A dzsungel könyvének helyszíneire ma dzsiptúrákat szerveznek Indiában

Joseph Rudyard Kipling
PUBLIKÁLÁS: 2020. február 16. 14:24
Az elmúlt években sokan valószínűleg inkább a számos filmfeldolgozás egyikét látták, mintsem Joseph Rudyard Kipling könyvét olvasták volna, de kétségtelen, hogy A dzsungel könyvét mindenki ismeri. Aregényként is értelmezhető novellagyűjtemény 1894-ben jelent meg, apja, John Lockwood Kipling illusztrációival, majd rá egy évre követte a második rész is. E két kötetet rendszerint egybegyűjtve adják ki, egyszerűen A dzsungel könyve címmel. Folytatjuk a legismertebb filmek és kötelező olvasmányok helyszíneit bejáró sorozatunkat, dőljenek is hátra kényelmesen, és tartsanak velünk Maugli, Balu, Bagira és Sir Kán otthonába.

Rudyard Kipling Forrás: Elliott & Fry - Bonhams / Wikipedia

Kipling a brit gyarmati Indiában, Bombayben született, hatéves korában Angliába küldték. Indiába 17 évesen tért vissza, majd egész életében sokat utazott: bejárta a világot, Anglián és Indián kívül élt az Egyesült Államokban, és egy ideig családjával rendre Dél-Afrikába járt üdülni. A dzsungel könyvét 1892-ben kezdte írni, első lánya, Josephine születésének környékén. (A kislány hat év múlva meghalt tüdőgyulladásban.) Ekkor az amerikai egyesült államokbeli Vermont államban éltek, ahol a család egy Brattleboro melletti gazdaságban bérelt egy kis kunyhót, amit Bliss Cottage-nek, örömkunyhónak neveztek el.

Mikor Josephine megszületett, Kiplingék vettek egy darab földet, és azon építettek egy házat: ez a Naulakha nevet kapta, Wolcott Balestier emlékére, ugyanis Kipling néhány évvel azelőtt vele dolgozott együtt a Naulahka (a szót rosszul írta) című regényen.

A regény (és a ház) a pakisztáni Lahore nevezetes erődje területén álló Naulakha pavilon után kapta a címét. A ház ma is áll, pár kilométernyire Brattleborotól, Dummerston Kipling Road-ján, sőt, ki is bérelhető könyvtárastól, biliárdasztalostól, és a pici privát múzeumával együtt. Wifi is van!

Naulakha Forrás: Daderot / Wikipedia

Maugli, Balu és Bagira otthonában csak képzeletben járt

Kipling ugyan sokáig élt Indiában, de meglepő módon A dzsungel könyvének helyszínén soha nem járt. Könyvekből és barátai ott készült fotóiból inspirálódott, azok segítségével helyezte Mauglit, Balut, Bagirát, Sir Kánt és a többieket Seeonee (ma Seoni) őserdeibe, noha a területnek nincs kifejezett őserdeje, és fekete párduc sem él ezen a vidéken, csak messze délen.

De a turizmus miatt természetesen gondoltak a könyv rajongóira is: India Madhja Prades államában, a százezres lakosú Seonitól mintegy harminc kilométernyire fekszik Amodagarh vadregényes kis erdeje, sziklákkal, tóval és kiépített ösvényekkel. Kitűnő kirándulóhely.

De a tigrisrezervárum jóval izgalmasabb és vadregényesebb!

Indiában ötven tigrisrezervátum létezik, mégpedig okkal, ugyanis Ázsiában e csodálatos állatokból mára legfeljebb négyezer él szabadon. Kilenc alfajukból három – a bali, a kaszpi és a jávai tigris – kihalt, kettő súlyosan veszélyeztetett: a szumátrai tigrisből 400-500 él vadon, míg a természetes élőhelyükön található dél-kínai tigrisek száma 20-30 körül lehet, bár ez csak becslés, ugyanis évtizedek óta nem láttak egyet sem.

Pench Nemzeti Park Forrás: Chaithanya Krishnan / Shutterstock

Kétszázkilencven négyzetkilométeren terül el az 1977-ben alapított Pench tigrisrezervárum Madhja Prades déli határán, és valamennyire átlóg Maharasthra állam területére is. Nevét a területet átszelő Pench folyóról kapta. A bengáli tigrisek mellett a területen többek között a jellegzetes kinézetű cibetmacskák (teste hátsó része nagy, a fejét alacsonyan tartja, és sörénye is van), aranysakálok, indiai farkasok, sülök, majmok, hiénák, vaddisznók, szarvasok, nilgau antilopok és ajakos medvék is megtalálhatók.

A közhiedelemmel ellentétben Balu nem barnamedve, amely nem is él ezen a területen, hanem jóval kisebb termetű ajakos medve. Ezeket a viszonylag kicsi, 60-90 centiméteres marmagasságú 55-90 (nőstényeknék 80-140) kilós állatokat idomítják is Indiában: ők a táncoló medvék.

Balu Srí Lankán élő rokona Forrás: Martin Mecnarowski / Shutterstock

A rezervátumban több „ismert", nyakörvvel megjelölt tigris él, közülük a leghíresebb a 2005-ben született Collarwali (neve hindi nyelven azt jelenti: az, aki nyakörvet visel). Közvetlen és barátságos állat, szívesen odamerészkedik a turisták dzsipjéhez, szereti, ha fotózzák, és az évek alatt sok-sok kölyköt szült.

Baghinnalawali a park szintén jól ismert nősténytigrise, bár ő valamelyest szégyellősebb Collarwalinál, de a turisták gyakran láthatják. Egy szomorú történet is fűződik hozzá: 2016 márciusában akkori négy kölykének egyikét nyolchónapos korában megmérgezték. Az elkövetőket szerencsére megtalálták, és le is tartóztatták. Meg kell még említenünk, BMW-t, a hatalmas hímet, aki nevét onnan kapta, hogy csíkjai – elforgatva – e három betűre emlékeztetnek.

A turisták októbertől júniusig látogathatják a parkot, a négyórás dzsipes szafarik naponta kétszer, hónaptól függően hatkor és fél hétkor, illetve délután kettőkor és fél háromtól indulnak. Természetesen szigorú szabályokkal, a látogatók és az állatok védelmében egyeránt.

Fehér márványsziklák Bhedaghat településén, Madhya Pradesh állam területén Forrás: Sandyadav080 / Wikipedia

Mások szerint itt játszódik a Dzsungel könyve

Madhja Prades állam és egyben Közép-India legnagyobb tigrisrezervátuma, a Kanha, más néven Kanha-Kisli Nemzeti Park, amelyről szintén azt mondják, hogy ezen a területen játszódik Kipling regénye. Hozzá kell tenni, hogy jó száz évvel ezelőtt összefüggő dzsungel volt szerte a területen, így belefér, hogy Maugliék „élőhelyét" többfelé hirdetik.

A kis kancsil Forrás: Polbkt / Shutterstock

A 940 négyzetkilométeren elterülő parkot 1955-ben alapították, a rezervátumot 1973-ban. Állatvilága nagyjából megegyezik a Pench rezervátuméval, de érdemes megemlíteni a pici, 50-80 centiméter hosszú, három kilós szarvasfélét, a pici kancsilt. 1968-ig őslakos emberek is éltek a park területén, ám a tigrispopuláció megtartása érdekében, meglehetősen tisztességtelen módon kitelepítették a baiga törzs tagjait egy gyakorlatilag élhetetlen területre.

Októbertől júniusig a park területén nyolc zónában indítanak szafarikat, szintén két turnusban: reggel fél hattól délig, illetve délután fél háromtól fél hétig.

A cikk elkészítésében a szerző munkáját ez a forrás is segítette.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.