Megdöbbentő, igaz történet: a hazátlan űrhajós, aki a világűrben rekedt

asztronauta
PUBLIKÁLÁS: 2025. április 12. 14:00
Képzeld el, hogy elindulsz egy űrutazásra a hazád színeiben, és mire visszatérnél, az az ország már nem is létezik. Ez nem egy sci-fi film sztorija, hanem valóság: ezt élte át Szergej Krikaljov, a szovjet űrhajós, aki közel egy évet töltött a világűrben, jóval tovább, mint azt bárki tervezte – mindezt a történelem egyik legnagyobb politikai átrendeződése miatt.
A világűrben rekedt asztronauta - illusztráció Forrás: Shutterstock/Marc Ward

A világűrben rekedt az űrhajós

Krikaljov 1991 májusában indult útnak a Mir űrállomás fedélzetére, akkor még a Szovjetunió zászlaja alatt. Küldetése rutinfeladatnak indult, ám ahogy a Földön egyre jobban kibontakozott a Szovjetunió felbomlása, az ő hazatérése is egyre bizonytalanabbá vált.

Két hónappal a felszállása után vállalta, hogy marad még egy turnusra, mint fedélzeti mérnök. Csakhogy a dolgok nem úgy alakultak, ahogy tervezték. Decemberre még mindig ott volt – és közben a világ, amit ismert, gyökeresen megváltozott.

Amikor a hazád eltűnik a térképről

A helyzet pikantériája, hogy a visszatérése logisztikai akadályba is ütközött: a kilövési bázis és a kijelölt leszállóterület hirtelen egy másik, frissen függetlenedett ország – Kazahsztán – területére került. A politikai zűrzavar miatt Krikaljov még hónapokig az űrben maradt, míg végül 1992. március 25-én landolt újra a Földön – immár nem szovjet, hanem orosz állampolgárként.

Nem véletlenül nevezik őt „az utolsó szovjet embernek" – ő volt az utolsó, aki a Szovjetunió nevében járt a világűrben, és csak annak megszűnése után tért vissza az új valóságba.

És ez még csak a kezdet volt

Meglepő módon a hosszú kényszerű űrbéli tartózkodás nem vette el a kedvét: 1994-ben újra fellőtték az űrbe, ezúttal már az amerikaiakkal közösen. Részt vett az első közös amerikai-orosz űrmisszióban, és ő volt az egyik első ember, aki belépett a Nemzetközi Űrállomásra is – ráadásul ő és NASA-s társa, Robert Cabana kapcsolták fel az első villanyt a Unity modulban.

Krikaljov hosszú űrbéli tartózkodása miatt még az idővel is „trükközött" – szó szerint. Az Einstein-féle relativitáselmélet szerint ugyanis a gyors mozgásban lévő objektumokon (például egy űrállomáson) másként telik az idő: lassabban. Ez az úgynevezett idődilatáció, amelynek eredményeként Krikaljov most nagyjából 0,02 másodperccel fiatalabb azoknál, akik vele egy időben születtek – csak ők nem utaztak ilyen sebességgel a világűrben.

„Inkább az itthon maradókért aggódtam"

Egy 2015-ös interjúban a brit The Guardian-nek mesélt az élményeiről:

A visszatéréséről így nyilatkozott:

Forrás: Ladbible

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.