Elképesztő felfedezést tettek a régészek! Az ókori egyiptomi sírból különleges leletek kerültek elő, miután a régészek rábukkantak egy fáraó 4000 éves érintetlen sírjára.
Manapság egyre ritkábban fordul elő, hogy a régészek egy fáraó sírjára bukkanjanak az ókori Egyiptom idejéből. A legtöbb sírt ugyanis nem sokkal a temetést követően, vagy pár évszázad múlva általában kirabolták, vagy elfedte az idő és a sivatag homokja. A királysírok pedig még ritkább régészeti fogásnak számítanak.
A sír Waserif Raé, aki Userkaf fáraó fia volt, aki Egyiptom ötödik dinasztiájának alapítója és első királya volt. A rendkívüli hírt az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium jelentette be a közösségi oldalán.
A régészek a felfedezést a Saqarra Necropolisban, a Kairótól délre található tömeges temetkezési hely feltárása során tették. A régészek először egy hamis ajtót találtak, amelyet rózsaszín gránitból faragtak. Dr. Mohamed Ismail Khaled, a Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára szerint ez az egyik első alkalom, amikor ilyen méretű és anyagú hamis ajtót találtak a területen.
Az ajtó 4,5 méter magas és több mint egy méter széles. Belefaragták a Waserif Ra számos címét ábrázoló hieroglifákat: „Örökös herceg, Buto és Nekhbet régió kormányzója, királyi írástudó, miniszter, bíró és éneklő pap."
Izgalmas lelet volt a sírban talált Dzsószer fáraó szobra is, aki a harmadik dinasztiában uralkodott. A szobornak kísérői is voltak, a felesége és 10 lánya. Ezek a szobrok a kutatók szerint eredetileg nem a sírban kaptak helyet, hanem Dzsószer fáraó lépcsős piramisában helyezték el őket. A régészeket nagyon izgatja, hogy miért helyezték át a szobrokat, ezért további kutatásokat fognak végezni.
A sírban találtak egy vörös gránit áldozati asztalt is, amelyen az áldozati étkek listája is szerepelt. Ami viszont nagyon furcsa, hogy a régészek szerint a királyi sírt nem csak Waserif Ra használta. Ugyanis találtak egy álló férfit ábrázoló, kolosszális fekete gránit szobrot, ami jóval később, a 26. dinasztia idején készült. Ez azt jelenti, hogy a sírt több, mint 1000 év után újra használatba vették, ráadásul szintén egy királyi méltóság. A szobor mellén egy név felirata látható: Neferirkare fáraó.
Az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium ígérete szerint folytatják az ásatásokat a lelőhelyen, feltárják a megmaradt temetőelemeket és sírokat, amelyeket a régióban egyedülállónak tartanak.
Járd körbe belülről is az ókori egyiptomi Dzsószer fáraó lépcsős piramisát: