Nem tud betelni a jó borral? Irány Bordeaux Szentendréje

túra
PUBLIKÁLÁS: 2018. május 03. 12:52
Kőbe vésett templom, megelevenedő történetek a francia forradalom idejéből, világhírű pincészetek és romantikus séták várják alig egy órára Bordeaux-tól, egy középkori csodatevő remetéről elnevezett kisvárosban, Saint-Émilionban.

A festői Saint-Émilion harmincöt kilométerre fekszik Bordeaux-tól, mely a Lonely Planet szerkesztői szerint 2017 legmenőbb úticélja volt. Számos buszos kirándulást kínálnak ide Bordeaux-ból, de könnyen megszervezhetjük magunknak is a kijutást. Rendszeresen indulnak vonatok Saint-Émilion felé a bordeaux-i pályaudvarról, a látnivalókat pedig gyalog is bejárhatjuk.

Saint-Émilion városképe Forrás: Shutterstock

Kényelmes cipő, fél boldogság

Azzal azért érdemes számolni, hogy az állomás jóval a város szélén túl van, így még vár ránk egy kiadós gyaloglás, mielőtt bejutnánk a központba. De az út végig a híres pincészetek szőlőültetvényei mellett vezet, így – ha jól bírjuk a gyaloglást – bánni semmiképp sem fogjuk; a látvány biztosan kárpótol minket az extra kilométerekért.

Kényelmes cipőben jönni már csak azért is fontos, mert ahogy beérünk Saint-Émilion óvárosába, mindenhol egyenetlen macskaköveken kell majd mennünk, ráadásul fel-alá a domboldalban jó sokat. Úgyhogy a magassarkút nyugodtan otthon lehet hagyni! – Mi szóltunk!

Travelo-tipp

Ha szoros a programja, vagy nem bírja a gyaloglást, tuktukos túrákkal is bejárhatja Saint-Émiliont és a környező pincéket. Nem biztos, hogy ez a legautentikusabb módja a környék felfedezésének, de az ázsiai tuktukokkal szemben az itteniek legalább környezetbarát, elektromos motorral mennek, és egyszerre akár hat főt is kényelmesen szállítanak. A honlapjukon vannak városnéző és a környező pincészeteket bejáró túrák is, fejenként tizenkét eurótól kínálják a jegyeket.

Egy csodatevő szerzetes miatt itt több évszázados a turizmus

Persze nem a mai értelemben vett tömegturizmust kell elképzelni, de már a középkorban is rengeteg zarándok látogatott el Saint-Émilionba, hogy felkeressék annak a csodatevő szerzetesnek a sírját, akiről a városka a nevét kapta.

Turisták a saint-émilioni barlangtemplom előtt Forrás: Shutterstock

A homokkőbe vésett barlangot, ahol Émilion remeteként élt, és ami a sírja is lett, egyre többen látogatták. A bencés szerzetesek, akik ide jártak imádkozni és miséket tartani, elkezdték kibővíteni a barlangot. Így készült el a 12. században a mai Saint-Émilion egyik legfőbb látványosságának számító barlangtemplom.

Travelo-tipp

Míg a város és a látványosságok jelentős része bejárható kötetlenül, addig a barlangtemplom szigorúan csak szervezett túrákon látogatható. Jegyeket a helyi „turinformosoknál" is vehetünk elvileg, de főszezonban könnyen lehet, hogy már napokkal előbb betelnek az angol nyelvű túrák. Ezért érdemes lehet online foglalni. Felnőtteknek 9 euró, diákoknak 6,5 euró a részvételi díj. Angol nyelvű túrából elég kevés, napi két-három indul csak. Francia nyelvű vezetett túrára jóval nagyobb eséllyel találunk még az adott napon is szabad helyet.

A barlangtemplom a középkor végén élte a fénykorát. A templomot faragott szobrok és díszes freskók borították, Émilion földi maradványai közvetlenül az oltár alatt kaptak helyet, és rendszeresen érkeztek zarándokok, hogy imádkozzanak a csodatevő szenthez. A reformáció korában kemény összetűzések alakultak ki, a protestánsok maguknak követelték a remete hamvait.

De a templom igazi hanyatlása a nagy francia forradalom alatt következett be, a sziklatemplom ugyanis kitűnő helynek ígérkezett a puskaporhoz nélkülözhetetlen salétrom előállításához. A salétrom begyűjtésekor a már akkor is több száz éves freskókat sem kímélték, lekaparták a falakról a salétrommal együtt. A szobrok pedig a vallásellenes hangulat áldozatai lettek.

Így a templomot régi díszében már nem láthatjuk, a különleges hangulata miatt érdemes bejelentkezni egy túrára ide.

Travelo-tipp

Aki érzi magában az erőt, hogy felmenjen a harangtoronyba is, az Office de Tourism nyitvatartási idejében, egy pár eurós letéti díj fejében, el tudja ott kérni a kulcsot.

Saint-Émilionban több más híres egyházi épületet is találunk, akár egy ilyen tematikus túrát is tehetünk a városban. De ha annyira nem lelkesedünk a szerzetesrendek építészetéért, a ferencesek Cordelier kolostorának maradványait akkor is hiba lenne kihagyni! A kerengő maradványai között meginni egy kávét, átérezni a hely hangulatát, igazán maradandó élmény.

Saint-émilioni háztetők Forrás: Shutterstock

Világhírű borok, évszázados pincék, romantikus szőlőültetvények

Kevés olyan közismert borrégió van, aminek a nevét bárhol kimondjuk a világon, nagy eséllyel ismerni fogják azt még olyanok is, akik nem jártasak a borok világában. A bordeaux-i borok ilyenek. Annyit halljuk és látjuk őket filmekben, olvasunk róluk újságokban, hogy ha egyébként nem is érdekelnek minket a borok, azt biztosan tudjuk, hogy Bordeaux környékén híres és sokszor megfizethetetlenül drága borokat készítenek.

Saint-Émilion egyike a bordeaux-i bortermelő vidék régióinak. Mészköves talaján már a római korban is előszeretettel termeltek szőlőt és készítettek bort. Volt hát ideje kialakulni a borkultúrának a környéken. Jelenleg 5400 hektár tartozik az eredetvédett területhez, ami a bordeaux-i borrégió egész területének körülbelül hat százaléka. A saint-émilioni borok jellemzően házasítások, főleg merlot és cabernet franc fajtákból.

Ilyen hangulatos tájon túrázhat, aki a szőlőültetvények közé merészkedik Forrás: Shutterstock

Sok pincészet (helyi, de filmélményekből szintés ismerősen csengő szóhasználattal chateau) kínál programokat a borkedvelőknek. Vannak családi programok is, ahol inkább a szőlőtőkékkel ismerkedhetünk, és csodálhatjuk a tájat a sorok között sétálva. Vannak rövid borkészítő gyorstalptalók az igazán elszántaknak. És természetesen borkóstoló programok ¬– a legnépszerűbb választás, ha eljutunk ide.

Mi egy olyan chateau pincerendszerét jártuk be, majd kóstoltuk a borait, amely a francia történelemben is szerepet játszott. A Chateau Gaudet pincészet a francia forradalom egyik girondista alakjának a nevét viseli. Az akkoriban ügyvédként dolgozó és a francia nemzetgyűlésben is tevékenykedő, girondista Gaudet ebben a pincerendszerben bújkált a jakobinus terror alatt. Pechjére megtalálták őt a jakobinusok, és bordeaux-ban ki is végezték a kor embelematikus eszközével, a guillotine-nal. Nem valószínű, hogy vigasztalná, ha tudna róla, de a pincészet presztízsborait, a „grand cru" borokat az ő arcképével díszített címkékkel látják el hosszú évtizedek óta.

Bor van bőven, erről bármelyik pincészetben meggyőződhet Forrás: Maman Voyage / Flickr.com

Aki a pincelátogatás során szemfüles, láthat olyan nyomokat is a mészkőbe vésve, amit még maga Gaudet vésett a falba a bújkálása alatt. Ehhez a pincészethez viszont nem lehet csak úgy „beesni", jó előre be kell hozzájuk jelentkezni. Ami nem is meglepő, hiszen a borászcsalád életébe sétálunk be a látogatásunkkkal. Rögtön át kell ugyanis mennünk a családi ház földszintjén ahhoz, hogy bejussunk a pincéhez. Ez egy kellemes „kiválasztottság" érzését is adja a tömegturizmus idején annak, aki szereti, ha közvetlen a viszony a vendéglátóival a látogatás idejére. De ezt nem mindenki rajong ezért. A jó hír az, hogy több mint száz chateau található a környéken, így mindenki megtalálhatja a leginkább kedvére valót. A pincészetek listája és leírása angol nyelven ide kattintva elérhető a helyi turisztikai szervezet honlapján.

Bordeaux-ba utazna?

A Wizz Air például hetente kétszer közlekedtet járatot Budapest és Bordeaux között hétfői és pénteki napokon. A WIZZ jelenleg 31 ország 66 célállomására repül, a francia kikötővárosba 7990 forinttól találunk jegyeket Budapestről a légitársaság weboldalán. (X)

A Travelo az Atout France - Francia Idegenforgalmi Hivatal és a Wizz Air vendégeként járt Saint-Émilionban.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.