Előrelátóan A tél közeledtével nemcsak a hideggel kell megbarátkoznunk, hanem a megváltozott útviszonyokkal is.
Az első éjszakai fagyok már megérkeztek, s ez sok veszélyt rejteget azon vezetők számára, akik nem készültek fel a téli autózásra. Érdemes tehát már a mínuszok előtt szakemberrel átnézetni kocsinkat, s vezetéstechnikailag is ráhangolódni a csúszós utakra, illetve a megváltozott látási körülményekre.
Balesetbiztonsági szempontból az év legkritikusabb időszaka mindig a tél kezdete. Ilyenkor az átlagosnál több baleset következik be az utakon, mivel az autósok még nem, illetve nem valamennyien készültek fel a téli vezetésre.
Az átállás legfontosabb lépése a nyári gumik télire cserélése. Csak ezek biztosítják a megfelelő tapadást, ha az átlaghőmérséklet 7 Celsius-fok alá csökken.
Mielőtt azonban felszereltetnénk a fél évig tárolt téli gumikat, ellenőriztessük, hogy mind a négy kerék megfelelő állapotban van-e, mert a kopott, avagy szétrepedt abroncsok felettébb balesetveszélyesek.
A téli üzem megkezdése előtt ajánlatos a fékek, futóművek, kormánymű állapotát is márkaszervizben elle-nőriztetni.
A láthatóság a téli rossz látási viszonyok között kiemelt jelentőségű, hiszen akár egyetlen kiégett lámpa is életveszélyes szituációt idézhet elő. Indulás előtt ezért – ahogyan egyébként a KRESZ is előírja – mindig ellenőrizzük, hogy az autó világítása, irányjelzői és féklámpái hibátlanul működnek-e.
A fagyálló feltöltése a hűtőfolyadék esetében is fontos, amelynek fagyási pontját szakemberrel tudjuk ellenőriztetni, s szükség esetén utántöltéssel, vagy folyadékcserével biztosítani, hogy a tartály ne fagyhasson be. Ügyeljünk arra, hogy a megfelelő fagyálló folyadékot használjon.
Az ajtók tömítő gumijait érdemes olajjal vagy szilikonnal átkenni, hogy elkerüljük a fagyás okozta tömítésszakadást.