Biztosítsd be a 2025-ös évedet ezekkel a szilveszteri szerencsét hozó szokásokkal! Körbenéztünk a nagyvilágban, hol mi a szokás ilyenkor.
Az egyik legnépszerűbb orosz újévi szokás az, hogy az emberek egy kis cetlire felírják a következő esztendőre vonatkozó kívánságaikat. A papírdarabot aztán elégetik, a hamut pedig a pezsgővel teli pohárba szórják, és éjfélkor felhörpintik.
Ha skót módra ünnepelné a szilvesztert – vagy ahogy ők hívják, a Hogmanayt –, akkor jobb, ha nem üres kézzel kopogtatsz be a barátaidhoz!
Skóciában úgy tartják, hogy az első látogató, aki az új évben átlépi a ház küszöbét, az egész esztendő hangulatát meghatározza.
Ezért az ottaniak, ha szilveszter vagy újév napján vendégségbe mennek, mindig visznek magukkal valami szerencsehozó ajándékot.
Ha nagyon vágysz már utazni, tégy úgy, mint a kolumbiaiak! Ők szilveszterkor üres bőrönddel a kezükben járják körbe a házukat, ha a következő tizenkét hónapban minél többet szeretnének kalandozni a világban.
A dánok nem mindennapi módon köszöntik az újévet:
szilveszter éjszakáján tányérokkal és poharakkal dobálják meg a rokonok és barátok ajtaját.
Ezzel szeretnék ugyanis elűzni a gonosz szellemeket. A legenda szerint minél több tányér törik össze, annál jobb lesz az új év.
Az új év kezdete egyes kultúrákban nem január elsejére esik.
Kínai holdújév
A világ legnépesebb országában a hagyományos kínai naptár szerint számolnak: eszerint az új év első napja, amely egyben a 15 napos tavaszünnep kezdete is, január 21. és február 21. közé esik. A pontos dátum minden évben más, az ünneplés azonban mindig ugyanúgy zajlik:
lampionokkal, piros díszekkel, énekkel, tánccal, tűzijátékkal, családi összejövetelekkel, evés-ivással.
A zsidóknál is holdhónapból áll az év. A hold megújulásával egybeeső Rós ha-sána kétnapos ünnep. Az ilyenkor szokásos csendes elmélyülést csak a százszor megfújt, kosszarvból készült kürt, a sófár hangja szakítja meg.
Bár a legtöbb érintett országban ez nem hivatalos ünnepnap, az ortodox vagy pravoszláv hívők a Julianus-naptár szerint január 14-én köszöntik az újévet tűzijátékkal, finom falatokkal és élő zenével.
Az alábbi videóból megtudhatod, hogyan ünneplik Kínában az új évet: