Van élet a halál után! Évezredek után ezt a bizonyítékot találták rá a tudósok

élet a halál után
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 04. 05:30
Akár hiszed, akár nem, milliárdok élnek szerte a világon, akik úgy gondolják, hogy az életünkben több is van, mint csak a Föld felszínén való vándorlás egy véges ideig, ami végül elmúlik. Sok vallás szerint van élet a halál után, amire most bizonyítékot találtak a tudósok.
A tudósok szerint van élet a halál után - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Shutterstock AI Generator

Van élet a halál után, van lélek?

A legtöbb vallás arra épül, hogy van élet a halál után, és bár maga a halál elkerülhetetlen, senki sem tudta igazán bebizonyítani, hogy mi történik az utolsó lélegzetünk után.

Rengeteg tudomány foglalkozik a halál utáni élet fogalmával, és a Flatliners című kitalált filmmel ellentétben van néhány tényleges bizonyíték arra, hogy a vég nem biztos, hogy a vég. Nos, egy tudós azt sugallja, hogy bizonyítékot talált arra, hogy van „lelkünk" – látszólag megragadja azt a pillanatot, amikor tudatunk elhagyja testünket.

Dr. Stuart Hameroff aneszteziológus és az Arizonai Egyetem professzora nemrégiben végzett vizsgálatot klinikailag elhunyt betegek agyi aktivitásáról.

Mi van a halál után?

Hameroff hét olyan beteg agyára helyezett érzékelőket, akiknek már csak néhány percük volt hátra. Addig figyelte a vérnyomásukat és a szívüket, amíg azok nullára nem süllyedtek, és elhunytnak nyilvánították őket. Az érdekes rész az, hogy az elektroencefalogram (EEG) látszólag egy furcsa energiakitörést rögzített, amely röviddel a halál után következett be.

A Project Unitynek nyilatkozva Hameroff kifejtette:

Hameroff szerint ezt a tevékenységi kitörést gamma-szinkróniának nevezik, és egy hullámmintázat, amely jellemzően tudatos gondolkodásunkhoz, tudatosságunkhoz és észlelésünkhöz kapcsolódik.

Ha azt mondjuk, hogy az EEG-n 30 és 90 másodperc között észlelhető, akkor eltűnik, amikor a beteg klinikailag meghal.
Hameroff azt állítja, hogy a tudat „kvantumszinten" történik, az agysejtek apró struktúráiból, úgynevezett mikrotubulusokból származik ahelyett, hogy csak nagy léptékű elektromos jelek jönnek létre, amelyek az idegsejtek között tüzelnek.

Az EEG-vizsgálat mutatja az agyhullámokat - illusztráció Forrás: Shutterstock/ wedmoments.stock

A kutatás azt sugallja, hogy ez az oka annak, hogy még mindig van némi tudatosságunk olyan állapotokban, mint az érzéstelenítés és a mély alvás. A kitöréseket valószínűleg az agy oxigénhiányának mellékhatásaként magyarázzák.

Bár Hameroff elismeri, hogy az EEG tüske „illúzió" lehet, azzal is érvel, hogy lehet, hogy tudatunk elhagyja testünket. Hozzáteszi: „A lényeg az, hogy megmutatja, hogy a tudatosság valójában egy nagyon alacsony energiájú folyamat."

Dr. Lakhmir Chawla láthatóan úttörő volt az EEG-vel végzett ilyen jellegű tanulmányozásban, és azt használta annak biztosítására, hogy az agyhalott betegeknél, akik szervet adnak, nincs agytevékenység. De vajon mindenkinek van lelke? Hameroff arra a következtetésre jutott: „Ez egy meglehetősen reprodukálható esemény volt, nem 100%, mert a betegek 50%-a mutatja ezt a mérés során."

Még nem tartunk abban a stádiumban, hogy a lélek inkább tény, mint fikció, de az ehhez hasonló tanulmányok kétségtelenül megkérdőjelezik, mit gondoltunk az utolsó pillanatunkról.

Egy fizikus és egy teológus vitája az örök kérdésről:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.