Fedezze fel gyalogos szafarikon a helyeket, ahol csak őslakosok járnak!

Afrika
PUBLIKÁLÁS: 2020. október 03. 06:28
Igazán belesimulni a tájba csak gyalog lehet. Csak úgy, hogy az ember érzi a lába alatt a füvet, a homokot, a gyökereket. Amikor meg tud állni és körülnézni, amikor nem zúg az autó motorja, és nem kell figyelni a bringaútra sem. Most olyan kirándulásokról, pontosabban gyalogos szafarikról olvashatnak, melyek a világ másik végén mutatják meg a kirándulóknak a vadregényes tájak legapróbb részleteit is. És bár igaz, hogy jelenleg elég korlátozottak az utazási lehetőségek, álmodozni lehet, sőt, kell is, mert ezek tipikusan olyan úti célok, amelyeknek a szervezésére bőven kell időt hagyni. 

Köderdők és elefántok

A Campi ya Kanzi Kenya sűrűjébe viszi el az utazókat. Az egyik legfontosabb sajátosság, amit az általuk szervezett út ígér az, hogy itt senki nem fogja letaposni a cipőnk sarkát, amíg a kilátást csodáljuk – mondjuk a Kilimandzsáróról. A szervezők a weboldalukon többször is hangsúlyozzák az élmény egyediségét, ahol a csoporton kívül senki nem lesz a területen élő maszáj bennszülötteken kívül, így zavartalanul lehet elmerülni az afrikai vadon csodálatában.

Maszáj harcos Forrás: Not your average nomad/Shutterstock

Ez egyrészt azt jelenti, hogy rengeteg állatot, többek között elefántokat, oroszlánokat, leopárdokat, zsiráfokat és nagyon-nagyon sok madarat lehet látni a gyalogos kiránduláson. Másrészt pedig igazi különlegességnek számít a területen lévő köderdő: a Chyulu Hills hegységben körülbelül ezer különböző féle fa található. A házigazdák jó érzékkel egy roppant látványos képet is felraktak a honlapra, ahol foglalni lehet, majd a csodás kilátást egy színes, szőttes párnáról néző pár mellé egy nyilat húzva odaírták: ide kattintson, hogy itt ülhessen.

Tigrislesen Indiában

A Pachmarhi Biosphere Reserve India szívében helyezkedik el, itt élnek a veszélyeztetett fajok közé besorolt ajakos medvék. Jópofa tény, hogy épp egy ilyen ajakos medve volt Balu ihletője Kipling A dzsungel könyve című történetében. A 11 naposra tervezett szafari Angliából indul, és bár az első nap még Delhiben telik, utána a csapat reülővel továbbutazik a Satpura National Parkba, ahol túrázni és kenuzni is lehet, majd következik Pachmarhi, ahol elindul a gyalogos szafari.

A programot úgy rakták össze, hogy minden napra jusson valamilyen új élmény egy új helyen. Az egyik legnagyobb húzás a medveles, de a Satpura parkban ráadásként tigriseket is lehet látni, már ha az embernek épp szerencséje van.

Pench National Park Forrás: Andy Wilcock/Shutterstock

Ezért a tigrisek kedvéért érkezőknek beraktak még egy helyszínt, a Pench National Parkot, ahol elméletileg garantáltan lehet látni ezeket a nem mindennapi ragadozókat – igaz, ezt már egy autóból.

Ősi legendák az aboriginal szafarin

Ausztrália északi részén fekszik a Kakadu National Park, mely többek között az őslakosok által készített sziklarajzairól híres. De ezen felül rengeteg növény- és állatfaj él a területen, amely 1992 óta a Világörökség része. A Wildlife and Aboriginal Safari arra vállalkozik, hogy minél átfogóbb képet adjon a helyről egyrészt az élővilág megismertetésével, másrészt az itt élő őslakosok szokásain keresztül. Ezért a szafarinak két vezetője is van, egy aboriginal, vagyis egy ausztrál őslakos, illetve egy nem őslakos, de felkészült, fehér túravezető.

Kakadu National Park Forrás: Daniela Constantinescu/Shutterstock

Ők ketten más-más szempontok alapján mutatják meg a nemzeti parkot. A látogatók ehető terméseket keresnek, hagyományos ételeket kóstolnak, régi meséket hallgatnak, bennszülött gyógymódokat és kézműves fogásokat tanulnak, de mindeközben rengeteget megtudnak az őket körülvevő növényekről és állatokról is.

A legcsodásabb afrikai égbolt

Namíbia észak-nyugati csücskében található a Kaokoveld sivatag, ami még afrikai mércével mérve is egy távoli és kevésbé ismert része a kontinensnek. Az érintetlen természetet gyalogosan járhatják be az arra vállalkozók, esténként pedig egy takaró ölelésében, de a csillagok alatt hajthatják álomra a fejüket. Szépséges sziklaalakzatok, folyómedrek és a sivatagi élet változatos színei és formái között járhatnak nappal, és nézhetik az egyik legcsodásabb csillagos égboltot éjjel – mivel a területen híresen sötétek az éjszakák, azaz a fényszennyezés hiánya miatt milliónyi csillagot lehet bámulni alvás előtt és helyett.

Namíbia éjszaka is varázslatos Forrás: Fabio Lamanna/Shutterstock

Az alvóhelyeken az alapkomfort ettől függetlenül megvan, így például lehet tisztálkodni és mosdót is használni. A tapasztalt túravezetők rengeteg hasznos infót és anekdotát mesélnek a csoportnak, akiket esténként a táborhelyen friss vacsora vár, melyet a tábortűz lobogó fénye mellett majszolhatnak el.

A vadon mélyén

A Jim Corbett National Park, India legrégibb nemzeti parkja, bengáli tigriseiről híres. A látogatókat szinte mágnesként vonzza a hatalmas és különleges állat, és még úgy is, hogy a parknak csak bizonyos területeit lehet látogatni. A Vanghat valami mást kínál, valami olyat, amelyik kívül esik a szokásos turisták által megszállt területen. Noha a parkban alapvetően nem lehet gyalogosan mászkálni, a túraszervezők egy olyan területen dolgoznak, ahol lehetővé válik, hogy az oda látogatók ne csak távolról szemléljék a vadont, hanem ténylegesen bejárják azt, méghozzá két lábon.

Kora reggel a Jim Corbett National Parkban Forrás: Picasso kerala/Shutterstock

A vezetők megtanítják többek között a nyomok felismerését, a különböző hangok jelentését, hogy melyik karmolást hagyta egy tigris a növényzeten, vagy hogy hol jártak elefántok. Többféle túra közül lehet választani a honlapon, ilyen az a négynapos gyalogtúra is, ahol kifejezetten a nagymacskákat lehet meglesni. A kirándulás októbertől áprilisig ajánlott.

Két hét Dél-Afrikában

14 napos az a szafari, amely Johannesburgból indul és oda is tér vissza. Maximum 12 fős csoportot indítanak, és nagyon fontos, hogy mindenki minél inkább részt vegyen a közös feladatokban, így előfordulhat például, hogy be kell segíteni a mosogatásba. A lényeg viszont maga az út, mely a hegymászás és a szafari kombinációja. A résztvevők bejárják többek között a Kruger National Parkot, Szváziföldet, a Drakensberg hegységet és Zuluföldet is.

Kruger National Park Forrás: jaroslava V/Shutterstock

Mindez két hétbe sűrítve fantasztikus mennyiségű élményt és kilométert jelent, de persze a cél nem az, hogy a szafarin résztvevők minél többet talpaljanak, hanem, hogy minél több szépséget felfedezzenek Dél-Afrika északkeleti csücskében. A programban a hegyi túrákon kívül szerepel múzeumi látogatás és híres csataterek megnézése is, de olyan élmények is, mint például a Mpumalanga Panorama Route, ahol a kirándulók lába alatt heverő, messze nyúló táj látványa jó darabig nem ereszti el az utazókat.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.