A tökéletes receptet ne itt keresse az olvasó, mivel ma már olyan sokféle létezik, hogy nehéz lenne kiválasztani a legjobbat. Ráadásul már két fajta közül választhatnánk: az azonnal puha és a karácsonyra megpuhuló között – már ha utóbbinak van ideje „megvárni" a szentestét. Szerencsére ma már szinte bármely egészségügyi probléma mellett is megtaláljuk a nekünk megfelelő receptet, így még az is csemegézhet mértékkel ebből a finomságból, akinek a gluténnel vagy a cukorral van problémája.
Ma már ritkábban gondolunk bele, hogy a mézeskalács, különösen, ha szív alakú és egy kis tükröt foglal magában – pláne, ha a cukormázzal valamilyen írásos üzenetet is tartalmaz –, az felérhet egy valódi szerelmi vallomással. Ez a szokás nem csak Valentin-napon, de karácsonykor is sokáig jelen volt, illetve a vidéki vásárok által talán még manapság is fennmaradt.
Ezek a díszes, tükrös mézeskalácsszívek a paraszti világban igen népszerűek voltak. A festett, piros szíveken kis képecskék, vagyis bilétek is megjelentek. Ez a bilét egy szerelmes párt vagy galambpárt ábrázolt, alatta egy pár soros, fehér cukormázzal írott versike is szerepelt, ami egyértelműen jelezte az ajándékozó érzelmeit. Akkor, ha ezt a mézeskalácsszívet a férfi a templom előtt adta át, az lánykérést is jelentett egyben; de pl. a fiú egy díszes baba alakú mézeskaláccsal, a lány pedig huszár vagy kard formájú mézeskaláccsal is ki tudta fejezni az érzéseit.
Erről a hagyományról keveset tudtam még egykor, de egy karácsonyi vacsora alkalmával a kiszemelt ifjúnak én is sütöttem mézeskalácsot, és hogy ne legyen túl feltűnő és egyértelmű célzás (hátha balul sül el a szándékom), a társaság többi tagjának is vittem ilyen meglepetést, csak nekik kevésbé szépet. Megsúgom, bevált, bár talán nem csak a mézeskalácson múlt a dolog. Mindenesetre egy próbát megér, mindkét fél részéről.
Bár fentebb azt ígértem, hogy konkrét receptet nem adok a mézeskalács tésztájához, a fűszerkeverékben azért tudok segíteni. Sokkal finomabb lesz a mézeskalács, ha saját magunk keverjük össze a gondosan kiválasztott fűszereket. Természetesen az sem baj, ha erre nincs időnk, mivel nagyon sok jó fűszerkeveréket kaphatunk erre a célra, ami, ha maradna belőle, akár a forralt bort vagy forró csokoládét is megízesítheti.
Őrölt fahéj, őrölt, szárított gyömbér, ánizs, őrölt szegfűszeg, szegfűbors, őrölt szerecsendió és őrölt bors, de az utóbbi inkább opcionális. A 250 gramm liszthez ezekből kb. fél vagy negyed, csapott teáskanálnyi javasolt, persze ez egyéni ízlés kérdése, így elsőre használhatunk kevesebbet is. Még izgalmasabb lehet a végeredmény, ha vaníliás cukrot is keverünk bele – ez házilag is elkészíthető, ha vaníliarúd kikapart belsejét keverjük a porcukorba.
Sokféle allergiára fel vagyunk készülve, de talán kevesebben ismerik, hogy a gyömbér is okozhat allergiás panaszokat egyes embereknél. Ezért mielőtt megkínálunk valakit a mézeskaláccsal, bizonyosodjunk meg arról, hogy gond nélkül ehet belőle. Bár aki ebben érintett, valószínűleg vagy előre szól, vagy eleve nem fog kérni a süteményből. Azért mégiscsak jobb biztosra menni.
A gyerekek számára nagyon izgalmas elfoglaltság lehet, ha a kész és kinyújtott mézeskalács tésztát ők szúrhatják ki, illetve a már nagyobb gyerekek is sok örömet lelhetnek a díszítésben. Igazi, kézzel készített gasztroajándék lehet például a nagyszülőknek, barátoknak.
Arra azonban fontos figyelni, hogy a méz miatt egy év alatti gyerekek számára nem adható ez a karácsonyi sütemény, még kóstolónak sem.
Az ok pedig nem más, mint a Clostridium botulinum baktérium, amelynek spórái a mézben is előfordulhatnak, az általa termelt toxin (botulotoxin) pedig mérgezést okozhat (ez a botulizmus): megtámadja az idegrendszert, székrekedést, gyenge szopási reflexet, az izmok bénulását, légzési nehézséget okoz, amely végül halálhoz vezethet. A botulotoxint csak a nagyon hosszú ideig tartó hőkezelés hatástalanítja, de ezt otthon nehezen tudnánk kivitelezni, mivel a mézeskalács megsütése sajnos nem elég hozzá.
Éppen ezért az első szülinap előtt a mézeskalács nekik tiltott gyümölcs, bár ha eleget kutakodunk, akkor találhatunk mézmentes babakekszeket is azoknak a babáknak, akik már majdnem betöltötték az egy évet.
A végére egy kis mesés érdekességet hagytam, mivel a karácsony nem teljes a mesék nélkül, és a táplálkozás amúgy is sokszor kötődik a mesékhez, vagy éppen fordítva. Sokan emlékezhetnek rá, hogy a Shrekben – a kedves, nyílt szívű, zöld ogre több részes történetében – is megjelenik egy élő mézeskalács. Ő Gingerbread Man, vagyis Gingy, magyarul Mézi. A gingerbread a mézeskalács angol megfelelője.
Mézi egy stilizált ember formájú figura, némi cukormázas, gumicukros díszítéssel dekorálva. Ő is szeretetre méltó figura, bár nem szerencsés alkat, mivel időnként „elhagyja" (nem teljesen önszántából) egy-egy végtagját a mesében; de számos kalandban is részt vesz a többi főhős mellett. Ha már unjuk a Reszkessetek betörőket, akkor idén karácsonykor érdemes ezt az animációs filmet is új szemmel nézni, és a gyerekekkel Mézi formájú mézeskalácsokat készíteni, majd minél ékesebben feldíszíteni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.