A nagyjából ie. 1550-től ie. 1292-ig hatalmon lévő ókori Egyiptom 18. dinasztiáját a katonai siker, a birodalmi terjeszkedés és a dicsőséges műemlékek építése jellemezte. A korszak leghíresebb fáraói közé tartozik I. Thutmosz és III. Thutmosz, akik mindketten híres harcos királyok voltak.
E két nagy vezető közé szorult a viszonylag homályos II. Thutmosz, akiről azt tartják, hogy mindössze öt évig uralkodott, mielőtt i.e. 1479-ben, 30 éves korában meghalt. Királyi eredményeiről keveset tudunk, bár sír nélküli holttestét a 19. században találták meg Deir el-Bahari halotti templomában.
Úgy gondolják, hogy a király múmiáját azután szállították a helyszínre, hogy sírrablók eltávolították eredeti nyughelyéről, így a régészeknek kevés nyoma maradt a sír helyére vonatkozóan – egészen mostanáig.
A felfedezést bejelentő közleményben az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium kifejtette, hogy II. Thutmosz sírját a Théba-hegy környékén találták meg, néhány kilométerre nyugatra Luxortól és a Királyok Völgyétől. A sír bejáratát valójában három éve találták meg, de a régészek eredetileg azt hitték, hogy egy királyi feleségé, mivel olyan közel volt III. Thutmosz néhány házastársának temetkezési helyéhez. Miután azonban II. Thutmosz nevével – az „elhunyt király" kartusával – ellátott alabástromedényeket tártak fel, a kutatók rájöttek, hogy a korábban C4-es sírként ismert ereklye valójában a fáraó sírja.
Sajnos a sírt súlyosan megrongálta egy ősi árvíz, és úgy tűnik, hogy a sírtárgyak nagy részét eltávolították az özönvíz idején, ennek ellenére Imydwat temetési könyvének részeit a sírban lévő habarcsdarabokon azonosították. Ez a szöveg, amely Ré napistennek az alvilág 12 szintjén áthaladó utazását meséli el, a Királyok Völgyének legtöbb királysírjában megtalálható, és az volt a célja, hogy segítse a fáraókat a túlvilágon.
Életében II. Thutmosz jelentős mértékben hozzájárult az ókori egyiptomi történelemhez azzal, hogy feleségül vette féltestvérét, Hatsepszutot. Ez a szövetség lehetővé tette számára, hogy férje halála után minden idők legnagyobb női fáraójává váljon. Viszont később a nevét mostohafia, III. Thutmosz kitörölte az iratokból és ahonnan tudta, mert több évtizeden át a királynő megtartotta magának a trónt.
Dr. Mohamed Ismail Khaled, az egyiptomi Régiségek Legfelsőbb Tanácsának főtitkára kifejtette, hogy Hatsepszut nevét II. Thutmosz sírján is megtalálták, és arra utal, hogy ő végezhette a temetési szertartásait is.
II. Thutmosz múmiáját jelenleg az Egyiptomi Civilizáció Nemzeti Múzeuma őrzi, Hatsepszutot pedig a Királyok Völgyében temették el.
Nézd meg Hatsepszut templomát:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.