Mit csomagoljunk elemózsiának, ha túrázni indulunk? A dietetikus elárulja

túra
PUBLIKÁLÁS: 2021. október 25. 06:30
Az őszi túrák felpezsdítik a testünket és a lelkünket. Valódi és takarékos kikapcsolódást nyújtanak, amikor kiszakadunk a mindennapok pörgéséből, és lelassítunk az erdők, rétek ritmusára. Ahhoz, hogy jól bírjuk a terhelést, a kényelmes túracipőn túl az sem mindegy, milyen étkeket csomagolunk a hátizsákunkba. Dietetikusunk tippjei következnek.
Schmidt Judit

A hátizsák tartalma függ a túra hosszától is

Akkor van a legkönnyebb dolgunk, ha csak egy napra indulunk, ilyenkor nem szükséges olyan mennyiséget bekészíteni, ami már komolyabb súlyt jelentene. Ha többen vagyunk, akkor is könnyen meg tudunk osztozni a súlyon, így senki nem szakad meg, de éhen sem fog maradni. Korábban már körbejártam a témát, de az ismétlés sosem árt, pláne, hogy most másik évszakban vagyunk.

Forrás: Aleks.D/shutterstock.com

Miket vigyünk mindenképpen?

Folyadékot

A legjobb választás a meleg tea egy jól záródó termoszban. A sima fém vagy üveg kulacsban hamar kihűl az otthon még gőzölgő forró italunk, a csípős hidegben, még ha a nap végére csökken is némileg a tea hőmérséklete, mégis csak jobban esik majd a melegség. Így biztosabb is, hogy eleget iszunk. Hosszabb túrára megéri az izotóniás italok (sportitalok) fogyasztása is, amelyekkel pótolhatjuk az izzadással elvesztett ásványi anyagokat (elektrolitokat is). Ne legyenek kétségeink, a hidegben is meg tudunk izzadni rendesen. Az alkoholt viszont lehetőleg kerüljük, ha mégis szeretnénk lazítani, az alkoholtartalmú italokat hagyjuk meg a túra végére, amikor már otthon vagyunk vagy a szálláson, és nem kell fizikai (és szellemi) tevékenységet végeznünk. Tévhit, hogy az alkohol fűti a testet, mert ez csak egy átmeneti érzés, ami egy ideig elterelheti a figyelmünket arról, hogy valójában fázunk.

Könnyen bekapkodható energiafalatokat

A sokat szidott szénhidrátoknak nagy előnyét tapasztalhatjuk meg ilyenkor, mivel az egyszerű szénhidrátok (aka cukrok) gyorsan meglendítik a vércukorszintet, így könnyen hasznosítható energiát szolgáltatnak. Viszont nem a csokoládé lesz a legjobb megoldás erre a célra, mert annak zsiradéktartalma némileg lassítja a csokoládé szénhidráttartalmának hasznosulását. Persze azért lehet nálunk csokoládés nassolnivaló is, különösen, mivel ősszel, télen nem kell tartanunk attól, hogy szétolvad a táskánkban. De van ennél jobb megoldás is: készíthetünk otthon úgynevezett energiagolyókat.

energiagolyó, étel, édesség Forrás: vm2002/shutterstock.com

Ezekben darált keksz vagy apróra darált gabonapelyhek keveréke a kötőanyag, amibe apróra vágott aszalt gyümölcsöket, darált vagy durvára tört olajos magvakat keverünk. Hogy gyúrható legyen, kevés házi lekvárt, mézet, mogyoróvajat vagy más magvajat is tehetünk hozzá. A felsorolásból érezhető, hogy ez valóban egy kisebb energiabomba, de éppen ez a cél: sok energia éppen csak néhány falatban.

A különféle, ideálisan otthon készített müzliszeletek, korpás, zabpelyhes kekszek is jó célt szolgálnak már csak azért is, mert nem romlandók, és kis helyen elférnek. Hasonló előnyei vannak a sima olajos magvaknak és aszalt gyümölcsöknek is, amikből elég csak pár szemet csipegetni, nem kell több marékkal behabzsolni. A gyümölcsök közül a kisebb túrákra csomagolhatunk strapabíró gyümölcsöt, például almát, banánt vagy leszemezett szőlőt egy kis dobozban, ezeknek a nedvességtartalma is üdítően hat a túra során.

A hosszabb pihenőkre tartalmasabb elemózsiát

Persze, nem csak nassolnivalókon kell túlélnünk a túrát. Ha nem tudunk útba ejteni valamilyen kisebb-nagyobb éttermet, büfét, akkor a nagyobb étkezéseinkre a különféle szendvicsek lesznek a legkönnyebben összeállítható étkeink. Ezeket lehetőleg teljes kiőrlésűkenyérből készítsük, mivel ez a nagyobb rosttartalmuk révén továbbtartó jóllakottság érzetet kelt. A kenyér akár tortilla lappal is helyettesíthető, ha már unjuk a klasszikus szendvicseket. A megkenésre használhatunk pestót, vajkrémet, majonézt, vagy persze léasszikusan vajat, margarint is ízlésünk, étrendünk szerint. Feltétnek sajt, (kisebb túrákon) főtt tojás, sovány sonka, főtt/sült húsból készült húskrém kerülhet. Ha tartózkodunk az állati eredetű összetevőktől, a változatosan ízesített bab-, lencsepástétom és a humusz a jó választás. A szendvicsbe illő zöldséget jobb, ha külön dobozba csomagoljuk, így nem ázik szét a kenyerünk.

Forrás: Daisy Daisy/shutterstock.com

Hogyan csomagoljunk?

Ha már a csomagolásnál tartunk, itt is érdemes szem előtt tartanunk néhány szempontot. A lényeg, hogy vízzáróan csomagoljunk, ugyanakkor érdemes figyelnünk a környezettudatosságra is. A tartós, textilből készült, vízhatlan, jól záródó szütyők, szilikon tasakok, a méhviaszos kendő és a jól záródó műanyag dobozok helyettesíthetik az egyszer használatos csomagolóanyagokat. A bevásárláskor kapott nejlonzacskókat is újrahasznosíthatjuk, és ezekbe tehetjük az esetlegesen kenődő, morzsálódóételeket, így legalább a tasakok tovább maradnak a körforgásban és később válnak hulladékká. A kiürült zacskóban hazafelé összegyűjthetjük a hulladékunkat is, s így megóvhatjuk az erdők, rétek tisztaságát.

Néhány plusz tipp

A túrára betegen ne vállalkozzunk, mert ilyenkor a testünknek a regenerációra, gyógyulásra kell az energiát fordítania. Ha valamely táplálékra allergiásak vagyunk, azt tudassuk előre a túratársakkal, nehogy megkínáljanak az allergént tartalmazó ételt, melyet mi mit sem sejtve elfogadunk. Az esetleges anafilaxiás sokk ellátására szükséges gyógyszert, injekciót is vigyük magunkkal, ami például ismert földimogyoró-, dióallergia esetén javasolt, főleg akkor, ha már előfordult ilyen rosszullét. Életmentő lehet, ha a hegyen, erdőben nálunk van ez, mert diétahibák bármikor előfordulhatnak, s ilyenkor nincs idő megvárni a mentőket, még ha helikopterrel érkeznének is. Ugyanígy az inzulinnal kezelt cukorbetegek se hagyják otthon az inzulint, és még időben mondják el a többieknek, hogy egy esetleges rosszullét esetén mi a teendő. Jobb előre felkészülni a váratlan helyzetekre, hogy a túra valóban kikapcsolódás és ne tortúra lehessen.

Jó túrázást!

Kommentben várjuk az egyéb, jól bevált ötleteket, akár recepttel is!

Schmidt Judit dietetikus

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.