Megtalálták a csupa aranyból álló legendás várost, Eldorádót?

gazdagság
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 27. 11:00
Az arany utáni vágy minden korszakra, fajra és nemzetiségre kiterjed. Bármilyen mennyiségű arany birtoklása fellobbantja a több megszerzése iránti kielégíthetetlen vágyat. Az évszázadok során ez a szenvedély adott okot az aranyváros, Eldorádó maradandó történetéhez.
Eldorádó legendás arany városa a mai napig él a köztudatban - illusztráció Forrás: Shutterstock/ridersuperone

Eldorádó, az arany városa

A 16. és 17. században az európaiak azt hitték, hogy valahol az Újvilágban van egy hatalmas gazdagságú hely, Eldorádó. A kincs utáni kutatásaik során számtalan életet vesztettek el, legalább egy embert öngyilkosságba vittek, egy másik embert pedig a hóhér fejszéje alá vetettek.

„Eldorádó megváltoztatta a földrajzi elhelyezkedést, míg végül egyszerűen az amerikai kontinensen lévő kimondhatatlan gazdagság forrását jelentette" - mondja Jim Griffith, az arizonai Tucsonban élő folklorista.

Az Eldorádó legenda születésének eredete

Az Eldorádó eredete mélyen Dél-Amerikában rejlik. Mint minden maradandó legenda, az Eldorádó meséje is tartalmaz néhány igazságfoszlányt. Amikor a spanyol felfedezők a 16. század elején eljutottak Dél-Amerikába, történeteket hallottak egy bennszülött törzsről az Andok hegységben, a mai Kolumbia területén.

Amikor egy új törzsfőnök került hatalomra, uralma a Guatavita-tónál tartott szertartással kezdődött. A szertartásról szóló beszámolók eltérőek, de következetesen azt állítják, hogy az új uralkodót aranypor borította, aranyat és értékes ékszereket dobtak a tóba, hogy megnyugtassák a víz alatt élő istent.
A spanyolok ezt az aranyvezért El Doradónak kezdték „az aranyozottnak" nevezték. Az aranyozott férfi szertartása állítólag a 15. század végén ért véget, amikor Eldorádót és alattvalóit egy másik törzs meghódította.

De a spanyolok és más európaiak annyi aranyat találtak a bennszülöttek között a kontinens északi partja mentén, hogy azt hitték, valahol a belső térben kell lennie egy még nagyobb gazdagságnak. A spanyolok nem találták meg Eldorádót, de a Guatavita-tavat igen, és 1545-ben megpróbálták lecsapolni. De a feltételezett mesés kincs a mélyebb vízben elérhetetlen volt.

Az európaiakat, főleg a spanyolokat különösen vonzotta a legendás aranyváros - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Fer Gregory

Sir Walter Raleigh küldetése

Sir Walter Raleigh angol udvarmester kétszer utazott Guyanába Eldorádó felkutatására. Második útja során 1617-ben elküldte fiát, Watt Raleigh-t egy expedícióval felfelé az Orinoco folyón. De Walter Raleigh, aki akkoriban idős ember volt, egy alaptáborban maradt Trinidad szigetén. Az expedíció katasztrófa volt, és Watt Raleigh elesett a spanyolokkal vívott csatában.

Eric Klingelhofer, a georgiai Macon állambeli Mercer Egyetem régésze jelenleg is megpróbálja megtalálni a helyszínt vagy Raleigh trinidadi alaptáborát. Azt mondja, Walter Raleigh dühös volt a túlélőre, aki értesítette őt Watt haláláról, és azzal vádolta a túlélőt, hogy hagyta meghalni a fiát. „A férfi ezután bement a kabinjába a hajón, és megölte magát" – mondja Klingelhofer.

Raleigh visszatért Angliába, ahol Jakab király elrendelte a lefejezését, többek között azért, mert nem engedelmeskedett a parancsoknak, hogy elkerülje a spanyolokkal való konfliktust.

Szóval hol van ez az elveszett aranyváros? Az 1849-es „El Dorado" című versében Edgar Allan Poe író egy hátborzongató és ékesszóló javaslatot tesz: „A Hold hegyei fölött, le az Árnyék völgyén, lovagolj, lovagolj bátran... ha El Doradót keresed."

Még a Disney is feldolgozta az aranyváros legendáját:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.