J.S. Dirr és családja több mint egy évtizeden keresztül tartotta lázban az internetezőket. A férfi legféltetettebb titkait osztotta meg a netezőkkel, és éveken keresztül beszámolt rákos kisfia állapotáról és kezeléséről. Hatalmas megdöbbenést keltett mikor kiderült, a férfi nem más, mint egy internetes csalás és a valós személy az egész történet mögött egy 22 éves lány.
J.S. Dirr, aki 11 évvel ezelőtt jelent meg a világhálón, és most, anyák napján buktatta le magát. A férfi, több mint egy évtizedig Casanovának állította be magát, azt hazudta 11 gyereket nemzett, majd az elmúlt pár évet rákos kisfia ápolásával töltötte. Dirr az anyák napi bejegyzésben vesztére arról számol be, hogy aznap tragikus hirtelenséggel elvesztette terhes feleségét egy autóbalesetben. A történet annyira megrázta rajongóit, hogy összefogtak megtalálásáért, ám ebbe csúnyán belebuktak ők és a hazug férfi is.
A nehéz sorsú családapáról ugyanis kiderült, nem más mint egy unatkozó illinoisi huszonéves, Emily Dirr. A lány még tinédzser korában találta ki magának az alternatív családot, mert ezzel próbált menekülni mindennapi gondjai elől. Azt nem gondolta az akkor 11 éves lány, hogy végül fantáziája a vesztét okozza.
Beteg gyerekkel dobta föl a sztorit
Kezdetben csupán a húszas évei közepén járó J.S. Dirr létezett, aki blogot vezetett számos szerelmi kalandjáról. Az interneten hamar elterjedt az ismeretlen, vonzó férfi híre, és egyre többen kezdték követni a bejegyzéseit. Az évek során számos olvasóval online románcot folytatott és virtuálisan szexelt is velük.
Ám egy idő után a csapodár férfi történeti nem elégítették ki a nem létező úriember mögött álló lány fantáziáját. Megházasította Dirrt, majd úgy határozott: egy rákos kisfiúval dobja fel internetes álcsaládja életét. Nem számított rá, hogy a beteg gyerek hallatán több százán, ezren kezdenek akciókba azért, hogy segítsenek a bajba esett családon.
Emily Dirr egy külön Facebook oldalt is létrehozott a beteg Eli számára, melyen nap, mint nap beszámolt a kisfiú állapotáról. Az aggódó olvasók, különböző szülői csoportok és beteg gyerekekkel foglalakozó társaságok mind Eli megmentőivé akartak válni. Mivel a családdal senkinek nem sikerült találkoznia, ezért a világhálón próbáltak segíteni a beteg kisfiún. A rákos Eli Dirr hónapról hónapra egyre több embert mozgatott meg.
Mikor J.S. felesége, anyák napján, tragikus módon elhunyt, néhány blog olvasó gyanakodni kezdett. A borzalmak és az egybeesések sorozata hihetetlenné vált számukra, ezért elkezdtek nyomozni a Dirr család után. Mindössze pár hét kellett ahhoz, hogy kiderüljön, gyanújuk nem volt alaptalan. A család, amelynek mindennapos harcát éveken keresztül követték, valójában soha nem létezett. Egy amerikai lány fantáziája volt csupán az egész.
Nála durvább példák is vannak
A pszichológus, Marc Feldman, már 1998-ban diagnosztizálta az internetes Münchhausen szindrómát, ami miatt a páciens betegesen fel akarja hívni magára a figyelmet az interneten. Emily Dirr mellett számos esetre derült fény az elmúlt évek során.
A leghíresebb, a tinédzser Kaycee Nicole volt, aki 1999 és 2001 között blogot vezetett a leukémiával folytatott harcáról, melyet végül két év után elvesztett. A lányról kiderült, soha nem létezett, az egész történet mögött egy kansasi háziasszony állt.
A hoaxoknak máig rengeteg ember bedől, ezért érdemes a történetnek utánanézni az interneten. A magyar nyelvű szájtok közül az Index foglalkozik kiemelten ezekkel.