Naponta kétszáz döntést hozunk, melyek hatással vannak az étkezésünkre, de 90 százalékuk nem tudatos, állítja a táplálkozáspszichológus.
Brian Wansink táplálkozáspszichológus nem volt rest és több tízezer ember viselkedéséből vonta le a konzekvenciákat. Nézte azt is, ki mekkora tányérból eszik, kollégái segítségével elemezte a hűtők tartalmát, a konyhaszekrényekét, a bevásárlókosarakét, még a szemetet is áttúratta. Módszerével úgy szabadulhat meg kilóktól, hogy valójában csak az ajánlások szem előtt tartása kerül erőfeszítésbe. Higgye el, ezek az apró változtatások, tényleg aprók!
Bevásárlás
A szupermarketeket úgy tervezték, hogy többet vásároljunk, mint amennyire valójában szükségünk van. Első fontos lépés: ne éhesen menjünk vásárolni, hanem jóllakottan vagy rágózzunk közben. Ha gyorsétterem van a bevásárlóközpontban, érdemes mentát rágcsálni, mert az hatékonyan csökkenti a vágyat az ilyen típusú ételek iránt. Ha már bementünk, az üres kocsiba tegyük bele a táskánkat vagy kabátunkat úgy, hogy felezzük a megtöltendő részt. Mivel először nagyjából mindenhol zöldségek vannak, azokkal töltsük meg félig a kosarunkat/kocsinkat. Mindegy, hogy friss, konzerv vagy mirelit, de a vásárolt élelmiszer fele zöldség vagy gyümölcs legyen. Nem olyan erős a megvilágítás azoknál az élelmiszereknél, amelyek egészségtelenek, hogy ne okozzon a vásárlónak bűntudatot, így az ilyen sorokat kerüljük.
Étterem
Ha étterembe megyünk, mindig az ablaknál vagy egy kivilágított asztalnál foglaljunk helyet, itt egész egyszerűen kevesebbszer rendelünk zsíros, sült ételeket, mint máshol, és 73 százalékkal kevesebbszer kérünk desszertet. Ha nem látják annyian, többet falunk. A gyorsétteremben arra kell figyelni, hogy az az étel, amelynek a neve a vajas szót tartalmazza, 102 kalóriával jelent többet, a ropogós pedig 131-gyel.
Otthon
Kisebb tányérban szervírozza az ételt, mint szokta. A tányér legyen kontrasztban az étel színével, ellenkező esetben 18 százalékkal nő a fogyasztás. Ha nem teszi az asztalra az ételt, úgy az emberek 22 százaléka nem szed újra, ha már jóllakott. Ám a salátát és a zöldségeket tegye az asztalra, ezzel növeli a fogyasztási hajlandóságot.
Alkohol
Borozgató családtagjainknak pezsgőspohárba töltsük az alkoholt, mert a magas és keskeny pohárban a kevesebb is elég, nem kér sokszor újratöltést. A vizet azonban inkább széles pohárban kínálja.
Végül, de nem utolsósorban a nassolni valót ne tartsa elérhető helyen a konyhában. Ha ott van, akkor mindig látja és egy idő után meg is kívánja.
A teríték mellé tegyen virágokat és citrusféléket, melyek illata olyan hatással van az asztalnál ülôk agyára, hogy nem kívánják meg az egész hűtő tartalmát egyszerre, ha megkordul a gyomruk.