A közelmúltban lepkész szakemberek két jelentős természeti értéket képviselő éjszakai lepkefajt mutattak ki az újszentmargitai Tilos-erdő területéről. A személyes lámpázással történő vizsgálat során sikerült igazolni a körtebagoly jelenlétét, ami rendkívül jelentős eredménynek számít, ugyanis a fajt az 1980-as években figyelték meg utoljára Újszentmargita környékén.
Ez a lepke hegylábi és dombvidéki gyümölcsösökben, illetve kertekben fordul elő, ahol - nevéből is adódóan - vadkörtén él a hernyója. Egyetlen nemzedéke augusztus második felétől szeptember végéig repül. Előfordulása a Tilos-erdőben is az idős, magányosan álló vadkörtefa egyedekhez köthető, így ezek hosszú távú megőrzése kiemelten fontos a faj védelme szempontjából.
Ez a lepkefaj a meleg, száraz tölgyesekhez kötődik és szeptembertől októberig lehet látni. A megfigyelés azért is különösen érdekes, mert ez az első alföldi előfordulása a fajnak. A sötét őszibagoly is védett faj, természetvédelmi értéke: 5.000 Ft - olvasható a Hortobágyi Nemzeti Park hivatalos weboldalán.
Tegnap a Fertő-tájon is ritka állatfajra bukkantak a kutatók, ezen a területen az északi pocok mutatkozott meg hosszú évtizenek után újra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.