Ehhez nem kell mást tennünk, csupán minden nap emlékeztetni magunkat arra, hogy a boldogság nem egy elérhetetlen cél, hanem a mindennapi apró örömök sorozata. Ha erre tudatosan emlékeztetjük magunkat nap mint nap, akkor olyan életünk lehet, amelyről eddig csak álmodoztunk. Persze könnyű ezt mondani, de a gyakorlatban ez azért nem ilyen egyszerű. Kivéve akkor, ha van egy boldogságüvegünk - írja a Fanny magazin.
A boldogságüveg technikát a spanyol író és érzelmi intelligencia szakértő, Elsa Punset alkotta meg.
– Ez az egyszerű, mégis eredményes, mély hatású gyakorlat segít tudatosítani a pozitív élményeket, és hosszú távon újraprogramozni az agyat arra, hogy könnyebben vegye észre az élet jó dolgait, akár a legapróbbakat is. Könnyen alkalmazható, nem kell hozzá semmilyen előképzettség – csak néhány minden háztartásban fellelhető eszköz és napi pár perc figyelem. Itt az ideje, hogy felismerjük: a boldogság nem hatalmas tornádóként érkezik az életünkbe. Néha egy pohár tea, egy jó szó, egy kósza emlék rejti magában. A technika természetesen nem old meg minden problémát, de segít észre venni, hogy a jó mindig jelen van. Csak meg kell tanulnunk meglátni – tanácsolja dr. Makai Gábor pszichoterapeuta.
- Keressünk egy átlátszó üveget. Ez lehet befőttesüveg, váza, vagy bármilyen dekoratív edény.
- Vegyünk egy jegyzettömböt, ha lehet, minél színesebbet, vidámabbat. Ezt tegyük az üveg mellé.
- Minden este egy kis cetlire írjunk valami olyat, ami boldoggá tett minket aznap – bármilyen apróságot. Egy kedves szó, egy jól sikerült feladat, egy finom kávé, egy vicces jelenet a villamoson – bármi lehet. Íme néhány példa: Ma megölelt a kisfiam. Sikerült befejeznem a munkát határidőre. Gyönyörű volt a naplemente. Tudtam időt szakítani (és energiát) a jógára. A boltban segítettem egy néninek, aki ezért kedvesen rám mosolygott. Ne gondoljunk hatalmas dolgokra, mint például, hogy megnyertem az ötös lottót, megtaláltam életem párját vagy előléptettek a munkahelyemen. Épp az a lényeg, hogy vegyük észre és lássuk meg az apró dolgokat, amelyek a boldogságunk forrásai.
- Tegyük a cetlit az üvegbe – Ne értékeljük, elemezzük vagy rangsoroljuk! Csak tegyük bele. Ahogy telik az üveg, úgy telik meg a lelkünk is reménnyel és hálával. És talán ez az első lépés egy boldogabb élet felé.
- Időnként vegyük elő az üveget, markoljunk bele, és olvassunk el néhány cetlit. De megtehetjük ezt akkor is, ha éppen úgy érezzük, hogy az életünk egy katasztrófa. A kis papírok szembesítenek vele, hogy tévedünk. Csodálatos az életünk, csak észre kell vennünk.
Ez a szertartás nemcsak pozitívabbá teszi a napokat, de megtanít minket arra, hogy ne a rosszat, hanem tudatosan a jót keressük minden pillanatban.
– Amikor az utcán sétálunk, és odaszalad hozzánk egy aranyos kutya egy kis simogatásért, akkor eszünkbe fog jutni, hogy akár ezt a pillanatot is beletehetjük a boldogságüvegünkbe. Nem kell magányosan csinálnunk, sőt! Még jobb, ha a párunk, gyerekeink vagy kollégáink is részt vesznek benne. Hiszen az öröm, a boldogság akkor az igazi, ha meg tudjuk osztani másokkal. Biztos lesz olyan nap, amikor legszívesebben tíz cetlit is teleírnánk, és lesz olyan is, amikor hosszasan kell kutakodnunk a nap eseményeiben, hogy legalább egyetlen pici boldogságra bukkanjunk. De mindig találunk, ez egészen biztos – mondja a pszichológus.
Az agy hajlamos a negatív események felnagyítására. Ennek evolúciós okai vannak, hiszen az ősember túlélése múlhatott azon, hogy elég nagy jelentőséget tulajdonított bizonyos veszélyhelyzeteknek, vagy sem. De ez a berögzülés ma már nem az életünket menti meg, sőt, inkább tönkreteszi. A boldogságüveg rendszeres használata azonban megtöri ezt a negatív spirált.
– Megtanít minket újra felfedezni a hétköznapi csodákat. A pozitív gondolkodás nem azt jelenti, hogy letagadjuk a problémákat, hanem azt, hogy megtanuljuk észrevenni a másik oldalt is. Kutatások szerint a pozitívan gondolkodó emberek rugalmasabban kezelik a stresszt, erősebb az immunrendszerük, kiegyensúlyozottabb kapcsolatokban élnek és általában elégedettebbek az életükkel. A boldogság tehát nem a körülmények kérdése, hanem inkább a nézőpontunké. Azon múlik, hogy agyunk hogyan reagál bizonyos eseményekre. Ha lelkiismeretes alkalmazzuk ezt a technikát, akkor idővel képesek leszünk arra, hogy még a rossz dolgokban is azonnal megtaláljuk a jót, ha mást nem, akkor azt, hogy mit tanultunk belőle – bíztat a szakértő.
A boldogságüveg hatékonysága mögött a pozitív pszichológia és az idegi formálhatóságnak, változásra való képességének elve áll.
– Az agyunk nem statikus és állandó. Folyamatosan változik annak függvényében, milyen élmények és gondolatok érik. Amire gyakran gondolunk, abban erősödnek meg leginkább az idegpályáink. Amikor rendszeresen figyelmet fordítunk a pozitívumokra, az agy elkezd arra edződni, fókuszálni, hogy észrevegye ezeket. Ez nem varázslat, hanem neurobiológiai folyamat: az ismételt pozitív élmények nyomán megerősödnek azok az agyi kapcsolatok, amelyek az örömérzetért és hálaérzetért felelősek. A hála és a pozitív fókusz például növeli a dopaminszintet, ami az örömérzetért felelős hormon. Egyes tanulmányok szerint már akár három hét pozitív naplóírás is kimutathatóan javítja a hangulatot, csökkenti a depresszió tüneteit, és növeli az élettel való elégedettséget. A boldogságüveg egyfajta tréning: nap mint nap erősíti az agyunkat boldogságra hangolt területeit – magyarázza a pszichoterapeuta.
Elsa Punset spanyol származású író, gondolkodó és az érzelmi intelligencia népszerű nagykövete. Több mint egy évtizede foglalkozik azzal, hogyan tanulhatjuk meg tudatosabban kezelni érzéseinket, és hogyan alakíthatunk ki érzelmileg egészségesebb életmódot. A boldogságüveg ötlete saját életéből született: egy nehéz időszakban kezdett el minden este felírni valami apróságot, amiért hálás lehetett. Először csak papírfecnire írt, majd egy üveg lett a gyűjtőhely. Az első üvege tele lett pozitív élményekkel, és meglepte, mennyi jó történik akkor is, amikor az ember úgy érzi, épp rendkívül boldogtalan. Azóta ezt a módszert tanítja iskolákban, cégeknél és pszichológiai tréningeken – a visszajelzések pedig azt mutatják: ez az apró napi szokás sok ember életét tette ezerszer jobbá, kiegyensúlyozottabbá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.