Utazási hírek

Még most látogasd meg, mert hamarosan eltűnik az ókori Egyiptom leghíresebb városa, Kleopátra szülőhelye

Travelo

Létrehozva: 2025.03.05.

Az emelkedő tengerszint miatti part menti erózió 280 épület összeomlásához vezetett az ókori Egyiptom egyik leghíresebb városában az elmúlt két évtizedben. A tudósok szerint Alexandria történelmi városa összeomlik az emelkedő tengerszint miatt, így jobban teszed, ha mielőbb felkeresed Kleopátra királynő szülővárosát.

Hamarosan eltűnik az ókori Egyiptom egyik leghíresebb városa, Kleopátra szülőhelye Forrás: Shutterstock/ AlexAnton

Az ókori egyiptomi város, Alexandria a pusztulás szélén áll

Az elmúlt évtizedben az épületek összeomlásának üteme az ősi város, Alexandria tengerpartján az évi egyről évi 40-re nőtt – derül ki egy tanulmányból, amelyet február 12-én tettek közzé a Earth's Future folyóiratban.

A lap szerint az elmúlt 20 évben ebben a 2300 éves kikötővárosban – amely Kleopátra szülőhelyéről és a híres Alexandriai Könyvtár ősi otthonáról ismert – 280 épület dőlt össze a part menti erózió miatt, és további 7000 épületet fenyeget az összeomlás veszélye a jövőben. Csak 2014 és 2020 között 86 épület omlott össze teljesen, és 201 omlott össze részben a városban, ami 85 halálos áldozatot követelt.

A veszteség valódi költsége messze túlmutat a téglákon és a habarcson. Tanúi vagyunk a történelmi tengerparti városok fokozatos eltűnésének, Alexandria riadóval. Ami egykor távoli éghajlati kockázatoknak tűnt, most valósággá vált" - nyilatkozta a tanulmány társszerzője, Essam Heggy, a Dél-Kaliforniai Egyetem Viterbi Műszaki Karának vízügyi tudósa.

Az emelkedő tengerszint veszélyei

A tengerparti épületek összeomlása azért történt, mert a tengerszint megemelkedett és a tengervíz behatol a város alatti talajba. Ahogy a sós víz az emelkedő tengerszint miatt beljebb kúszik, megemeli a talajvízszintet az épületek és más infrastruktúra alatt, és erodálja a talajt. Ez a talaj megsüllyedéséhez vezethet, ami instabillá teszi az épületeket, amik összeomlanak. Ezenkívül a sós víz korrodálja az épületalapok acélmerevítését, tovább gyengítve a szerkezeteket.

A pálmafákkal körbevett Monzata Palota Alexandria egyik leghíresebb épülete Forrás: Dudinszky Francseszka

Az Egyesült Államok is bajban van

A National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) adatai szerint az átlagos globális tengerszint 1880 óta 20-23 centiméterrel emelkedett, és csak 1993 óta 10 cenitméterrel. Ha nem teszünk semmit az éghajlatváltozás megfékezésére, az Egyesült Államok tengerszintje 2100-ra akár 2,2 méterrel is megemelkedhet a 2000-es szinthez képest.

A NASA szerint az alacsonyan fekvő városokban a legnagyobb az erózió és az áradás kockázata a tengerszint emelkedése miatt, különösen az Egyesült Államok keleti partja, nyugati partja és Öböl partja mentén.

„Tanulmányunk megkérdőjelezi azt az általános tévhitet, hogy csak akkor kell aggódnunk, ha a tengerszint egy méterrel emelkedik" - mondta Heggy. „Amit azonban megmutatunk, az az, hogy a globális partvonalak, különösen a kaliforniaihoz hasonló mediterrán partvonalak már most is változnak, és soha nem látott mértékben okozzák épületek összeomlását."

A Földközi-tenger a Corniche sétányról Forrás: Dudinszky Francseszka

A tanulmányban a kutatók feltérképezték az összeomlott épületeket Alexandria környékén 2001 és 2021 között, és összehasonlították az 1974 és 2021 közötti műholdfelvételeket a város 1887, 1959 és 2001 közötti térképeivel, hogy meghatározzák a tengerszint emelkedést. Ezen adatok alapján megállapították, hogy Alexandria partvonala az elmúlt néhány évtizedben több tíz méterrel elmozdult a szárazföld belsejébe, és egyes régiókban évente akár 24-36 méteres talajerózió is előfordulhat.

A kutatók kémiai izotópokat is elemeztek a talajban, hogy meghatározzák a talajerózió mértékét.
„Izotópelemzésünk feltárta, hogy az épületek alulról felfelé dőlnek össze, mivel a tengervíz behatolása erodálja az alapokat és gyengíti a talajt. Nem maguk az épületek, hanem az alattuk lévő talaj érintett" - mondta a közleményben Ibrahim Saleh , a tanulmány társszerzője, az Alexandriai Egyetem talajsugárzási tudósa.

A kutatók több módszert is javasolnak, amellyel az ókori egyiptomi város felkészülhet a tengervíz közelgő rohamára. Ezek a lépések magukban foglalják a homokdűnék és más akadályok felépítését a part mentén, az épületek felemelését és a legmagasabb kockázatú területeken élő emberek áthelyezését.

- mondta Heggy. „Mivel az éghajlatváltozás felgyorsítja a tengerszint emelkedését és a part menti eróziót, ezek védelme nem csak az épületek megmentéséről szól, hanem arról is, hogy megőrizzük azt, akik vagyunk."

Ezeket a látványosságokat ne hagyd ki, ha Alexandriában jársz:

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek