Test és lélek

Sport és kánikula: ezekre figyeljen!

Bors

Létrehozva: 2015.08.03.

A kánikula sem riasztja vissza a rendszeres sportolókat a mozgástól. Ki a tűző napon, ki légkondicionált edzőteremben, ki otthon égeti a kalóriákat. Balog Tamás fitnesztanácsadó segít abban, mit, hogyan, hol és mikor sportoljunk a melegben.

Kemény kánikulai napok előtt állunk ismét. A rendszeresen sportolók a nagy melegben sem ülnek tétlenül, érdemes azonban figyelembe venni az időjárást, egészségi állapotot, tűrőképességet az edzésterv kialakításában, hogy valóban élvezhető és hasznos legyen a nyári mozgás.

Reggeli edzés könnyű étkezés után

– Mivel a bioritmusa mindenkinek más, nincs általános szabály arra, mely napszakban eddzünk. Mindenki máskor aktívabb, de a kánikulai napokon kora reggel érdemesebb mozogni, mert a meleg jobban igénybe veszi szervezetünket, és estére fáradtabbak vagyunk – javasolja Balog Tamás fitnesztanácsadó, aki hozzáteszi: fontos, hogy ne éhgyomorra kezdjük a mozgást. Előtte legalább 30 perccel fogyasszunk minimális táplálékot!

– Erre nyáron a gyümölcsök tökéletesen alkalmasak. Lédúsak, fontos ásványi anyagokat és vitaminokat is tartalmaznak. Az edzés, a mozgás étvágycsökkentő hatású, de amint pótoljuk az elvesztett folyadékot, jelentkezik az éhségérzet – mondja a szakember.

Fehérje- és szénhidrátpótlás

Érdemes – és ez nem csak a nyári időszakra érvényes – fehérjében gazdag zöldségeket, illetve halat vagy szárnyashúst fogyasztani. Nagy terhelésű (súlyzós) edzés vége után maximum fél órával tegyük meg a fehérjepótlást!

Ha később jutunk csak ennivalóhoz, egy fehérjeturmixszal is „helyrehozhatjuk" magunkat. Tévhit, hogy tilos a szénhidrát, szüksége van rá a szervezetnek. Ha valaki nem fogyaszt szénhidrátot, és zsírtöbblete sincsen, a szervezet az izomban raktározott fehérjét kénytelen hasznosítani, így izomveszteség léphet fel.

A mértéktartás mellett kánikulában fontos, hogy a megszokott folyadékbevitelhez képest 3 literrel többet fogyasszunk.

– Azt javaslom, mindenképpen igyunk edzés közben is, de elég, ha csak kortyonként, és a víz ne legyen jéghideg, de mindenképpen pótoljuk a folyadékot! – ad tanácsot Balog Tamás, majd hozzáteszi: a folyadék tiszta víz legyen, kerülendők a cukros üdítők. A hideg sör – bármilyen jól is esik kánikulában – szintén rossz megoldás, mert vizet von el a szervezetből, mint minden alkoholtartalmú ital.

Kint vagy bent?

A nyár mindenképpen a szabadtéri sportoknak kedvez, számos lehetőség adódik, de a szakember szerint egy a fontos: örömünket leljük benne. Ha nem árnyékban edzünk, fontos a fejfedő használata és bőrünk óvása – nem feltétlenül naptejjel, inkább a bőrfelület vékony, szellős anyaggal való takarásával.

Figyelembe kell venni egészségi állapotunkat is. Szív- és érrendszeri betegségben szenvedők például kerüljék a hőségben edzést! Átmozgató, egész testre kiterjedő sport javallott, és feltétlenül folyamatos konzultáció az orvossal.

Ha kint mégis elviselhetetlen a meleg, válasszunk légkondicionált edzőtermet!

– Olyat, ahol profi a légkezelés: légszűrés és légcsere van, a légbefúvás megosztott, és nem állítják a kinti hőmérséklethez képest „fagyosra" a bentit. Ha mégis ez utóbbi valósul meg, érdemes törülközőt, meleg felsőt vinni magunkkal – tanácsolja Balog Tamás.

Veszélyek, tévhitek

Ha most kezdjük az edzést, mindenképpen készüljünk arra, hogy a kánikula jobban igénybe veszi a szervezetet. Türelmesnek és fokozatosnak kell lennünk. Adjunk a szervezetünknek elég időt, hogy alkalmazkodjon a körülményekhez és megfelelően szellőzzön kánikulában, mert egyébként napszúrás, hőguta, dehidratáltság veszélye fenyeget! Tévhit, hogy kánikulában nem kell bemelegíteni. Az izmok bemelegítése az edzés előtt, illetve utána a nyújtás az edzés elmaradhatatlan része kell, hogy legyen.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek