Elszántan harcol gyermeke gyógyulásáért Gyura Barbara. A Szemem Fénye Alapítvány vezetője 2000-ben temette el másfél éves kisfiát, Nailt. Most a legkisebb fia, Rinát csontrákban szenved.
A genetikusok szerint egy az ötmillióhoz az esélye annak, hogy egy családban két gyermek is megbetegedjen rákban. Gyura Barbaráéknál ez történt: néhány évvel azután, hogy a karjaiban halt meg leukémiában a középső fia, az orvosok közölték: a legkisebb csontrákban szenved. A pécsi édesanya nehezen talál szavakat arra, milyen kegyetlen velük a sors.
– 2000. március 20-án hullott darabjaira a gondosan felépített életünk. Az akkor tizennégy hónapos Nail láza felszökött, erős fájdalmak gyötörték. A kórházban három hétig semmit sem tudtak kezdeni a betegségével. Vírusra gyanakodtak, gyógyszerezték – emlékszik az édesanya. Később kiderült: a gyermeknek leukémiája van, és a jobb fülében van egy daganat. A kemoterápia hatására Nail állapota stabilizálódott. Szeptemberben eltávolították a daganatot a füléből. Aznap meghalt.
– Az operáló orvos nyitva hagyta a füle mögötti sebet, mert gennygócnak vélte a vérzékeny daganatot. Végignéztem, ahogy bíborvörössé ázik a kötés, majd a párnahuzat és a takaró. Mire visszatolták a fiamat a műtőbe, már késő volt. Nail a karjaim között vérzett el – sóhajt Barbara.
Az anya a tragédia után hozta létre a Szemem Fénye Alapítványt, hogy a daganatos kisgyerekeken segítsen. Rinát születése visszaadta a családnak a reményt. Neve tatár nyelven annyit tesz: újjászületés. – Márciusban derült ki, hogy Rinát fiam osteoszarkómában szenved, ami a csontrák egy típusa. Nagyon ritka betegség, az országban tíz eset van. A hír sokkolt minket. Először egy mexikói immunterápia mellett döntöttünk, ahol az állapota sokat javult, de a kemoterápiát nem tudtuk elkerülni. Rinát három hónapja tolószékben van – mondja az anyuka.
Amiatt választották a londoni Sarcoma Centert, mert ott évente ötszáz szarkómást kezelnek. Barbara jelenleg is kint van Rináttal, míg az édesapa és legnagyobb, 18 éves fiuk Pécsen reménykedik. A kezelés kilenc hónapja embertelen összegbe kerül, közel 90 millió forintba. A család legalább a felét előteremti, így a műtétre ott kerülhetne sor, de a kemoterápiát itthon fejeznék be. Az orvosok a fiúnak 65 százalékos gyógyulási esélyt adnak.