vásárolhat kerékrögzítő eszközt a jármű védelme érdekében, akár olyan pirosat is, mint amilyet a közterületesek használnak.