
Amikor 1922-ben Howard Carter brit régész feltárta Tutanhamon sírját, nemcsak történelmi kincsekre bukkant. A legenda szerint egy átokra is rányitotta az ajtót. Rövid időn belül több ember halt meg, akik részt vettek a feltárásban – és ez a világ figyelmét is felkeltette. A kérdés azóta is kísért: lehetséges, hogy a fáraó tényleg bosszút állt a sírja megsértéséért?
Lord Carnarvon, a feltárás finanszírozója, pár hónappal a sír megnyitása után halt meg – elméletileg egy jelentéktelennek tűnő szúnyogcsípés elfertőződése okozta a halálát. A halál időpontjában állítólag Kairóban elsötétültek a fények, és az otthonában élő kutyája vonyítva múlt ki. A legenda szerint Tutanhamon keze volt a dologban.
Az elkövetkező években több tucat, a sírral kapcsolatba kerülő ember halt meg. Régészek, asszisztensek, látogatók – balesetek, titokzatos betegségek, sőt, öngyilkosságok is sújtották őket. Bár a statisztikák szerint nem haladták meg a kor szokásos halálozási arányait, az összefüggések dermesztően pontosnak tűnnek. A fáraó átka és maga Tutanhamon pedig egyre nagyobb hírnévre tett szert.
A tudomány természetesen próbálta megmagyarázni a jelenséget. Az egyik elmélet szerint a zárt sírkamrában évszázadokig megbújó mérgező penészgomba – például az Aspergillus flavus – lehetett felelős a rejtélyes megbetegedésekért. Mások szerint a történet csak egy jól eladható legenda, amit a média fújt fel. De a kérdés mindezek ellenére is ott motoszkál az emberek fejében: miért pont azok haltak meg, akik ott voltak?
Bár a kutatók túlnyomó része szkeptikus, a fáraó átka mára a popkultúra része lett. Filmek, könyvek, dokumentumfilmek idézik fel évről évre a múmia bosszújának esetét. Az emberek pedig újra és újra felteszik a kérdést: lehetséges, hogy Tutanhamon, a 3300 éve elhunyt tinédzser fáraó még mindig védelmezi a nyugalmát a túlvilágról – bármi áron?
Az alábbi videóból még többet tudhatsz meg az ókori Egyiptom híres fáraójáról:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.