A virtuális életbe is betörtek a babonák és hiedelmek. Pénztermő fák, megszakíthatatlan lánclevelek, szerencsehozó e-mailek határozzák meg sokak mindennapjait.
Egyre gyakrabban tör be az internet világába a babona, egy-egy színes kép is szerencsehozó erőt hordozhat – a küldője szerint. – Azok az emberek, akik hisznek abban, hogy sorsuk külső körülményektől fordul jobbra, olykor képesek túlzottan elragadtatni magukat – magyarázza dr. Németh Erzsébet szociálpszichológus a Borsnak.
Gyakran előfordul, hogy pusztán divatból hisznek valamiben. Például amikor sokat lehetett hallani arról, hogy a világhírű énekesnő, Madonna a kabbala követője lett, gombamód szaporodni kezdtek ennek a hitvallásnak a rajongói.
De nemcsak a régi babonák kelnek életre, újak is keletkeznek a kibertérben. – Városi legendákon alapuló új hiedelmek születtek – mondja Szvetelszky Zsuzsa szociálpszichológus. – Eleinte lánclevelek formájában, később a közösségi portálokon terjedtek. Minél több megosztást lát valaki vagy minél több levéllel bombázzák, annál jobban megragad az elméjében.
A hiedelmek még jobban megerősítik azt, aki hisz bennük, míg aki nem hisz, az ezek után sem fog. De aki elmerül az online érdekességekben, azt könnyen beszippanthatják az internetes babonák.