Soha nem látott közelségben suhan el a Föld mellett az ISON üstökös. Ötszáz évenként jár csak felénk, és a legtávolabbi bolygókon túlról érkezik. Az égi jelenség szabad szemmel is látható lesz.
Évszázados ritkaságnak számító égi jelenséget láthatunk november közepén, végén, ugyanis a Föld mellett rekordközelségben süvít el az ISON üstökös. Az égi tüneményt akár szabad szemmel is lehet majd látni felhőmentes napokon.
Az ISON a legtávolabbi bolygókon túlról érkezik, egészen a messzi Oort-felhőből.
– A Nap körül több milliárd üstökös kering, sokkal távolabb, mint az ismert bolygók. Megesik, hogy egy-egy belassult üstökös „bepottyan” a Nap közelébe, a bolygók közé, és a bolygók gravitációs hatása módosítja a pályáját. Ilyenkor előfordul, hogy nem tér vissza az eredeti pályára, és ezért gyakrabban láthatjuk – magyarázza E. Kovács Zoltán, a Kecskeméti Planetárium csillagásza.
– Érdemes elmenni egy bemutató csillagvizsgálóba, mert távcsővel hamarabb lehet látni az ISON-t, de pár hét múlva szabad szemmel is észlelhető, pedig a legtöbb üstökösre ez nem igaz. Ne várjunk gyors haladást tőle, mint a hullócsillagnál, mert bár a Nap körül elképesztő gyorsasággal mozog, mi kimondottan lassúnak látjuk innen a Földrôl. Olyannyira, hogy akár többnaponta is ránézhetünk, akkor fogjuk csak a mozgását észlelni. Eleinte egy sejtelmes, foltszerű jelenség lesz az égen, de nem egyforma erősségű, a mag körül ugyanis jóval fényesebb. Mindenkinek ajánlom, hogy megnézze, mert gyönyörű és kivételes látvány.