Sport

Ki száll be a milliárdosok játékába?

Bors

Létrehozva: 2013.07.15.

Küszöbön áll a tulajdonosváltás az MTK-nál, ezért megvizsgáltunk néhány NB I-es futballklubot, milyen változásokat hozott számukra, amikor „magánkézbe” kerültek, és egy-egy milliárdos lett a főnök.

Pécs: Matyi Dezső

A könyvkereskedésből meggazdagodó üzletember hat éve szállt be a pécsi fociba. Érdeme, hogy a csapat feljutott az élvonalba, ott azonban eddig nem számít meghatározó szereplőnek. A tulajdonos futballténykedése a sűrű edzőváltásokról nevezetes, éppen ezért hosszú távú koncepciót egyetlen szakember sem vihetett még végig.

Diósgyőr: Leisztinger Tamás

Három éve szállt be a miskolci fociba vagyonkezelő cége, az Arago Zrt. elnökeként. A DVTK azonnal feljutott az NB I-be. Jelentős anyagi ­ráfor­dítás mellett hazai szinten erős játékoskeret alakult ki Diósgyőrben, ám a nemzetközi kupaindulást érő helyezés eddig elmaradt. Az idénynek új szakmai vezetéssel vág neki a csapat, amelytől elvárják a kiugró eredményt.

Honvéd: George F. Hemingway

Hét éve vásárolta meg a romokban heverő Honvédot, majd egy évre rá beindította a Magyar Futball Akadémiát. Kezdetben az eredmények elmaradtak, az elmúlt négy évben azonban már harmadszor szerepel az európai kupaporondon a kispesti csapat. Marco Rossi edző kinevezése jó húzásnak bizonyult, és az alacsony költségvetésből működő klub egyre több akadémistát épít be az első csapatba.

Győr: Tarsoly Csaba

A többek között ingatlanbefektetéssel, utazásszervezéssel foglalkozó Quaestor cégcsoport révén több mint tíz éve van jelen az egyik leggazdagabb magyar üzletember a győri fociban. Sokáig egyáltalán nem jöttek a sziporkázó eredmények, 2010-ben viszont három selejtezőkört is sikerrel vett az együttes az Európa Ligában, az elmúlt idényben pedig bajnok lett. Bár Győrben is működik akadémia, még mindig nagyon sok légiós jut szóhoz az első csapatban.

Debrecen: Szima Gábor

A milliárdos üzletember tizenkét éve a Loki többségi tulajdonosa. Szerepvállalása óta a Debrecen a legsikeresebb magyar élvonalbeli futballklub. A Ferencváros után először sikerült kiharcolnia a Bajnokok Ligája-csoportkörös szereplést, majd a következő évben az Európa Ligában is végrehajtotta ugyanezt a bravúrt. ­Remek klubpolitika, épülő új stadion, ám kérdés, hogy Szima forrásainak jelentős ­elapadá­sával nem szenved-e csorbát a csapat eredményessége.

Videoton: Garancsi István

Hatodik éve ténykedik a fehérvári fociban tulajdonosként a takarékszövetkezeti ­üz­let­ágban érdekelt pénzügyi szakember, aki annak idején egy megszűnés szélén álló egyesületet vett át. Mára a Vidi a magyar futball kirakatcsapata lett, amit a kormánypárthoz közeli cégek hatalmas támogatásának is köszönhet. Az óriási költségvetéshez képest a klub eredményei visszafogottak: egy bajnoki cím és egy Európa Liga-csoportkörös szereplés található a pozitív rubrikában.

MTK: Csörgő György? Jámbor János?

Csörgő, a fiatal szlovákiai magyar üzletember – aki mától három napig tartja fent a vételi ajánlatát – futballelképzeléseiről semmit sem tudunk, ám ha a fociban is olyan eredményes lesz, mint az üzletben – néhány év alatt a cége a legjelentősebb szállítmányozó lett északi szomszédunknál –, akkor szép jövő várhat az MTK-ra. Lapinformáció szerint a Vasasnál és Egerben is tisztességes üzletembernek megismert Jámbor János a kék-fehér fővárosi csapatban is lát fantáziát. Múltja alapján nincs mitől tartaniuk az MTK-szurkolóknak, nála biztosan jó kezekben lenne a klub.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek