A Stonehenge újabb titkát fejtették meg a kutatók

pogány szertartás
PUBLIKÁLÁS: 2024. augusztus 16. 14:00

A Stonehenge szívében található hat tonnás oltárkő Skócia északi részéről származik, nem pedig Wales délnyugati részéről, ahogyan azt korábban gondolták – derült ki egy új elemzésből. A felfedezés rávilágít, hogy a Stonehenge megépítése sokkal nagyobb közös erőfeszítésbe került, mint azt a tudósok eddig gondolták.

A Stonehenge újabb titkát fejtették meg a kutatók Forrás: Pete Linforth/Pixabay

Ez azt is jelenti, hogy a délnyugat-angliai Salisbury közelében található ősi emlékművet Nagy-Britannia minden részéből származó kövekből építették. A leletek arra utalnak, hogy a neolitikus Nagy-Britannia sokkal jobban összekapcsolt és fejlettebb társadalom volt, mint azt a korábbi bizonyítékok mutatták. A Stonehenge és Skócia északi része közötti távolság mintegy 700 km.

A kutatást egy walesi PhD-hallgató, Anthony Clarke vezette, aki rámutat, hogy a középső patkóban megmaradt kövek, amelyeket kékkövekként ismerünk, Walesből származnak, a külső kör nagyobb kövei pedig Angliából – írja a BBC.

„Úgy tűnik, hogy a Stonehenge egy nagyszerű brit vállalkozás, amelybe a sziget minden tájáról érkező embereket bevonták" – mondta.

„Ez enyhén szólva is sokkoló volt, hogy ilyen nagy távolságból, több mint 700 kilométerről érkezett. A neolitikum emberei nagyon jó összeköttetésben lehettek egymással és sokkal jobban összekapcsolódtak, mint ahogy azt eddig gondoltuk. Nagyon jól szervezettek lehettek" – mondta az 5 ezer éves építményről Nick Pearce professzor, aki szintén részt vett a vizsgálatban.

Ez a távolság a leghosszabb feljegyzett út, amelyet az adott korban egy emlékműhöz használt kő megtett, és Peace professzor szerint a következő megoldandó rejtély az, hogy hogyan került oda.
„A szárazföldi szállításnak nyilvánvaló fizikai akadályai vannak, és ugyanilyen ijesztő az út, ha tengeren megyünk. Ezeknek az eredményeknek óriási következményei lesznek a neolitikus kori közösségek, az összeköttetések szintjének és a közlekedési rendszereik megértésében."

Nézd meg a BBC riportját a Stonehenge új titkának felfedezéséről:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.