Filmes “legek” cikksorozatunk következő részében azok előtt a színészek előtt tisztelgünk, akik az Oscar-díj 1929-es alapítása óta a legtöbb alkalommal nyerték el az Akadémia kitüntetését. Jack Nicholson és Daniel Day-Lewis fej-fej mellett haladnak az élen, a színésznők között viszont egyértelmű győztest tudunk hirdetni Katharine Hepburn személyében.
A hátborzongató vigyorok koronázatlan királya nemcsak az elnyert díjakkal, hanem a jelölések számával is élen jár. Eddigi pályafutása során 12 alkalommal jelölték, ebből hármat tudott díjra váltani. Első győzelmét a Ken Kesey azonos című regényéből készült adaptáció, a Száll a kakukk fészkére főszerepével aratta 1976-ban. Ezek után még kétszer szólították a színpadra, 1984-ben a Becéző szavak, 1998-ban pedig a Lesz ez még így se! című filmekben nyújtott alakításaiért. Fényes karrierje ellenére napjainkban már nem forgat és a rajongók aggódnak is emiatt. Utolsó szerepét a Honnan tudod? című vígjátékban játszotta 2010-ben.
A színészt olyan filmekből ismerheti a közönség, mint Az utolsó mohikán (1992), a New York bandái (2002) vagy legutóbbi nagy dobása, a Fantomszál (2017). Nicholsonnal holtversenyben összesen három aranyszobor büszke tulajdonosa, de a jelölések terén jóval a Ragyogás sztárja mögött kullog, három győzelmén kívül csupán három jelöléssel lett gazdagabb. 1990-ben A bal lábam című életrajzi drámában nyújtott alakításáért kerülhetett bele a neve a borítékba, majd Paul Thomas Anderson rendező westernjéért, a Vérző olajért 2008-ban, a Lincoln címszerepéért pedig 2013-ban vehette át a szakma legfontosabb elismerését. Legközelebb az Anemone című produkcióban láthatjuk majd, melynek forgatókönyvét fiával, Ronan Day-Lewis-szal közösen írták. A 2017-es Fantomszál óta nem forgatott, így kíváncsian várjuk, vajon érdemes lesz-e az alakítása egy következő díjra.
Hollywood aranykorának egyik legünnepeltebb színésznője összesen három Oscar-díjat tudhatott magáénak. Svédországban született, filmes karrierjét is ott indította be, ezután került csak az Államokba, ahol minden idők egyik legkedveltebb és legkiemelkedőbb színésznője vált belőle. Első díját 1944-ben vehette át a Gázláng című filmért, melyet a magyar származású George Cukor rendezett. Még két alkalommal ismerte el az Akadémia, 1957-ben az Anasztázia főszerepéért, és 1975-ben az Agatha Christie krimiadaptáció, a Gyilkosság az Orient expresszen mellékszerepéért.
Meglepő módon hiába volt Hollywood legsikeresebb színésznője, meglehetősen ellentmondásos volt a megítélése a stúdiók berkein belül. Első Oscar-díját már karrierje elején bezsebelte 1934-ben az Ébredj velünk! főszerepéért. Mind a szakmabelieket, mind a rajongókat felháborította kicsit sem hollywoodi filmcsillaghoz illő viselkedése. A kamerákon kívül nem viselt sminket, sosem adott interjút és nem pózolt a paparazziknak. Egy időre el is fordult tőle az Álomgyár, Hepburn azonban annál nagyobb erővel tért vissza és sorra gyűjtötte be a díjakat a Találd ki, ki jön vacsorára (1968), Az oroszlán télen (1969), és Az aranytó (1982) című filmekben nyújtott alakításáért. A mai napig ő a legtöbb Oscar-díjat nyert színész a díj közel százéves történetében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.