Ki az őrült valójában? 50 éves a Száll a kakukk fészkére

Száll a kakukk fészkére
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 20. 09:45
Egy film, ami egyszerre mesél szabadságról, lázadásról, elnyomásról. Idén már 50 éve, hogy a Száll a kakukk fészkére filmadaptációja elkészült.

A Száll a kakukk fészkére Ken Kesey azonos című regényéből készült filmdráma idén 50 éves jubileumát ünnepli. A főszerepben Jack Nicholson alakítja Randal McMurphy-t, a rosszéletű piti tolvajt, aki érkezésével teljesen felforgatja az addig olajozottan működő pszichiátriai osztály életét. A film napjainkra a szabadság és az intézményesített elnyomás elleni lázadás jelképévé vált.  

A száll a kakukk fészkére egy valódi elmegyógyintézetben forgott Oregon államban (Fotó: United Artists)
A Száll a kakukk fészkére egy valódi elmegyógyintézetben forgott Oregon államban (Fotó: United Artists)

Száll a kakukk fészkére, de miért pont kakukk? 

A kakukkról köztudomású tény, hogy sosem rak fészket, hanem idegen madarak fészkébe csempészi be a tojásait és hagyja, hogy azokat egy másik madár költse ki. A főszereplő McMurphy (Jack Nicholson) karaktere is hasonlóan különc a pszichiátriai osztály többi lakójához képest. Nehéz eldönteni, hogy a bajkeverő férfi valóban pszichiátriai eset-e, vagy csak megjátssza a pillanatnyi elmezavart, mondhatni, “kakukktojás” az intézmény többi lakójához képest. Egy másik, talán egyszerűbb értelmezés, hogy a pszichiátriai intézményeket szokás volt “kakukk fészeknek” nevezni. 

1975 - One Flew Over The Cuckoo's Nest - Moviestills
Idén 50 éves Száll a kakukk fészkére (Fotó: Entertainment Pictures)

Ratched nővér: segítő vagy szadista 

 Az osztályon a legkülönfélébb figurák laknak, vannak teljesen katatón állapotban létezők és olyanok is, akik bár tudatuknál vannak, mégis rászorulnak a folyamatos megfigyelésre. Legalábbis ez az a gondolat, amit Ratched nővér finoman, de határozottan igyekszik elültetni a lakók fejében. A nővér karaktere éppen ezért olyan komplex és a film sokadszori újranézésével is mindig új rétegeket fedezhet fel benne a néző. Első alkalommal még azt gondolnánk, hogy csak a munkáját végzi, aki pedig ilyen fokú mentális betegekkel foglalkozik, annak elengedhetetlen eszköze a határozott fellépés. De ha a dolgok mögé nézünk, a merev szabálykövetés zászlaja alatt a jó nővér folyamatosan megalázza a betegeket és a legaljasabb módszerektől sem riad vissza, hogy elhitesse velük, esélyük sincs a túlélésre az intézmény falain kívül. Így módszeresen kialakítja bennük a folyamatos függést. A függés azonban lehet, hogy kölcsönös. 

Elképzelhető, hogy Ratched is legalább olyan beteg, mint az osztály lakói, hiszen rajtuk éli ki szadista vágyait, mindezt jószándékba csomagolva. Ezért csípi a szemét McMurphy érkezése, aki mintha belátna az álarc mögé. A férfi lázadó akciói megbolygatják a kialakított rendszert és a betegek vak hűsége is olvadozni kezd. Jack Nicholson és a Ratched nővért alakító Louise Fletcher is Oscar-díjat nyertek a filmben nyújtott alakításukért. A Tűz van, babám! és a Hair rendezője, Milos Forman is elhozta a legjobb direktornak járó díjat és a legjobb adaptált forgatókönyvért járó aranyszobrot is ennek az alkotásnak ítélték a 48. Oscar-gálán.

A 48. Oscar-gálán a Száll a kakukk fészkére az összes főbb kategóriában díjra váltotta a jelölést (Fotó: KEYSTONE Pictures USA)
A 48. Oscar-gálán a Száll a kakukk fészkére az összes főbb kategóriában díjra váltotta a jelölést (Fotó: KEYSTONE Pictures USA)

 A film öröksége tovább él, néhány évvel korábban a Netflix egy teljes sorozatot szentelt a megfejthetetlen Ratched nővérnek, akit az American Horror Story sztárja, Sarah Paulson alakított. A széria tulajdonképpen a film előzménytörténete és a fiatal Mildred Ratched-ről szól, aki fiatal nővérként kezd a pszichiátrián, de a sorozatból kiderül, hogy a kifogástalannak tűnő felszín alatt valójában sötét titkait rejtegeti. 

 

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.