Soha nem látott bogarak pusztítják a termést, főleg a paradicsomot a kiskertekben. A különös állatok a szakértő szerint Horvátországból érkeztek, ahol a parlagfüvet akarták elpusztíttatni velük. Kérdés, valóban a parlagfű-e az oka annak, hogy minden negyedik ember allergiás.
Sosem látott bogarak tették tönkre Zala Tivadarék kertjét Budapesten, a XVII. kerületben.– A paradicsomültetvényünk ezektől a förmedvényektől hemzseg – mutatja Zaláné Veronika. – Nincs gusztusunk enni belőle, így kivágtam az egészet!
Előtte azonban gondosan lefotózta, és szakértő véleményét kérte. Különös dologra derült fény.– A bogarakat fotóról nehéz azonosítani, de úgy látom, egy levélbogárfajtáról, a zygogramma suturalisról van szó. Egyik kollégámnak a balatonrendesi kertjében már tavaly meggyűlt a baja ezzel a levélbogárral, amelyet Horvátországba telepítettek be Amerikából mint a parlagfű természetes kártevőjét – vélekedik Balla Gábor Tamás, a Szent István Egyetem nyugdíjas professzora.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalban egyelőre nem hallottak a fura bogár megjelenéséről.– A parlagfűnek több kártevőjét ismerjük, de ezek nemcsak a parlagfüvet károsítják, hanem fontos termesztett növényeket is. Ezért ezeket a kártevőket nem lehet parlagfű irtására felhasználni – közölték.
Érthető, ha a parlagfű kiirtását követelik az allergiások, hiszen minden negyedik ember érzékeny a pollenjére. Magyarországon körülbelül 700 ezer hektár erősen fertőzött parlagfűvel. A Parlagfű Pollen Riasztási Rendszer jelentése szerint a növény virágpora országszerte elérte a nagyon magas szintet, Nyíregyházán, Szolnokon, Debrecenben és Békéscsabán mindennap kirívóan magas koncentrációt mértek a múlt héten, és az ország legnagyobb részében III. és IV. riasztási fokozat van érvényben. Ez azt jelenti, hogy a parlagfűre érzékenyek komoly allergiás tünetekkel küszködnek.
A parlagfű első számú közellenség lett, de sokan gondolják úgy, hogy nem a növény felelős az allergiáért. Weixl–Várkonyi László természetgyógyász, bioenergetikus szerint nem irtani kell, hanem megenni.
– Szerencsére én magam sosem voltam allergiás, 1973-ban Lajos atya megismertetett az általa gyógynövénynek tartott parlagfűvel. Azóta sok embert kigyógyítottam az allergiából és a cukorbetegségből azzal a szemlélettel, hogy nem irtani kell ezt a növényt, hanem megenni. Én is ezt teszem – állítja László. Azt mondja: veterán nehézatlétaként veszi hasznát a növénynek.
– Mivel őssejttermelést fokozó hatása is van, érezhetően javítja a fizikai teljesítményemet. Egyébként tudomásom van róla, hogy az egyik nagy hazai gyógyszergyár is termeszt parlagfüvet, ugyanis a növény egyik hatóanyagát daganatellenes készítmények gyártásához használják fel.
A szakorvosnak kétségei vannak a parlagfű gyógyhatását illetően, de a kutyaharapást szőrével elvét az allergológusok sem vetik el.– Receptre kapható például az a speciális parlagfűoldat, amelynek a használatát a növény virágzása előtt két hónappal kell megkezdeni – tudtuk meg dr. Csáki Csilla allergológustól. – Ez most már késő a betegségben szenvedőknek, de jövőre adott a lehetőség. Addig is érdemes orvoshoz fordulni, aki megállapítja az allergiás reakció okát, és segít a tünetek enyhítésében. Elhanyagolni nem szabad a betegséget, mert asztmát és más szövődményeket okozhat.
Más néven ambrózia
A parlagfű igen előkelő tudományos nevet visel: Ambrosia artemisiifolia. Észak-Amerikában őshonos, onnan hurcolták be, Európában először Svájcban tűnt fel 1878-ban, és az elsô világháború idején kezdett terjedni. Hazánkban az 1920-as években Somogy megyében tűnt fel. Miután alkalmazkodott az éghajlathoz, a legszaporább gyomnövény lett, elnyomva a többit. Virágpora akár száz kilométeres távolságra is eljut, egyetlen tő növény 60 ezer magot is termelhet, és a mag harminc évig is életképes marad. Igénytelen, jól ellenáll a gyomirtó szereknek, a hidegnek, a hőségnek és a szárazságnak.
Ritka és kevés a bírság
Ha az ingatlanon akár csak virágbimbós parlagfüvet találnak, a hatóságnak növényvédelmi bírságot kell kiszabnia, ami 15 ezertől 5 millió forintig terjed. Amennyiben egy földhasználót három éven belül ismételten büntetnek, a bírság összegét másfélszeresével kell növelni. A települések közterületén az önkormányzat kötelessége a parlagfű-mentesítés.
Idén eddig a földhivatalok külterületen 708 esetben, összesen 1268 hektár parlagfűvel fertőzött területről vettek fel helyszíni ellenőrzési jegyzőkönyvet. Ezek alapján a megyei kormányhivatalok eddig összesen 1 millió 228 ezer forint növényvédelmi bírságot szabtak ki.
Természetes módszerek
A gyógyszertárakban számos készítmény kapható vény nélkül az allergiás tünetek enyhítésére. Vannak azonban természetes módszerek is:
Biorezonancia – megfelelő géppel és szaktudással rendelkező orvos végzi.
Akupunktúra – szakképzett orvos végzi.
Mágnesterápia – orvos, természetgyógyász végzi vagy arra alkalmas eszközzel otthon végezhető.
Orrcsepp házilag: sós oldat, egy deci vízbe jó csipet tengeri só (szembe nem jó).
Homeopátiás szer – homeopata vagy gyógyszerész útmutatása szerint.