„Mindennap beleteszem a szívemet ebbe a munkába” – Egy ráktúlélő ápolónő Semmelweis-napi vallomása

egészségügy
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 01. 11:15
Július 1-én ünnepeljük a magyar egészségügy napját. Nagy Katalin 2017 óta dolgozik az egészségügyben. Ez idő alatt nem csak az ápoló, de a beteg oldaláról is megtapasztalta az ellátást, így most Semmelweis-nap alkalmából őszintén vallja: a magyar egészségügy nem csak a gyógyszerekről és a kezelésekről szól, de a beteg lelkéről, biztonságérzetéről és mosolyáról is.

Több mint százezer kórházi szakdolgozó veszi fel nap mint nap az orvosi és nővéri köpenyt azért, hogy életeket mentsen, gyógyítson, bátorítson és nem utolsósorban reményt adjon. A magyar egészségügy napján, azaz Semmelweis-napon őket ünnepeljük. Nagy Katalin, a kétgyermekes édesanya nyolc éve dolgozik az egészségügyben, mint ápoló. Azóta dolgozott már belgyógyászaton, intenzív osztályon, jelenleg pedig kardiológián segíti a betegeket. Az ő története mégis más, mint egy átlagos nővéré. Hiszen ő megélte azt is, hogy milyen betegként az életéért küzdeni.

Semmelweis-nap
Katalin Semmelweis-nap apropóján mesélte el szívszorító történetét Fotó: Olvasói fotó

„Mindig a másokon való segítés volt a hajtómotorom”

Katalin mindig is szociálisan érzékeny volt, nagyon meghatotta őt mások sorsa, nehézsége vagy épp öröme. Mielőtt az egészségügyben elhelyezkedett idős betegeket gondozott, jelenleg pedig kardiológiai osztályon tesz a betegek jóllétéért, mint ápoló. Katalin állítja, alapvető, hogy szakmailag maximálisan látja el a betegeit, de fontosnak tartja, hogy a lelkét is beletegye nap mint nap a munkájába.

Nagyon fontos, hogy a betegem maximálisan biztonságban érezze magát, tudják, hogy bármikor fordulhatnak hozzám kérdéssel. Meghallgatni tizedszer is, megnyugtatni tizedszer is, megfogni a kezét, megérteni a fájdalmát, ez mind a munkám része. Fontos, hogy reggel a „Jó reggelt!” mellé kapjanak egy jó nagy adag biztatást, dicséretet, hogy mennyit javult, de van, hogy viccet mondok, hogy egy kis mosolyt csaljak az arcukra

– részletezi Katalin, aki szerint természetes, hogy amikor új betegként valaki belép az osztályra tele van félelemmel és fontos, hogy tudja, hogy biztonságban van és itt segíteni fogják őt. 

– Minden nap beszélgetek a betegeimmel, egy kicsit hozzám is nőnek. Minden beteg sorsa megérint, velük örülök egy-egy jó eredménynek, javulásnak. De ugyanígy a hozzátartozók is nagyon fontosak, sokszor ők is egyedül vannak ezen az úton, tele gondokkal. Őket is biztatom, segítem, ha tehetem – teszi hozzá az ápoló, aki szerint szakmájának a legszebb része, ha lát meggyógyulni valakit, a legrosszabb pedig, amikor elveszít egy beteget, tudva, hogy ő mindent megtett érte.

magyar egészségügy, ápoló, Semmelweis nap
Katalin nap mint nap úgy megy be betegeinek, hogy közben ő maga is harcot vív Fotó: Olvasói fotó

„Az elmúlással én is szembenéztem, tudom, hogy mit éreznek a betegeim”

A saját példámból tudom, hogy a gyógyítás nem állhat meg a gyógyszereknél és a kezeléseknél. Test-lélek-szellem egységként kell kezelni és gyógyítani a betegséget. Én is így fordulok hozzájuk. Ezért cserébe nagyon hálásak a betegek és ez a hála hajt engem, ez feltölt, hogy minden nap újra legyen erőm felvenni a nővér ruhámat

– hangsúlyozza Katalin, aki a saját bőrén is megtapasztalta milyen a másik oldalon, betegként besétálni egy kórházba. 

A kétgyermekes édesanya ugyanis már másodszor néz szembe a betegséggel, amitől mindenki retteg: a rákkal. Katalin egyszer már legyőzte a mellrákot, egy kontrollvizsgálat azonban tavaly rossz híreket hozott, újabb harc elé állítva az édesanyát. 

Ő azonban nem adta fel. Januárban fejezte be a sugárkezelést, márciusban pedig vissza is tért munkájához, az egészségügybe, ahol a betegeinek próbál erőt adni.

rákbeteg, nővér, egészségügy
A kétgyermekes édesanya számára nagyon fontos a lelki gyógyulás, amit a betegeinek is próbál átadni  Fotó: Olvasói fotó

„Semmelweis-napon fontos, hogy belelássunk az orvosok és nővérek életébe"

– Az elmúlással én is szembenéztem, a másik utat is bejártam és járom a mai napig. Ez az út nagyobb alázatra, empátiára tanított, ez erősített meg abban, hogy fontos, hogy lelkileg is gyógyítsunk, biztonságot adjunk, támogassunk. Ha a beteg és az őt ellátó orvos együtt tudnak dolgozni, akkor ez a rendszer csodákra képes. Szó szerint, láttam már mélyről visszajönni embereket, intenzív osztályon is – mesélte Katalin, aki szerint az emberek sokszor nem látják milyen valójában az ápolók és az orvosok élete.

Sokszor nem látják a szakmai tudást és biztonságot vagy azt, amikor az orvos és a nővér összedolgozik és összedugják a fejüket, hogy hogyan lehetne a lehető legjobban segíteni a betegnek. Azt sem látják, amikor épp rossz hírt kap egy orvos vagy egy nővér, vagy épp ő maga is beteg, mert amikor a beteg mellé lépünk ezeket mind mind félretesszük és maximálisan a betegére figyelünk

– tette hozzá az ápoló, kiemelve: Szívvel-lélekkel mennek oda minden betegágy mellé, és bár leterhelt a rendszer, ők, akik benne vannak, szívből csinálják.

– Sokszor a betegségem miatt fáradtabb vagyok, fáj minden mozdulatom, de amikor belépek a beteghez már rá figyelek, a mosolyuk pedig erőt ad nekem is, pedig sokszor lehet, hogy fájdalmasabbak a tüneteim mint nekik – zárta gondolatait a ráktúlélő ápoló, aki hiszi, hogy csodák igenis léteznek, akár a műtőasztalon, akár egy jó eredményben, akár a beteg szemében.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.