Külföldi utazás

Ezt az 5 tengerparti országot szinte senki sem ismeri, pedig valódi édenkertek

Travelo

Létrehozva: 2025.05.07.

Alig van valami bosszantóbb a nyaralás során, mint a zsúfolt strandok, a múzeumok és látnivalók előtti rendkívül hosszú sorok, valamint a többi utazó okozta zaj. Viszont bár hihetetlenül hangzik, van 5 tengerparti ország, ahol nincs tömegturizmus, de cserébe paradicsomi tájban, kristálytiszta tengerekben és lenyűgöző strandokban gyönyörködhetünk.

Vannak még olyan tengerparti országok, ahol valóban el tudsz vonulni a világ zaja ellen - illusztráció Forrás: Shutterstock/Soloviova Liudmyla

5 gyönyörű tengerparti ország, ahol nincs tömegturizmus

1. Tuvalu

Az ismeretlen és gyönyörű tengerparti országok között van Tuvalu, ahová évente körülbelül 2000 turista érkezik Tuvaluba. Tömegturizmus nem jellemző erre az óceáni szigetállamra, amely a világ negyedik legkisebb országa. Ehelyett a tiszta természet vár rád itt. Az atollok tökéletes nyaralóhely, különösen a búvárkodás és a snorkelezés szerelmeseinek.

Tuvalu kilenc szigetből és atollból áll a Csendes-óceánon. Míg a szomszédos Szamoa és Fidzsi-szigetek egyre nagyobb utazóáradatot tapasztaltak a koronavírus-járvány kitöréséig, Tuvalu viszonylag csendes maradt. Összesen hat szálloda található a szigeteken.

A legnépszerűbb Funafuti, a hozzá tartozó tengeri védett területtel együtt. Számtalan állat él a korallzátonyoknál.

Tuvalu fehér homokos strandokkal, pálmafákkal és kristálytiszta türkizkék tengervízzel is büszkélkedhet.

Azonban bárki, aki Tuvaluba szeretne látogatni, sietnie kell. Egyrészt a szigetállamot ismételten sújtják természeti katasztrófák, például hurrikánok, másrészt a klímaváltozás egyértelműen észrevehető.

Tuvalu egy olyan mesés tengerparti ország, ahol tényleg nincs tömegturizmus Forrás: Shutterstock/ Hao Hsiang Chen

2. Kiribati

A csendes-óceáni Kiribati szigetállam csak egy kicsivel vonz több utazót, mint Tuvalu. Az UNWTO szerint a 32 atollból álló ország a világ második legkevésbé látogatott országa. A gyűjtött adatok szerint tavaly mindössze mintegy 2000 ember utazott Kiribatira turisztikai célból. Az út sok időt és türelmet igényel, mivel mindig Nadin, a Fidzsi-szigetek fővárosán keresztül vezet. Emiatt nagyon kevés más turistával fogsz találkozni Kiribatin. A helyi lakosság, akik angolul és kiribatiul is beszélnek, barátságosak az utazókkal.

Sok atoll lakatlan és alig beépített. Mindazonáltal vannak lehetőségek turisztikai tartózkodásra a Gilbert-szigeteken, amelyek közé tartozik Kiribati fő atollja, Tarawa. Dél-Tarawa, a szigetállam fővárosa, központi kapcsolattartó pont. A lakosok nagy része is ott él.

Kiribati gazdag víz alatti élővilággal büszkélkedhet. Itt az utazók közelről láthatják a tengeri teknősöket, vagy megtanulhatnak ősi halászati technikákat a helyiektől. A szigetállamot azonban súlyosan fenyegeti a klímaváltozás. A tengerszint emelkedése miatt Kiribati 2070-re teljesen víz alá kerülhet. Tehát, ha a világ legkevésbé látogatott országát szeretnéd látni, ne habozz túl sokáig.

3. Kelet-Timor

Álomszép strandok, érintetlen víz alatti világ számos korallzátonnyal és látványos kilátást nyújtó heggyel: mindezt felfedezheted Kelet-Timor kis délkelet-ázsiai országában, más néven Kelet-Timorban. Vannak vízesések, dzsungeltúrák, hőforrások és számos kultúra is.

Valójában szokatlan, hogy Kelet-Timor szerepel ezen a listán, mivel az Indonéziával határos kis szigetállam (Timor szigetét a két állam közösen birtokolja) mindent tartalmaz, ami utazási célponttá teszi. Ennek ellenére 2021-ben csak körülbelül 6000 turista érkezett. Összehasonlításképpen, a szomszédos Indonézia közel 16 millió utazót vonzott!

Miért kerüli még mindig annyi világjáró Kelet-Timort? Nem tudjuk pontosan. A régiót azonban gyakran sújtják cunamik vagy ciklonok, és földrengések is előfordulnak. A biztonsági helyzet az államban, amely csak a 21. században vált függetlenné, stabil.

Timor is megér egy látogatást Forrás: Shutterstock/ Sony Herdiana

4. Montserrat

A karibi Montserrat szigete álomszerű úti cél mindazok számára, akik belefáradtak a kubai vagy a Dominikai Köztársaságban uralkodó tömegbe. A vulkanikus eredetű Montserrat, melyet Kolumbusz Kristóf 1493-ban egy katalóniai kolostorról nevezett el, a Kis-Antillák része.

Ez is az egyik probléma Montserrat turizmusával kapcsolatban: 1997-ben egy vulkánkitörés elpusztította az egyetlen repülőteret, és attól kezdve csak hajóval lehetett megközelíteni. Az új repülőtér csak 2005-ben nyílt meg, de ugyanebben az évben a gazdaságot ismét súlyosan érintette egy vulkánkitörés.

Bárki, aki egyike annak a 8000 turistának, akik évente ellátogatnak Montserratba (és a számuk egyre nő), érintetlen természetre és nagyon meleg hőmérsékletre számíthatnak. Montserrat átlaghőmérséklete 23-30 Celsius-fok között van, és azoknak, akik a lehető legszárazabb időre vágynak, január és június között érdemes utazniuk. A sziget nyugati részén buja esőerdő található, keleten pedig inkább bozótos.

Ha az esőerdő nem a te világod, részt vehetsz egy vulkántúrán, és megismerkedhetsz a régió geológiájával az információs központban. Vagy felfedezheted Montserrat víz alatti világát sznorkelezéssel vagy búvárkodással.

Ha inkább pihenésre vágysz, lévén, hogy a Karib-térségben vagy, rengeteg strand van itt, bár gyakran sötét vagy fekete lávahomokosak. Ha a fehér homokot kedveled, akkor mindenképp látogasd meg a Rendezvous Beach-et.

5. Niue

Lagúnák, barlangok, látványos sziklaalakzatok, korallzátonyok és álomszép strandok jellemzik Niue csendes-óceáni szigetét. 1974 óta Niue közigazgatásilag Új-Zéland része, ami sok helyi lakost arra késztetett, hogy oda emigráljon.

A kialudt vulkánból és korallmészkőből álló sziget mindössze 260 négyzetkilométer nagyságú, és a Csendes-óceánban található; Földrajzilag Óceániához tartozik. Niue szigetén kevesebb mint 1800 ember él, így sok érintetlen földterület marad az utazók számára.

A víz alatti világot különösen érdemes megnézni: a tenger itt annyira tiszta, hogy a búvárok akár 40 méteres látótávolsággal is rendelkeznek. A Vaikono-hasadék és a Togo-hasadék barlangjai gyalogosan könnyen felfedezhetők, a Talava-sziklaívek barlangjai tökéletes fotózási lehetőséget kínálnak, változatosságképpen pedig tehetsz egy túrát a Huvalu esőerdőben.

Ha a távoli dél-csendes-óceáni szigeten szeretnél nyaralni, akkor a púpos bálnák szezonjában kell jönnöd. Niue egyike azon kevés országnak a világon, ahol a tengeri óriásokkal együtt lehet úszni.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek