Az indiai Észak-Sentinel-szigeten élő törzs, a szentinelézek tagjai eddig mindössze néhány alkalommal léptek kapcsolatba idegenekkel. A világ legelszigeteltebb törzse továbbra is szigorúan elutasítja a külvilággal való kapcsolatfelvételt. A legújabb események – egy amerikai turista letartóztatása, aki kapcsolatba akart lépni velük – újra felvetik a kérdést: hogyan védhetjük meg a szentinelézek életét és kultúráját a modern világ hatásaitól?
Letartóztattak egy amerikai turistát, miután állítólag egy távoli szigetre utazott a Bengáli-öbölben, hogy kapcsolatba lépjen a világ legelszigeteltebb törzsével.
A 24 éves amerikai férfi, Mykhailo Viktorovych Polyakov március 29-én illegálisan hajózott az Észak-Sentinel-szigetre, amely a rejtélyes és legkevésbé sem barátságos szentineléz törzs otthona – mondta el az indiai rendőrség a CNN-nek.
Az Észak-Sentinel-sziget, amely körülbelül egy Manhattan méretű területet fed le az Andamán- és Nikobár-szigeteken, mintegy 1200 kilométerre található India szárazföldjétől. Az indiai törvények szerint a sziget látogatása tilos, hogy megőrizzék a szentinelézek életmódját, és megvédjék őket a modern betegségektől, amelyekkel szemben nincs immunitásuk.
Bár Polyakov sikeresen eljutott a veszélyes szigetre, nem tűnik úgy, hogy kapcsolatba lépett volna a szentineléz törzzsel – mondta el Jitendra Kumar Meena, az Andamán- és Nikobár-szigeteki rendőrség bűnügyi osztályának vezetője a CNN-nek. Egy helyi halász látta őt, amikor visszatért, és két nappal később letartóztatták – tette hozzá Meena. A rendőrség elkobozott egy felfújható csónakot és motort Polyakovtól. A férfit még nem vádolták meg semmilyen bűncselekménnyel.
Az Egyesült Államok Külügyminisztériumának szóvivője egy nyilatkozatban elmondta, hogy „tudomásunk van arról, hogy egy amerikai állampolgárt őrizetbe vettek Indiában", de nem tudtak bővebb információval szolgálni az ügyről.
A szentinelézek mindössze néhány alkalommal léptek kapcsolatba a modern világgal, és köztudott, hogy hevesen elutasítják a kívülállókat. Mivel a szentinelézek annyira elszigetelten élnek, nehéz megmondani, mennyien lehetnek – becslések szerint pár tucattól pár százig terjed a létszámuk.
A bennszülöttekkel való korábbi találkozások halálos kimenetelűek voltak. 2018-ban John Allen Chau amerikai misszionáriust állítólag a törzsbeli emberek ölték meg, miután elérte az Észak-Sentinel-szigetet, hogy megpróbálja a helyi lakosságot kereszténységre téríteni.
Polyakov „szerencsés, hogy nem tudott kapcsolatba lépni velük, mert különben ugyanez a sors várt volna rá" – mondta el Meena.
Caroline Pearce, a Survival International, az elszigetelt törzsek védelmére létrejött non-profit szervezet vezetője Polyakov állítólagos tetteit „meggondolatlannak és ostobának" nevezte.
„Ez a személy nemcsak a saját életét veszélyeztette, hanem az egész szentineléz törzs életét is kockáztatta" – mondta Pearce egy nyilatkozatában. „Most már jól ismert tény, hogy az elszigeteltségben élő népcsoportoknak semmiféle immunitásuk nincs olyan általános betegségekkel szemben, mint az influenza vagy a kanyaró, amelyek akár ki is irthatják őket" – tette hozzá.
Polyakov már jó előre megtervezte az utazását, kétszer is felkereste az Andamán-szigeteket, mielőtt harmadik látogatásakor elindult volna az Észak-Sentinel-szigetre, állítólag egy 40 kilométerre lévő strandról a Déli-Andamán-szigetről – mondta Meena.
„A nyomozás során eddig elmondta, hogy kalandvágyó. Azt is mondta, hogy üdítős palackokat hagyott ott a törzsnek, de eddig semmit sem találtunk" – tette hozzá Meena. A rendőrség elkobozta Polyakov telefonját és GoPro kameráját, valamint egy homokos palackot, amit állítólag a szigetről hozott.
Egyelőre egy speciális nyomozócsoport végzi a sziget távoli kutatását, hajókról és távcsövekkel, noha az utóbbi pár napban erős hullámzás volt a környező vizeken – mondta Meena.
A világ különböző pontjain több mint 100 elszigetelten élő törzs él, többségük az Amazonas-erdőben, de a Survival International szerint a szentinelézek a „legelszigeteltebb őslakos nép a világon". Róluk a legtöbb információ csónakokból származik, amelyek több mint egy nyílvesszőnyi távolságra horgonyoztak a parttól, valamint a hatóságokkal való korábbi ritka találkozásokból.
A szentinelézek az esőerdőben vadásznak és a part menti vizekben halásznak, dárdákat, íjakat és nyilakat, valamint házilag készített keskeny kenukat használnak – számolt be a Survival International. Úgy gondolják, hogy három nagyobb csoportban élnek, nagy közösségi kunyhókban, illetve átmeneti menedékekben a parton.
A szentinelézekkel való első kapcsolatfelvétel a XIX. század végén történt, amikor, annak ellenére, hogy megpróbáltak elrejtőzni, hat törzsbelit elfogtak, és az Andamán-szigetek fő szigetére vitték őket.
Az 1956-os indiai törvény szerint kívülállók számára tilos az Észak-Sentinel szigetre és más, őslakos csoportoknak otthont adó szigetekre utazni a szigetvilágban.
Egy, az 1990-es évek eleji rövid, barátságos találkozótól eltekintve, a szentinelézek hevesen ellenálltak minden idegen kapcsolatfelvételnek, még a katasztrófák után is.
2004-ben, miután az ázsiai szökőár elpusztította az Andamán-szigetláncot, egy törzsbeli tagot fényképeztek le a sziget partján, amint nyilakat lőtt egy helikopterre, amelyet a jólétük ellenőrzésére küldtek.
Két évvel később, a törzs tagjai két orvhalászt öltek meg, akik illegálisan halásztak Észak-Sentinel környékén, miután hajójuk partra sodródott – számolt be a Survival International.
Pearce, a Survival International munkatársa elmondta, hogy Indiának „jogi felelőssége" megvédeni a szentineléz népet a misszionáriusoktól, közösségi médiás influencerektől, illegális halászoktól vagy bárkitől, aki kívülállóként megpróbálna kapcsolatba lépni velük.