Tésztát pl. mindenki tud főzni, mint a vasszög, olyan egyszerű. Ám szimplaságában is nagyon sokszínű, a gasztronómia egyik nagy kaméleonja.
Fánkos vigasságok
A szép és jó fánk készítése úgyszólván a próbaköve a polgári szakácsművészetnek – így mondották vala. Némely helyen, egyes vendéglőkben sokáig tartotta magát az a régi szokás, hogy a mindennapi törzsvendégeknek a farsang végén egy pár frissen sült fánkkal kedveskedtek. Hajdanán még a farsang a víg mulatozás és a gondtalan lakmározás boldog heteiből állt, és az egész ország olyan volt, mint egy terített asztal a hóval borított januárban és februárban. Ma már persze sok minden megváltozott, de a fánk megmaradt.
Vaníliás briós – kétféleképpen
Klasszikus
Hozzávalók: 2 nagy brióshoz: 500 g liszt 2 teáskanál só 10 g instant élesztő 70 ml forró tej 6 tojás 350 g vaj 30 g házi vaníliás cukor
Szitáljuk össze a lisztet és a sót egy tálba, középen alakítsunk ki egy mélyedést, ide szórjuk az élesztőt és a forró tejet. Hagyjuk 3 percig felfutni. Erősítsük a dagasztólapátot a konyhai robotgépre, adjuk a liszthez a tojásokat, és magas fokozaton dagasszuk a tésztát 10 percig. Közben keverjük krémesre a vajat a cukorral.
Ha a dagasztási idő letelt, kanalanként adjuk hozzá a vajat, és jól keverjük össze. Ez még körülbelül 5 perc. Ezután tegyük át a tésztát egy másik edénybe, amit fedjünk le folpackkal. Meleg helyen 4 órán át kelesszük.
Ha letelt, borítsuk ki a megkelt tésztát egy tiszta felületre, néhányszor ütögessük meg, majd tegyük egy kiolajozott tálba, ismét fedjük le, és mehet a hűtőbe pihenni egy éjszakán át. Másnap vegyük elő a lehűtött tésztát, és borítsuk enyhén lisztezett munkafelületre.
Osszuk két részre, majd mindegyikből vegyünk le egyharmadnyit még. A nagyobb adag tésztából formázzunk golyóbist, és tegyük egy kivajazott sütőedénybe (tepsibe). Készítsünk egy mélyedést a közepén, formázzunk a kisebb adag tésztából szintén egy golyóbist, és enyhén nyomjuk a nagyobb tetejére. Tegyük meleg helyre, és kelesszük a duplájára (ez körülbelül 30 perc). Melegítsük elő a sütőt 200 fokra.
Kenjük meg a tészta tetejét felvert tojással, és süssük készre. (Körülbelül 45 perc.) Akkor van kész, ha megkopogtatva üregesnek hangzik. Ha a briós túl gyorsan sülne, vegyük le 180 fokra a hőmérsékletet az utolsó 20 percre.
Briósfánk
Lisztezett felületen nyújtsuk ki a klasszikus brióstésztát kb. 1,5 cm vastagra. 10 cm átmérőjű kerek kiszúróval szúrjunk ki belőle köröket, majd azok közepéből 1,5 cm átmérőjű köröket. A kisebb körökből formázzunk kis golyókat. Tegyük a kiszúrt fánkokat egy alaposan kiolajozott tepsibe, és hagyjuk pihenni 20 percig.
Forrósítsunk olajat egy mély serpenyőben vagy edényben, 180 fokos legyen, és süssük ki a fánkokat a szokásos módon. Egyszerre ne tegyünk bele túl sokat, mert túlságosan lehűl az olaj. Miután megsült, szedjük papírtörlőre, és még forrón forgassuk meg őket vaníliás porcukorban.
Zsúrra legjobb az egérke
Farsang idején a kisgyermekes édesanyáknak nemcsak azon kell gondolkodniuk, hogy milyen jelmezeket kölcsönözzenek vagy varrjanak gyermeküknek, hanem azon is, hogy milyen finomságokat készítsenek a zsúrokra. Olvasónk, Vörösné Miklós Mariann háromgyermekes édesanya megmutatta nekünk, hogyan készíthetünk egyszerű, mégis mókás és ízletes finomságokat a csimotákkal együtt.
– Gyakran sütünk, főzünk együtt a gyerekekkel. Azt tanácsolnám az édesanyáknak, hogy először olyan finomságokat készítsenek közösen, amelyek nem túl bonyolultak. Elég, ha csak össze kell keverni, gyúrni, nem kell keleszteni, vagy különösebben sokat bajlódni vele – osztotta meg velünk Vörösné Miklós Mariann.
Ezalatt az édesanya gyermekei – az ötödik osztályos Áron, a másodikos Hanna, és Viola, aki még nem töltötte be harmadik életévét – már kevergették a tésztát, hiszen farsangi egérkét készítettek. A kislányok egyforma kötényt is kaptak karácsonyra.
– Ennek a süteménynek az a sajátossága, hogy nem mindig egérke lesz belőle. Úgy alakul a formája, ahogy éppen belepottyan a tészta az olajba a kanálról – mondta Mariann. – Ez épp egy rák lett, ez meg egy polip – mutatta Hanna a pirosra sült, ropogós külsejű, puha belsejű édes állatkákat.
Egérke
Hozzávalók: fél liter tej fél kg liszt 2-3 ek. cukor csipet só 6 tojás olaj a sütéshez
A tejet egy edényben a csipet sóval és a cukorral kevergetés mellett felforraljuk. Amikor felforrt, állandó kevergetés mellett lassan hozzáadjuk a lisztet. Ha elkeveredett, levesszük a tűzről, majd habverővel egyenként dolgozzuk el benne a tojásokat. Ha ezzel megvagyunk, elkészült a tésztánk. A tűzhelyen olajat forrósítunk, majd olajba mártott kanállal gömböket szaggatunk a tésztából, és óvatosan az olajba pottyantjuk. Mindkét oldalát ropogósra, aranybarnára sütjük. Tálalhatjuk kakaós vagy fahéjas cukorral, vagy készíthetünk belőle egereket és más állatokat lekvárral, banánszeletekkel.
Tésztát mindenki tud főzni, mint a vasszög, olyan egyszerű. Ám szimplaságában is nagyon sokszínű, a gasztronómia egyik nagy kaméleonja.
Kolbászos-gombás-paradicsomos lasagne
Hozzávalók: 2 pár debreceni kolbász 6 db lasagnetésztalap 30 dkg gomba 2 gerezd fokhagyma 20 dkg paradicsom 1 evőkanál paradicsompüré 4 evőkanál víz 4 púpozott evőkanál tejföl 1 teáskanál dijoni mustár30 dkg sajt kakukkfű (ízlés szerint) só őrölt bors 1 evőkanál olívaolaj
A lasagnetésztát enyhén sós vízben pár perc alatt főzzük félpuhára, majd szűrjük le. A debreceni (vagy egyéb kolbász) bőrét húzzuk le, majd apróra daraboljuk fel. A gombát vágjuk fel ízlés szerint. A paradicsomot vágjuk fel kisebb kockákra.
A paradicsompürét keverjük simára a vízzel. A sajtot reszeljük le. A kakukkfűágról tépkedjük le a leveleket. Egy serpenyőben hevítsük fel az olajat, a feldarabolt kolbászt kevergetve süssük benne pár percig. Amikor már kissé megpirult, nyomjuk hozzá a fokhagymát, szórjuk rá a lecsipkedett kakukkfűleveleket, adjuk hozzá a gombát. Keverjük össze, és pirítsuk 5 percig.
Ezután adjuk hozzá a felkockázott paradicsomot, öntsük fel a vízzel simára kevert paradicsompürével. Keverjük össze, és ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd pároljuk pár percig (a fűszerezéssel vigyázzunk, mert a kolbász már ízesítve van).
Adjuk hozzá a tejfölt, a mustárt, és kb. 25 dkg reszelt sajtot, majd kevergetve addig melegítsük, hogy a sajttal kellően összeolvadjon. Egy kisebb tepsi alját locsoljunk meg 1 evőkanál olívaolajjal, helyezzünk rá egy lasagnelapot, kanalazzunk rá a kolbászos-gombás-paradicsomos szószos keverékből, fedjük be a következő tésztalappal, és ezt addig ismételjük, amíg a tészta és a ragu el nem fogy. A tetejére mindenképpen ragu kerüljön! Végül a maradék reszelt sajttal szórjuk meg a tetejét.
Helyezzük előmelegített sütőbe, majd közepes hőmérsékleten süssük kb. 20 perc alatt szép pirosra.
Tonhalas-olajbogyós penne
Hozzávalók: 220 g penne, 3 ek. olívaolaj 3 gerezd fokhagyma 160 g tonhalkonzerv 1 ek. kapribogyó, 10 szem fekete olajbogyó, 2 paradicsom csili ízlés szerint
Feltesszük a tésztának való vizet forrni, sózzuk, majd a tésztát beletesszük, al dente (roppanósra) készítjük. Közben egy közepes serpenyőben az olajat felhevítjük, hozzáadjuk a hámozott fokhagymát, pirítjuk. Ezalatt megmossuk a paradicsomot, kivágjuk a csumáját, felezzük, kis kockákra metéljük, majd betesszük a serpenyőbe a fokhagyma mellé, lefedve, néha megkevergetve pároljuk. Közben leöblítjük hideg vízzel a kapribogyót, az olajbogyót, és a paradicsomhoz adjuk.
A tonhalról leöntjük az olajat (vagy a lét, ha nem olajban eltett), villával összetörjük, és a paradicsomhoz keverjük. Eközben a tésztánk is készre főtt, leszűrjük, összekeverjük a szósszal, és tálaljuk. A csilipaprikával megszórhatjuk a tálaláskor; vagy pedig még a fokhagymával együtt piríthatjuk.
Ha több kell az átlagosnál! Keresse a Borsot a Magazinokkal!