A csillagokat nézhetjük az erkélyről vagy a saját kertünkből is. Elmehetünk egy obszervatóriumba, esetleg felkereshetünk olyan helyeket is a közelben, ahol híresen alacsony a fényszennyezettség. De mindazoknak, akik kalandot is szeretnének a csillagleséshez kapcsolni, összeállítottunk egy listát azokról a helyekről, ahol olyan tökéletesek a körülmények a megfigyeléshez, hogy igazán vétek lenne kihagyni egy csillagnéző kirándulást. A legszebb égbolt kémlelő pontok Új-Zélandtól Hawaii-ig.
Ide már csak a környezet és a meleg idő miatt is jó eljönni, de ha a csillagászati szempontokat is figyelembe vesszük, Hawaii akkor is remek választás. Különleges adottságainak köszönhetően tökéletesen tudja nyújtani azt az élményt, amit általában a behavazott, magas hegycsúcsokon lévő obszervatóriumok, csak itt mindez a tengerparton történik.
A csillagok megfigyelése mellett fényképezős programot is tartanak, ekkor profi felszereléssel készülhetnek tökéletes csillagközi fotók.
Az Ad Astra La Palma többféle csillagnéző kirándulást kínál. Az alapprogram valójában csak egy egyszerű séta, melynek során csillagász magyarázza el az érdeklődőknek, hogy éppen mit látnak a fejük felett. A csillagleshez már egyszerűbb teleszkópok segítségégét is igénybe veszik, míg az obszervatóriumba tett kirándulás során a világ egyik legprofibb felszerelésén keresztül lehet megfigyelni az eget. Van olyan program, amely a bor és Hold titokzatos kapcsolatát tárja fel, de olyan is, melynek során nem a csillagokat, hanem a Napot lehet megfigyelni.
A világ másik felén legendásan jó csillagleső túrák vannak, így a kínálat is hatalmas. A Lake Tekapo környéke abszolút a legkapósabb között van, a Tekapo Stragazing pedig olyan élményt kínál, ami összeköti a kellemeset..., nos, a kellemessel.
Itt ugyanis nemcsak profik vannak, akik minden pöttyről tudják az égen, hogy micsoda, hanem kellemesen meleg vízzel teli medencék is, amelyben éjszaka is fürödhetünk a csillagos ég alatt – vagy akár össze is kapcsolhatjuk egymással a két programot.
Az Egyesült Államokban is több helyen hirdetnek csillagnéző programokat. Új-Mexikóban nagyon alacsony a fényszennyezettség mértéke, ezért itt vezetett vagy akár vezető nélküli túrákat is ajánlanak. A Cherry Springs State Parkban, a Nagy-Tavaktól délre, szintén tökéletes sötétséget produkálnak a csillagleső túrákhoz, júniusban és szeptemberben pedig „Csillag Partikat" is szerveznek. A Sedona Star Gazing másfél órás programot kínál, amelyet profi csillagász vezényel le – maximum 12 fő vesz részt egyszerre egy-egy csillaglesen.
A Pic du Midi a Pireneusok egyik hegycsúcsán kuporog, akár egy kémfilmbe illő díszlet. A program akkor teljes, ha minden adottságot kihasználunk, amit a hely csak nyújtani tud. Az élmény egy rövid, drótkötélpályás-kabinos utazással kezdődik, majd az épület teraszán naplementés panoráma csodálással és vacsorával folytatódik.
Szakemberek vezetnek körbe a szuper teleszkópok között, melyeket ki is lehet próbálni, majd az éjszakába nyúló program végén mindenki lepihenhet a saját szobájában. A programot napfelkelte bámulással érdemes kezdeni még hajnalban, majd egy újabb kabinos utazással lezárni.
Az AstroCamp a csillagászati élmények mellett elsősorban egy közösségépítő hely, ahonnan a legtöbben új barátokkal térnek haza. Lényegében egy tábor, amelyet évente kétszer rendeznek meg egy kis walesi faluban. A következő ilyen találkozó dátuma április 27-30., az őszi bulit pedig szeptember 21. és 24. között tartják. Ez az apró hely is az International Dark Sky Reserve (Nemzetközi Sötét Égbolt Szövetség) része, mint oly sok másik helyszín a listánkban. Minden érdeklődőt tárt karokkal várnak, és az sem baj, ha valaki nem tud magával felszerelést vinni.
A szigetországból most egy olyan hotelt ajánlunk, amelyik csillagnéző programot is kínál szobái mellé. A Hotel Rangához ugyanis tartozik egy csillagmegfigyelő házikó, körülbelül 150 méterre a szálló főépületétől. A ház teteje egyszerűen eltolható, így szabaddá válik a végtelen tér, melyet két profi csillagász távcsővel lehet megfigyelni.
A fényszennyezés a hotel környékén minimális, így a körülmények abszolút tökéletesek a csillagleshez. Ráadásul a szolgáltatás része az is, hogy szakértők magyarázzák el a vendégeknek, mikor és mire érdemes figyelni az éjszakai égbolt kémlelésekor.
A Planetarium Cusco programja egészen érdekes oldaláról fogja meg a témát, az érdeklődőket ugyanis az inka csillagászat rejtelmeibe vezeti be. Elmagyarázzák, hogy miként, és miért figyelték az inkák az eget, és hogyan befolyásolta mindez a mindennapi életüket. Csoportos és egyéni bemutatókat is tartanak, ilyen esetben az árba beletartozik a planetáriumba utazás, az előadás és a tényleges csillagnézés költsége. A gyerekeknek is rendeznek az érdeklődésüknek megfelelő bemutatót, az ő programjuk része természetesen egy nagy adag játék is.