Az ősi civilizációk 5 legnagyobb rejtélye: mutatjuk mit fejtettek meg, és mik maradtak a homályban

menhir
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 01. 16:00
Akár menhirek, akár meghatározhatatlan halmok vagy fura vonalak a földön, az ősi civilizációk olyan nyomokat hagytak hátra, amelyeknek olyan mély jelentéssel kell rendelkezniük, amely mára a múlt homályába veszett. A föld lakói pedig máig azon töprengenek, ki, mikor és miért emelte őket?
A Húsvét-sziget szobrainak rejtélyét máig találgatják a tudósok - illusztráció Forrás: Shutterstock/ JuanJose7

Az ősi civilizációk legnagyobb rejtélyei a múltból

Az ősi civilizációk által emelt különös történelmi-földrajzi nevezetességek közül soknak a jelentését kitalálták már a szakértők, de közülük néhány nem hajlandó felfedni a titkait.

Megértjük valaha a Húsvét-sziget művészetét és írását?

A Húsvét-sziget – saját népe nyelvén Rapa Nui – a Föld egyik legelszigeteltebb lakott helye. Több mint ezer évvel ezelőtt lakói több száz tonnás monolitokat, úgynevezett moai-kat emeltek, amelyek mintegy 300 évvel ezelőtti felfedezésük óta folyamatosan lenyűgözik a régészeket.

Az elsősorban kéziszerszámokkal faragott vulkáni tufa szobrokat valahogyan kőemelvényekre emelték. De mi volt a céljuk? Hogyan mozgatták az emberek a monolitokat? A húsvét-szigetiek szerint a szobrok maguk „mentek" a helyükre. Egyes szerzők azt állították, hogy a moaikat csak elveszett civilizációk vagy földönkívüliek állíthatták fel. Tudományosabb források azt sugallták, hogy kereteken húzhatták őket a helyükre.

Nemrég a régészek elismerték, hogy a húsvét-szigetieknek igazuk lehetett: a szobrok sétáltak. Pár tucat ember kötelek segítségével képes egy moai-t egyik oldaláról a másikra ringatni, és így „előre lépegetni" a szoborral. Mire az európai felfedezők megérkeztek, sok moai ledőlt, jelentésük pedig a múlt homályába veszett. Egyes feltételezések szerint hatalmi szimbólumai lehettek, de lehet, hogy békés vallási céljuk volt.

Vajon hogy mozgatták a Húsvét-sziget moai-it építőik? - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Robert Harding Video

Az itt talált fa- és kőtáblák szövegei szintén rejtélyek, megfejtetlen rongorongo feliratokat tartalmaznak. A furcsa karakterjelek balról jobbra, majd jobbról balra futnak. A szobrokhoz hasonlóan eddig ez is dacolt a magyarázattal.

Mit jelenthet a Carnac-kősor?

Több mint 3000 menhir, amelyeket a szél és az eső folyamatosan pusztított, görnyedt formákká alakított. Akár egyedülálló kövekről, amelyeket menhirekként ismerünk, akár többköves csoportokról, úgynevezett dolmenekről legyen szó, a furcsa kősor mintegy 3 km hosszan nyúlik el a francia Carnac falu közelében. Bár a kövek évezredek óta állnak, a régészek máig nem tudták megfejteni céljukat vagy eredetüket.

A megalitokat a breton kultúra egymást követő hullámai szentként tisztelték. Az ókori rómaiak a gránitfelületekre faragták isteneiket; a keresztények pedig saját szimbólumaikat adták hozzá később. Az egyik legenda szerint a menhirek egy pogány sereg megkövült maradványai, akik Szent Corneliust a tenger felé kergették; ő azonban sarokba szorítva kővé változtatta üldözőit.

Kik és milyen célból állíthatták a carnaci menhireket? - illusztráció Forrás: Schutterstock/Richard Semik

Valójában a kövek sokkal régebbiek, mint a kereszténység, és nagy valószínűséggel Bretagne pre-kelta neolitikus időszakából származnak, körülbelül Kr. e. 4500-2000 közötti időszkból. Vajon az ősi istenek, vagy az elhunyt ősök tiszteletére emelték őket? A nap vagy a csillagok elhelyezkedését követik nyomon? A szürke sereg eddig megőrizte titkát.

Milyen célt szolgált a Nagy Kígyó-halom?

A több mint 396 méter hosszú, körülbelül 6-8 m széles és 1-2 m magas Nagy Kígyó-halom Dél-Ohio dombjain kígyózik. Farka elegáns tekercsben végződik, feje pedig mintha egy óriási tojást nyelne el.

De hogy ki építette és mit jelent, máig nem tudni. A kanyargós halmot először az 1840-es években írták le, és eredetileg az ősi adenai embereknek tulajdonították, akik Kr. e. 500 és Kr. u. 200 között lakták a területet, és akiknek maradványait a közeli temetkezésekben találták meg.

A radiokarbonos kormeghatározás azt sugallja, hogy fiatalabb, talán körülbelül 900 éves lehet, a Fort Ancient-civilizáció idejéből. A Fort Ancient kultúrára a Mississippi-i kultúra hatott, amely ikonográfiájában fellelhető a csörgőkígyó; sőt, a kígyókat sok indián kultúra átitatta spirituális erővel.

Szintén ugyanaz a kérdés: kik és milyen célból készítették a Nagy Kígyó-halmot? - illuszráció Forrás: Wikipedia/Eric Ewing

Egyes régészek kiemelik, hogy a kígyódomb feje a nyári napfordulóhoz igazodik, tehát csillagászati vagy szertartási célja lehetett. Leletek vagy írásos emlékek hiányában azonban a halom hatalmas, kígyózó rejtély maradhat.

Mire használták a Nazca-vonalakat?

Kétezer évvel ezelőtt az emberek több mint ezer hatalmas figurát martak a délnyugat-perui tengerparti sivatagba. A négyszögeket, trapézokat, spirálokat, keskeny vonalakat és óriási lényeket formázó vonalak több száz négyzetméternyi száraz fennsíkon helyezkednek el, amelyek Nazca és Palpa városai között koncentrálódnak. Az 1920-as években a transz-andoki pilóták újra felfedezték a hatalmas Nazca-geoglifákat, ami több évtizedes kutatást eredményezett, hogy megválaszolja a kérdést: mire valók?

Sok válasz felmerült és sokat elvetettek az évek során. Tudjuk, hogy a geoglifákat elsősorban a Nazca-kultúra hozta létre, amely a Kr. e. 200-tól Kr. u. 600-ig virágzott. A szakemberek azt feltételezik, hogy öntözési csatornákat, csillagászati kalendáriumot, inka utakat, archaikus hőlégballonokból szemlélendő ikonokat és – a legmakacsabb és legvalószerűtlenebb – légi járműveket ábrázolnak.

A Nasca-vonalak a földről nézve nem állnak össze képpé, csak a levegőből - vajon hogy csinálták őket? - illusztráció Forrás: Schutterstock/Anita in travel

Napjaink vezető magyarázata egyszerűbb: a jelképek szertartásos ösvényeket alkothattak egy szent tájon. A figurák közül sok esőhöz vagy termékenységhez kötődik, és lábnyomok még mindig láthatók a vonalakon.

Megtaláljuk valaha Eldorádót?

Az első Eldorádó ember volt, nem város. A dél-amerikai spanyol felfedezők az 1500-as évek elején ismerték meg legendáját. Eszerint valahol az Andokban a bennszülött muiscaiak új főnököt avattak, akit tetőtől talpig arannyal borítottak, és aranyat és smaragdot dobáltak egy szent tóba.

A kapzsi spanyol, német, portugál és angol kalandorok ezután Kolumbia, Guyana és Brazília könyörtelen vadonjaiba merészkedtek, hogy felkutassák ezt a mitikus kincset. Az idő múlásával pedig az emberi Eldorádóból egy arannyal kirakott völgy lett, amely csak a felfedezésre vár. Sok amerikai őslakos és európai is meghalt a titokzatos aranyváros keresése közben, de soha nem találtak semmilyen aranybányát.

A legendában azonban lehet némi igazság. A Muisca-történetben említett tó a Laguna Guatavita lehet, magasan az Andokban, Bogotá közelében, Kolumbiában. Néhány aranytárgyat és ékszert találtak ebben a tóban, de a tó lecsapolására és a híres kincsek megszerzésére tett kísérletek kudarcot vallottak. Bármilyen kincs is lehet ott, az ott is marad.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.