Tutanhamon fáraó ie. 1323 körül halt meg, 18 vagy 19 évesen, de már 10 évesen a trónra került. Halála óta sok-sok kérdés merült fel az ókori egyiptomi fáraóval kapcsolatban, a történészek és tudósok szerte a világon próbálják megfejteni a vele kapcsolatos sok rejtélyt, például a halálának okát. De most a modern technika ezt is segített kideríteni.
Korábban felmerült, hogy a fáraó gyilkosság áldozata lett, de egy CT-vizsgálat megcáfolta ezt az elméletet. A tudósok úgy gondolják, hogy a fiatal király nyílt lábtöréssel összefüggő szövődményekben halt meg, mert a sebe valószínűleg elfertőződött.
Az újabb DNS-vizsgálatok azonban azt is felfedezték, hogy Tutanhamon fáraó a halálakor maláriában szenvedett.
A fiatal uralkodónak azonban nem ezek voltak az egyetlen egészségügyi problémái, ugyanis botokra volt szüksége a járáshoz. Ezt az is bizonyítja, hogy 130 sétapálcát és botot fedeztek fel a sírjában, amit 1922-ben Howard Cater tárt fel.
Ezeket a betegségeket szem előtt tartva a tudósok úgy vélik, hogy a fáraó testvérek gyermeke lehetett. „Az egymással ennyire szoros rokonságban álló szülőktől született gyerekek fokozottabban hajlamosak lehetnek a genetikai problémákra" – mondta Howard Markel, a Michigani Egyetem orvostörténésze.
Azon kívül, hogy a szülei testvérek voltak, keveset tudunk róluk. De ez nem volt akkoriban szokatlan, ugyanis az ókori Egyiptom fáraói között gyakori volt a testvérek közötti házasság.
Az tény, hogy Tutanhamon fáraónak voltak egészségügyi problémái, de egy 2010-es tanulmány eredményei megcáfolták azt az elméletet, miszerint a fáraó, és apja Ehnaton olyan ritka betegségekben szenvedtek, amelyek torz csontozatot eredményeztek, mint például a Marfan-szindróma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.