A hónap elején a csillagászok egy furcsa, csillagközi objektumot figyeltek meg, amint az átszáguldott a Naprendszeren. A 3I/ATLAS névre keresztelt, 20 kilométer hosszú látogató egy másik csillagtól érkezett a Napunkhoz, egy olyan úton, amely akár milliárd évekig is eltarthatott.
Egy vezető fizikus azt állítja, hogy felfedezte azt a kulcsfontosságú bizonyítékot, amely arra utal, hogy a 3I/ATLAS egy idegen űrhajó is lehet. Avi Loeb professzor, a Harvard Egyetem elméleti fizikusa és kozmológusa elmondta, hogy ez az objektum egyszerűen túl nagy ahhoz, hogy természetes legyen.
A szakértők szerint vagy egy kivételesen nagy, szilárd tömegről van szó, vagy egy kisebb üstökösről, amelyet fényes gáz- és porfelhő vesz körül. Ha nem üstökös, akkor Loeb professzor szerint a 3I/ATLAS olyan nagy, hogy természetes módon szinte esélytelen, hogy elérje a Napot.
Nehéz elképzelni egy természetes folyamatot, amely előnyben részesítené azt, hogy egy objektum 60 kilométer/másodperces sebességgel a belső Naprendszer felé zuhanjon. Egy alternatíva az, hogy az objektum valamilyen technológiai tervezés révén célozta meg a belső Naprendszert.
- nyilatkozta a fizikus.
A 3I/ATLAS-t először július 1-jén észlelték a NASA aszteroida-becsapódást előrejelző rendszere. Miután a tudósok visszafejtették az objektum pályáját, rájöttek, hogy rendkívül elnyújtott elliptikus pályája és magas sebessége miatt az eredete a Naprendszeren kívülről származik.
A Nyilas csillagkép irányából érkezve a 3I/ATLAS jelenleg 217 000 km/h sebességgel halad a belső Naprendszer felé. Szerencsére az objektum nem jelent veszélyt a Földre, és a legközelebbi pontján is biztonságos, 240 millió kilométeres távolságban fog elhaladni.
Mivel az objektum jelenleg kb. 490 millió kilométerre van a Földtől, a csillagászok nem tudják közvetlenül megmérni a méretét. Ezért azt vizsgálják, mennyi fényt ver vissza, és a fényvisszaverő képessége alapján becsülik meg a méretét. A számítások szerint az objektum 20-24 kilométer hosszú lehet, így a 3I/ATLAS akár 200-szor nagyobb lehet, mint a 100 méter hosszú és rendkívül vékony Oumuamua.
Loeb professzor szerint ez a tény rögtön gyanút keltett benne, mivel a nagy objektumok általában sokkal ritkábbak, mint a kisebbek, de szerinte a 3I/ATLAS méretének különössége itt még nem ér véget. Korábbi kutatások alapján, amelyek meghatározták, hány darab 20 kilométeres objektum létezhet a Tejútrendszerben, Loeb megszorozta ezt a számot a 3I/ATLAS tömegével, az eredmény viszont teljesen értelmetlen volt.
Az jött ki, hogy ez az össztömeg a Tejútrendszer csillagainak egynegyedének tömegével egyenlő... egyszerűen nincs elegendő anyag, hogy ennyi ekkora követ létrehozzon.
Ebből következtetve professzor szerint az ilyen nagy objektumok túl ritkák ahhoz, hogy véletlenszerűen jelenjenek meg.
Nem arról van szó, hogy ezek az objektumok csak úgy lebegnek, ez az objektum célzottan a belső Naprendszerbe tartott. A kérdés az, hogy miért lett ez az objektum a belső Naprendszer irányába küldve?
Loeb professzor nem állítja biztosan, hogy ez mit jelent a 3I/ATLAS eredetére nézve, de párhuzamot von Arthur C. Clarke Randevú a Rámával című regényével. Abban a történetben egy Naprendszerbe érkező csillagközi objektumról kiderül, hogy egy fejlett civilizáció által küldött idegen űrhajó. Loeb professzor szerint azonban a tudósoknak még sok vizsgálatot kell elvégezniük, mire biztosat mondhatnak a 3I/ATLAS létezésével kapcsolatban - írta a Daily Mail.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.