Átok ül Tutanhamon múmiáján: a fáraó ma is emberéleteket követel

ókori Egyiptom
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 09. 08:45
Sokan úgy hiszik: a fáraó halála csak a kezdet volt – halála után a múmia ugyanis emberek sorát vitte magával a sírjából. Tutanhamon fiatalon halt meg, de a története nem itt ért véget.

Amikor 1922-ben Howard Carter brit régész feltárta Tutanhamon sírját, nemcsak történelmi kincsekre bukkant. A legenda szerint egy átokra is rányitotta az ajtót. Rövid időn belül több ember halt meg, akik részt vettek a feltárásban – és ez a világ figyelmét is felkeltette. A kérdés azóta is kísért: lehetséges, hogy a fáraó tényleg bosszút állt a sírja megsértéséért?

Tutanhamon, Howard Carter, ókori Egyiptom
A Királyok Völgyében találták meg a sírt, amely egyedüliként érintetlenül várta a felfedezőket, ugyanis a többi síremléket már korábban kirabolták 
Fotó: Prachaya Roekdeethaweesab /  Shutterstock 

Lord Carnarvon: Tutanhamon első áldozata

Lord Carnarvon, a feltárás finanszírozója, pár hónappal a sír megnyitása után halt meg – elméletileg egy jelentéktelennek tűnő szúnyogcsípés elfertőződése okozta a halálát. A halál időpontjában állítólag Kairóban elsötétültek a fények, és az otthonában élő kutyája vonyítva múlt ki. A legenda szerint Tutanhamon keze volt a dologban.

A halálos lista bővül

Az elkövetkező években több tucat, a sírral kapcsolatba kerülő ember halt meg. Régészek, asszisztensek, látogatók – balesetek, titokzatos betegségek, sőt, öngyilkosságok is sújtották őket. Bár a statisztikák szerint nem haladták meg a kor szokásos halálozási arányait, az összefüggések dermesztően pontosnak tűnnek. A fáraó átka és maga Tutanhamon pedig egyre nagyobb hírnévre tett szert.

ókori Egyiptom, Tutanhamon, aranymaszk, arany
Tutanhamon múmiáján egy aranymaszk is volt, ami szintén  felbecsülhetetlen régészeti lelet az ókori Egyiptomból
 Fotó: Orhan Cam /  Shutterstock 

Halálos penész vagy túlvilági bosszú?

A tudomány természetesen próbálta megmagyarázni a jelenséget. Az egyik elmélet szerint a zárt sírkamrában évszázadokig megbújó mérgező penészgomba – például az Aspergillus flavus – lehetett felelős a rejtélyes megbetegedésekért. Mások szerint a történet csak egy jól eladható legenda, amit a média fújt fel. De a kérdés mindezek ellenére is ott motoszkál az emberek fejében: miért pont azok haltak meg, akik ott voltak?

Tutanhamon átka ma is él

Bár a kutatók túlnyomó része szkeptikus, a fáraó átka mára a popkultúra része lett. Filmek, könyvek, dokumentumfilmek idézik fel évről évre a múmia bosszújának esetét. Az emberek pedig újra és újra felteszik a kérdést: lehetséges, hogy Tutanhamon, a 3300 éve elhunyt tinédzser fáraó még mindig védelmezi a nyugalmát a túlvilágról – bármi áron?

Az alábbi videóból még többet tudhatsz meg az ókori Egyiptom híres fáraójáról:

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.