A kutatócsoport a fosszilizálódott ürüléket egy szemétdombban fedezte fel Durrington Wallsban – egy neolitikus településen, amely körülbelül 2,8 kilométerre található Stonehenge-től. A kutatók közleménye szerint a szakértők úgy vélik, hogy a helyszín azon munkások otthona lehetett, akik 4000 és 5000 évvel ezelőtt építették Stonehenge-t, amely egyes tudósok szerint naptárként működhetett, míg mások szerint halotti emlékműként funkcionálhatott.
A kutatók 19, a helyszínen talált, embertől és kutyától származó koprolitot elemeztek, és azt találták, hogy a minták közül ötben (négy kutyától és egy embertől) különböző parazita férgek petéi voltak. A csapat úgy véli, hogy a neolitikus építőknek a parazita tojások jó részét a nagy téli lakomákon elfogyasztott, rosszul sült húsételekben szolgálták fel, amelyek maradékával feltehetőleg a kutyákat etették. Ez a legrégebbi bizonyíték a parazita férgekre az Egyesült Királyságban.
"Ez az első alkalom, hogy bélparazitákat fedeztek fel a neolitikus Nagy-Britannia idejéből, és ezeket a Stonehenge-i környezetben megtalálni valóban nem semmi" – mondta el nyilatkozatában Piers Mitchell, a tanulmány vezető kutatója, a Cambridge-i Egyetem biológiai antropológusa.
Az öt fertőzött minta közül négy, köztük az emberi ürülék is, a bélférgek ismeretlen fajához tartozó citrom formájú tojásokat tartalmazott. Ez egy olyan parazita, amely számos állat, köztük rágcsálók, majmok és haszonállatok, például tehenek, juhok és disznók belső szerveiben él.
A bélférgek szokatlan életciklussal rendelkeznek, amely legalább két másik állatot is érint. Először is, a férgek olyan állatokat fertőznek meg – például patkányokat –, amelyek véletlenül lenyelik a környezetükben lévő tojásokat. A peték ezután az állat belső szerveihez kapcsolódnak, például a májhoz, a tüdőhöz és a belekhez.
A peték kikelnek, és ahogy a férgek nőnek, elkezdik felfalni a szerveket, mielőtt végül ivartalanul szaporodnának, hogy még több tojást termeljenek. A fertőzött állatokat ezután elejtik a nagyobb ragadozók, és a peték a ragadozó emésztőrendszerén áthaladva visszajutnak a környezetbe, hogy egy újabb gazda is lenyelje őket.
A ma élő embereket a bélférgek két faja fertőzheti meg: a Capillaria hepatica és a Capillaria philippinensis. Amikor ezek a férgek elkezdik felfalni az ember szerveit, a betegséget bélférgességnek nevezik, és a Centers for Disease Control and Prevention szerint halálos is lehet, amennyiben nem kezelik megfelelően.
Ebben az esetben azonban a Stonehenge-i építőket és kutyáikat valószínűleg nem fertőzték meg a férgek. Ha fertőzöttek lettek volna, a peték nem kerültek volna be a székletükbe, mert a belső szerveikben telepedtek volna meg, ahol kikeltek volna. Ehelyett feltehetőleg egy fertőzött állat húsát ették meg, és a tojásokat ugyanúgy továbbadták, mint a vadonban élő ragadozók.
A lakomák gyakoribbak voltak télen, mert a munkások többsége ekkor utazott Stonehenge-be: az év hátralévő részében az Egyesült Királyság más részeire tértek haza, és a közlemény szerint az építési munkák ilyenkor lelassultak.
A kutatók azt gyanítják, hogy az építők valószínűleg szarvasmarha belsőségeinek, beleinek és más belső szerveinek elfogyasztásával tettek szert a tojásokra. A belsőséget ma már nem fogyasztják széles körben (bár egyes ázsiai kultúrákban még mindig népszerű), de a közlemény szerint a neolitikus közösségek körében kedvelt étel volt.
Lehetséges, hogy ezt a belsőséget nem főzték meg eléggé. "A sertéshúst és a marhahúst nyárson sütötték vagy agyagedényben főzték, de úgy tűnik, hogy a belsőséget nem mindig főzték meg annyira, amennyire kellett volna" - mondta Mike Parker Pearson, a tanulmány társszerzője, a University College London régésze.
2021-ben egy másik, a Durrington Walls-i lelőhelyről készült tanulmány feltárta, hogy az ókori építők bogyókból, gyümölcsökből és húsból készült „energiaszeleteket" is fogyasztottak.
Az utolsó kutya-koprolit egy galandféreg, nagy valószínűséggel a Dibothriocephalus dendriticus petéit tartalmazta, amely általában édesvízi halakban található. Mivel nincs bizonyíték arra, hogy a Durrington Walls-i lakomákon halat fogyasztottak volna, a kutatók azt gyanítják, hogy ez a kutya valószínűleg megevett egy fertőzött halat, mielőtt az építők Stonehenge-be utaztak télen.
A tanulmány a Parasitology folyóiratban jelent meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.