Egy ősi holdi eredetű kőzet, amely Afrikába csapódott be, új fejezetet nyit a Hold vulkáni múltjának kutatásában. A különleges meteoritra jellemző egyedi kémiai összetétel egy közel egymilliárd éves időszakot hidal át a holdi kőzetminták között, és arra utal, hogy a Hold belső hőforrásai sokkal tovább fennmaradtak, mint korábban gondoltuk.
A 2,35 milliárd éves meteoritot 2023-ban fedezték fel Afrikában, és most kiderült róla: a Hold sokkal hosszabb ideig maradt vulkanikusan aktív, mint ahogyan azt a szakértők tudni vélték. A kutatást a világ vezető geokémiai konferenciáján, a prágai Goldschmidt Konferencián mutatták be, ahol friss betekintést nyújtottak a Hold belső fejlődésének történetébe.
Dr. Joshua Snape, aki a vizsgálatot bemutatta a több mint négyezer fős tudományos közönség előtt, a mintát „szerencsés véletlennek” nevezte.
Egyszerűen csak lehullott a Földre, és így fed fel titkokat a holdi geológiáról anélkül, hogy egy drága űrmisszióra lenne szükségünk
– fogalmazott egy sajtóközleményben.
- A holdi kőzetminták, amelyeket küldetések során gyűjtöttek be, nagyon értékesek, de földrajzilag korlátozott területekről származnak – csak a landolási helyek közvetlen környezetéből.
Ezzel szemben ez a meteorit, melynek olvadt, üvegszerű zsebei és erei vannak, valószínűleg egy meteor vagy kisbolygó becsapódása során repült ki a Hold felszínéről, bármelyik részéről.
A minta kora különösen érdekes, mert egy közel egymilliárd éves űrt tölt ki a holdi vulkanikus történetben
– mondta Dr. Snape.
- Fiatalabb, mint az Apollo-, Luna- és Chang’e 6-küldetések által gyűjtött bazaltok – de idősebb, mint a kínai Chang’e 5 által visszahozott jóval fiatalabb kőzetek.
A kőzet viszonylag nagy mennyiségű olivinkristályt tartalmaz, és egy olivin-firikus bazaltnak nevezett vulkanikus típust képvisel. Közepes mennyiségű titánt, viszont magas káliumtartalmat mutat. A kőzet ólomizotóp-összetétele – egyfajta geokémiai ujjlenyomat, amely megőrzi keletkezésének idejét – arra utal, hogy a Hold belsejének egy olyan pontjáról származik, ahol szokatlanul magas az urán-ólom arány. Ezek a kémiai jelek segíthetnek annak megértésében, milyen folyamatok tartották fenn a Hold belső hőtermelését hosszú időn át.
A kőzet kora és összetétele azt mutatja, hogy a vulkáni aktivitás ebben az időszakban is folytatódott, és elemzésünk szerint a Holdon belső hőtermelés zajlott – valószínűleg radioaktív elemek bomlása révén, amelyek hosszú időn át hőt termeltek
– mondta Snape.
- A holdkőzetek ritkák, ezért mindig izgalmas, ha olyan mintára bukkanunk, ami kilóg a sorból, és más, mint amit eddig láttunk.
A 311 grammos (kb. 11 unciás) meteorit egyike annak a mindössze 31 hivatalosan azonosított holdi bazaltnak, amelyet valaha a Földön találtak. A kutatást a brit Royal Society finanszírozta, a kutatócsoport pedig még az év folyamán szakfolyóiratban is megjelenteti részletes eredményeit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.