Galéria: fedezd fel a világ legrégebbi városait - Izgalmas időutazás az emberiség bölcsőjébe

ősi város
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 28. 10:15 / FRISSÍTÉS: 2025. július 28. 12:12
Az emberiség történelmének legősibb települései ma is élő városként működnek, ahol a múlt és a jelen szorosan összefonódik. A világ legrégebbi városai több ezer éve folyamatosan lakottak, és gazdag kulturális örökségükkel minden évben turisták ezreit vonzzák.

A világ legrégebbi folyamatosan lakott települései az emberi civilizáció bölcsőjét jelentik, hiszen több ezer éve élő közösségeknek adnak otthont. Az első városok a neolitikum idején, az ókori Mezopotámiában alakultak ki, és bár sok korai település mára már eltűnt, néhány fennmaradt, és modern nagyvárosokká fejlődtek. Ezek a világ legrégebbi városai egykor jelentős civilizációk fővárosai voltak, és közülük több még ma is fontos kulturális és gazdasági központként működik.

világ legrégebbi városai, Jerikó, Palesztina
A világ legrégebbi városai - melyek ma is lakottak - többnyire Mezopotámiában, a Termékeny Félhold vidékén alakultak ki, mint pl. Jerikó is.
Fotó: RobertHoetink /  GettyImages

A világ legrégebbi városai, amiket ma is laknak

A pontos kezdő dátumok régészeti és történeti becsléseken alapulnak, ezért forrásonként eltérő adatok találhatók, ami miatt a kutatók között gyakran vita folyik a legidősebb város címéről. Például Jerikó és Damaszkusz között sokszor felmerül a kérdés, melyik a régebbi, de mindkettő több mint 9000 éve lakott, és még a "legfiatalabb" település, az egyiptomi Luxor is Kr. e. 3200 óta folyamatosan lakott.

Ezek a települések nemcsak ősi múltjuk miatt kiemelkedőek, hanem azért is, mert gazdag történelmi örökségük részeként számos rom és műemlék maradt fenn, amelyeket évente több ezer turista látogat meg. A folyamatos lakottság azt jelenti, hogy az évezredek során soha nem szűnt meg bennük az emberi élet, így a múlt és a jelen szorosan összefonódik, és ezek a városok élő tanúi az emberi történelemnek. E településeket napjainkban is fejlődő, dinamikus közösségek lakják, amelyek a világ kulturális örökségének meghatározó részei. 

Galériánkban a világ 10 legősibb városát ismerheted meg:

A Palesztinában található Jerikó a világ legősibb városa, amely körülbelül Kr. e. 9000 óta folyamatosan lakott.
A szíriai Damaszkusz alapítása szintén több mint 9000 évre nyúlik vissza, bár folyamatos lakottsága biztosan Kr. e. 3000 óta tart.
Büblosz (Byblos) Libanonban kb. Kr. e. 8800–7000 óta lakott, és a legrégebbi föníciai városok egyike.
A Szíriában található Aleppót Kr. e. 6000 körül kezdték folyamatosan lakni, így az egyik legrégebbi város a Közel-Keleten.
Athén körülbelül Kr. e. 5000–7000 óta lakott, és Európa egyik legősibb városa.
Fajjum (Faiyum) Egyiptomban kb. Kr. e. 5500 óta lakott, ma is Afrika egyik legősibb települése.
Plovdiv Bulgáriában körülbelül Kr. e. 6000 óta folyamatosan lakott, és Európa legősibb városai közé tartozik.
Az Irán területén található Susa (Szúza) kb. Kr. e. 4200 óta lakott, az ókori Mezopotámia fontos központja volt.
Varanasi Indiában több mint 3000 éve folyamatosan lakott, és a hinduizmus egyik legszentebb városa.
Az egyiptomi Luxor (az ókorban Théba) kb. Kr. e. 3200 óta lakott, az ókori egyiptomi kultúra központja volt.

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:


 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.