
A kerti medence típusait tekintve többféle termék érhető el: a felfújható gyerek, a felfújható falú vagy peremű, és a csővázas is jó választás, ám ezek tisztítása eltérő lehet. Szerencsére vannak olyan szabályok és praktikák, melyek általánosan bevethetők minden típusnál, ha fontos számunkra a medence tisztán tartása. Mindezek esztétikai, egészségügyi és műszaki szempontból is nélkülözhetetlenek.
A szembetűnő, látható szennyeződések eltávolítása a legáltalánosabb lépés, amit szinte minden nap megtehetünk a medence tisztán tartásához. A levelek, egyéb termések és rovarok kiemelésére bármilyen hálós szűrő vagy levélfogó alkalmas. A kevesebb munka érdekében fáktól, bokroktól távolabb helyezzük a medencét.
A víz mozgatása, forgatása különösen fontos, hiszen ezzel megakadályozható az algásodás és a baktériumok elszaporodása. Ehhez érdemes beszerezni egy alkalmas vízforgató berendezést, amivel átszűrhető és tisztán tartható a víz közepes vagy nagyobb medencék esetén. Elérhetők cserélhető patronos verziók kisebb medencékhez is.
Kicsi gyerekmedencék esetén inkább eszközöljünk gyakori vízcserét körülbelül két-három naponta. Ilyen méretben ugyanis nem érdemes vízforgatót használni, helyette az általános tisztán tartásra kell ügyelni. A víz kiürítése és újratöltése között szappanos kézi súrolással takaríthatunk, az erős vegyszereket kerüljük.
A víz forgatása és szűrése mellett vegyszereket is érdemes használni a kristálytiszta víz érdekében. Erre jó megoldás a klórtabletta, ami fertőtlenít és a vízben megtelepedő mikroorganizmusokat (baktériumok, gombák, algák) is elpusztítja. Használatát mindig a medence mérete és a vízforgató működése befolyásolja, de jellemzően heti egyszer, kétszer bevethetjük. A tablettát úszóadagolóval használjuk, közvetlenül ne dobjuk a vízbe, mert maró hatású lehet.
Léteznek egyéb vízkezelő szerek is: klórgranulátum, klórmentes fertőtlenítők, vízkőoldók és kombinált vízkezelőszerek, melyek többszörös hatásfokkal tisztítanak. Az egyes termékek kiválasztásánál érdemes figyelembe venni a medencénk típusát, valamint a személyes igényeket. Segítséget mindehhez szakboltokban kérhetünk.
Fontosak az algaölők és pelyhesítő anyagok is. Ha zavarossá, opálossá, zöldessé válik a víz, és szembetűnővé a szennyeződés, ajánlott algaölő készítményeket használni, melyek fő alapanyaga szintén a klór. A pelyhesítőt vízhez adva pedig a piszok „pehellyé” áll össze, ilyen módon pedig szűrhetővé válik.
Lényeges a medencevíz pH-értéke is, melyet tesztcsíkkal vagy digitális műszerrel mérhetünk meg. Az eredmény függvényében pH csökkentő vagy növelő szerrel állíthatjuk be az optimális értéket, ami 7,0-7,4 között van. A legtöbb vegyszer megfelelő pH mellett működik jól, különben romlik a tisztítószerek hatékonysága, és bőrirritáció léphet fel.
Hasznos kiegészítő lehet a medencetakaró, ami fizikailag védi a hűsölés utáni órákban a vizet a szennyeződésektől. Aki nem akar a felhelyezéssel bajlódni naponta, használhat ún. skimmert is, ami egy peremre akasztható szűrőberendezés. Ez összegyűjti a felszínen úszó kisebb-nagyobb terméseket, bogarakat.
A különféle trükkökről ebből a videóból is tájékozódhatsz:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.