Így élnek a még érintetlen, vad törzsek, de meddig maradhat fent az életformájuk?

vad törzs
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 14. 11:21
A nyugati civilizáció kérhetetlenül terjed világszerte, ezért a különböző kultúráknak egyre nehezebb megőrizniük a sajátosságaikat. Hihetetlen, de léteznek még érintetlen, vad törzsek, amelyek nem kérnek a civilizáció vívmányaiból. De vajon meddig tudják fenntartani ezt az állapotot?
Az érintetlen, vad törzsek egyre nagyobb veszélyben vannak például a fakitermelés miatt - illusztráció Forrás: Shutterstock.com / Photo Spirit

Érintetlen, vad törzsek a civilizációs fenyegetésének árnyékában

Mielőtt belemerülnénk, egy rövid megjegyzés arról, hogy mit is jelent valójában az „érintetlen" – nem arról van szó, hogy soha nem találkoztunk egy adott törzsen kívüli emberrel. A Survival International bennszülöttek és törzsi népek jogaiért felelős szervezet szerint a nem érintkező törzsek „olyan törzsi népek, akik kerülik a kapcsolatot a kívülállókkal. Ezek lehetnek egész népek, vagy nagyobb törzsek olyan alcsoportjai, amelyek kapcsolatban állnak egymással.

A mashco piro – A fakitermelés réme

A mashco piro egy érintetlen törzs Peru délkeleti részén, az Amazonas esőerdőjének távoli vidékein. Úgy gondolják, hogy a törzsön belül több mint 750 ember él, így ez a legnagyobb, érintetlen törzs a bolygón.

A 19. század végén a területüket megszállták a gyarmati gumibárók, ellopták a földjeiket, a törzs tagjait eladták rabszolgának, sokakat pedig meggyilkoltak közülük.
Szerencsére néhányan túlélték, ezért a törzs ma is él, de a mashco pirót egyre nagyobb veszély fenyegeti a fakitermelés és az erdőirtás miatt. Egyes fakitermelő cégek már jelenleg is működnek a törzs területén, míg 2024 júliusában egy másikat észleltek, amint üzletet létesít néhány mérföldre a mashco piro törzs földjétől.

Az erdő mélyén élő törzseket veszélyezteti az erdőirtás és a civilizáció benyomulása - illusztráció Forrás: Shutterstock / Készítette: Gustavo Frazao

A kawahiva – Pusztító erdőirtás

A kawahivák a brazil Amazonason belül élnek, ahol vadászó-gyűjtögető életmódot folytatnak: majmokat és madarakat, valamint gyümölcsöket és dióféléket fogyasztanak az erdőből. Nem sok mindent lehet róluk tudni ezen kívül.

Manapság nomád életmódot folytatnak, de valószínűleg ez nem mindig volt így – az elhagyatott tisztások arra utalnak, hogy valaha több állandó településük lehetett. Azonban a fakitermelés, a tanyák létrejötte és más pusztító tevékenységek behatolása a Rio Pardo-i földjükre a feltételezések szerint erőszakot eredményezett a törzs tagjai ellen. Hiába tett a kormány intézkedéseket a védelmükre, a megmaradt törzsek inkább a menekülést választják az erdőirtók ellen.

A sentinelek

A sentinelek ( őrszemek) talán az egyik leghíresebb, a külvilággal egyáltalán nem érintkező törzs, akikről nagyon keveset tudunk. A körülbelül 100 főből álló törzs az Északi Sentinel-szigeten, az Indiai-óceán egy kis szigetén él. Míg a nem érintkező törzsek máshol találkozhatnak szomszédos népekkel, ez nem így van a sentinelek esetében, tekintettel az apró sziget elszigeteltségére.

– mondta Sophie Grig, a Survival International vezető kutatási és érdekvédelmi tisztviselője az IFLScience-nek.

A sentinelekkel többen fel akarták már venni a kapcsolatot a külvilágból, bátor kalandok, vagy hittérítők, de a törzs tagjai mereven elzárkóztak előlük, sőt, több próbálkozóval végeztek. „Egyértelmű döntést hoznak, és nagyon világosan kijelentik a világnak, hogy nem akarnak érintkezni, és magukban akarnak maradni" – magyarázta Grig.

A sentinel törzsről az alábbi videóból tudhatsz meg többet:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.