Az elnevezés maga kevésbé szerencsés, hiszen nem úgy ad energiát az energiaital, mint mondjuk egy jól összeállított étkezés. És bár a típusától függően tartalmaz valamennyi cukrot is, ami energiát adó tápanyagnak számít, ehhez azonban másból is hozzáférhetünk.
Az energiaital tehát sokkal inkább a koffein és egyéb serkentő hatású összetevők révén fokozza az éberséget, a fizikai- vagy mentális teljesítményt, és nyomja el a fáradtságérzetet. Így tovább tart a lendület - legalábbis látszólag -, mert a testünk már elfáradt, az agyunk azonban még pörög. Ez történik a kávéval vagy a koffeintartalmú fekete- és zöldteával is, az energiaital azonban mégiscsak egy mesterségesebb ital.
Magam is kipróbáltam korábban, főleg határidős munkák esetén; és nem titkolom, az alkohollal kevert verzióját is kóstoltam már szórakozóhelyeken. Hogy ez miért nem előnyös, és ma már miért nem tenném, arra is kitérek mindjárt.
A serkentő, élénkítő hatású koffein mellett az energiaitalokban egyéb, hasonló szerepet betöltő összetevők is találhatók. Például a taurin, ami egy aminosav, és amely természetes alkotója egyes élelmiszereinknek, például a húsnak és halnak is. Azért kerül az energiaitalokba, mert javíthatja az atlétikai teljesítményt, ami persze inkább a sportolóknak lehet érdekes. Az édes ízért a cukor, vagy light verziók esetében az édesítőszerek felelnek.
A cukros változatok esetében a mértékletes fogyasztás már csak az energiatartalom miatt is fontos, hiszen a cukor felesleges energiaforrásnak számíthat. A glükuronolaktont az emberi szervezet is előállítja, ez az anyag a kötőszövetek szerkezeti elemét is alkotja, az energiaitalokban a teljesítményfokozó és álmosság ellen ható tulajdonságai miatt találjuk meg.
Gyakran szerepel még az összetevők között a koffeintartalmú és növényi eredetű guarana, valamint a gyömbér, amelyek szintén javíthatják a mentális és fizikai teljesítményt, miközben a B-vitaminok az anyagcsere szabályozásában és a mentális funkciók fenntartásában segíthetnek. Ezeken kívül persze sok egyéb - márkától, gyártótól is függő - összetevő igyekszik elérni, hogy az energiaital kifejtse a 'szárnyakat ad' érzést.
Gyakori szereplője a szórakozóhelyek italkínálatának az energiaitallal felturbózott koktél, aminek alapja jellemzően a whisky. Azok számára, akik az alkohol nyugtató, lazító hatását az energiaital élénkítő hatásával keverik, jó ötletnek tűnhet ez a kombó, de nem árt óvatosnak lenni. Ezzel a mixszel egyfajta éber részeg állapotot érhetünk el, ami azért lehet problémás, mert a fogyasztó nem veszi időben észre, hogy már éppen eleget vagy akár túl sokat is ivott az alkoholból.
Ennek lehet aztán következménye a kockázatkereső magatartás, vagyis az, amikor az illető részegen ül autóba – a „diszkóbalesetek" többsége is utóbbinak köszönhető. Persze, ez a hatás nem egyetlen energiaitalos koktél után várható, de mindenképp érdemes megállni már az első pohár után.
Valamiért energiaitalból sokkal egyszerűbb többet inni a kelleténél, mint kávéból vagy teából. Édes, sziszeg, hideg, itatja magát, és leginkább üdítő jellege van. Sajnos a gyerekek, tinédzserek körében egy kicsit a felnőttségre utaló magatartásnak számít, de nagyon káros szokás, ha ezt isszák víz helyett. A kisebb kiszerelésű, koncentráltabb összetételű shot-okból a kis mennyiség miatt ráadásul még több is csúszhat – így aztán nem ritka, hogy a túl sok koffein miatt, többnyire magától múló, de annál kellemetlenebb mellékhatások léphetnek fel: álmatlanság, izgatottság, szorongás, remegés, görcsök...
Az, akinek a szíve és a keringése nincs felkészülve a koffeinre, vagy mert nem alakult ki nála a hozzászokás (a rendszeres kávéivók ezt tapasztalhatják), vagy eleve van valamilyen szívzűr a képben, azoknál különösen rossz élményként hathat a rövid idő alatt elfogyasztott, nagyobb adag energiaital.
Mindig tartsuk szemünk előtt, hogy az energiaital nem szomjoltó, és ilyen értelemben nem veszélytelen ital, tartsuk a mértéket!
Az energiaital nem képezi szerves és nélkülözhetetlen részét a táplálkozásunknak, így teljes mértékben kihagyható, és szükség szerint helyettesíthető kávéval vagy teával is. Ha mégis úgy adódik, hogy az alvás nem opció, a kávé és a tea íze nem vonzó, és egyszer-egyszer energiaitallal frissítenénk magunkat, akkor egy, legfeljebb 2 doboz (3 dl-s kiszerelésben) a maximálisan elfogadható dózis. Napi 200-400 mg koffein egy egészséges felnőtt számára még biztonsággal elfogyasztható, de figyeljünk oda, hogy napközben viszonylag könnyű elérni ezt a mennyiséget, ha amúgy kávézunk, teázunk (a fekete és a zöld teára értve), és még lecsúszik az energiaital is.
Gyerekeknek semmiképpen sem javasolt, rájuk erőteljesebben is hat a koffein miatt, és nem ritka, hogy a kórházban kötnek ki, ha a kelleténél többet isznak belőle (ld. fentebb). A jelentős koffeinadag miatt várandósság, szoptatás alatt, koffeinérzékenyeknek, magas vérnyomásban szenvedőknek sem tanácsos energiaitallal ébren maradnia.
A legjobb módszer a fáradtság ellen még mindig a pihenés, az alvás. Rövidebb időre ébren tarthatjuk magunkat koffeintartalmú italokkal, de ne vigyük túlzásba, inkább maradjunk a hagyományosabb alternatíváknál, mint a kávé és a tea, amelyek a koffein mellett jelentős antioxidánsforrásnak is számítanak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.