Hihetetlen űrugrás: hogyan élte túl az extrém sportoló, hogy hangsebességgel az űrből leugrott a Földre?

űrugrás
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 09. 06:00
Felix Baumgartner osztrák extrém sportoló 2012-ben olyat vitt végbe, amelyet előtte még senki: ő lett az első ember, aki a sztratoszférából való ugrás során átlépte a hangsebességet és közben számos világrekordot is megdöntött.
Felix Baumgartner űrkapszulája, amelyből az űr pereméről kiugrott - ma a Smithsonian National Air and Space Museumban látható, Washington DC-ben - illusztráció Forrás: Schutterstock/Vivvi Smak

Ejtőernyős ugrás az űr pereméről a Földre

2012-ben Felix Baumgartner osztrák ejtőernyős világrekordot, és egyben Guinness-rekordot állított fel.Történelmet írt azzal, hogy a hangsebességnél gyorsabban zuhant, ráadásul mindezt az űrből, a sztratoszférából való szabadesés közben tette.

Baumgartner október 14-én 38 969,4 méter magasra repült fel egy kapszulával, ahonnan szabadeséssel több mint 36 000 métert zuhant, mielőtt ejtőernyője kinyílt volna a táv utolsó szakaszán.

Ha ennek gondolatától a gyomrod is összerándul, nem vagy egyedül.

Egészen hihetetlen, hogy Baumgartner micsoda világrekordokat állított fel ezzel az ugrással:
• a legmagasabbról való ugrás rekordját: 38 969,4 méterről ugrott le ejtőernyővel
• a legnagyobb sebességű szabadesés rekordját: 1342,8 km/h, ami a hangsebesség 1,24-szerese
• a legmagasabbra való felszállás rekordját léggömbbel

A Red Bull Stratos űrugrás során viselt speciális űrruha, amelyben Felix Baumgartner a sztratoszférából ugrott a Földre - illusztráció Forrás: Schutterstock/Andrii Vodolazhskyi

De vajon hogy élhetett túl egy ilyen bravúrt?

A küldetést - mely lehetőséget kínált arra, hogy adatokat gyűjthessen az űrhajósok és a pilóták vagy az esetleges űrturisták életmentésének fejlesztéséhez, az emberi test sztratoszférában való viselkedésének tanulmányozásához - hat év tervezés, a legkeményebb kiképzés és egy speciális nyomású ruha tette lehetővé.

A négy ember közül, akik korábban ilyen ruházatban próbáltak meg ugrani, csak ketten élték túl – szóval az esélyek sem voltak túl megnyugtatóak.

Baumgartner öltözetét kifejezetten úgy tervezték, hogy nagyobb rugalmasságot biztosítson, miközben ugyanolyan védelmet nyújt, mint egy teljes szkafander. Ez a ruha – a hozzá való sisakkal együtt – volt az egyetlen védelme mindaddig, amíg el nem érte az alsó légkör biztonságát.

Végül is mit tudott ez a ruha?

• Védelmet nyújtott a +38°C és -68°C közötti hőmérsékletekkel szemben
• 3,5 font/négyzethüvelyk nyomás alatt (nagyjából megegyezik a 10 668 méteres légköri nyomással), a ruha segíthet elkerülni a dekompressziós betegség tüneteit.
• 18 900 méter felett a Felix szöveteiben lévő folyadék gázzá alakulhatott és veszélyesen kitágulhatott volna, ezt az állapotot ebullizmusnak nevezik, de a ruházat fenntartotta a nyomást a teste körül, megakadályozva ezt az állapotot.

Felix egy túlnyomásos kapszulában emelkedett fel az űr peremére, és a szó szoros értelmében életét a speciális ruházatra bízta attól a perctől kezdve, hogy a kapszula ajtaja kinyílt.

Az aprócska űrkapszulát egy ballon emelte a sztratoszférába - illusztráció Forrás: Schutterstock/Vivvi Smak

Mike Todd mérnök elmagyarázta, hogyan működött a ruházat: "Valójában ez az öltözék négy réteget tartalmaz. A külső kezeslábas nomexből készült, ami egy tűzálló és szigetelő anyag. A szellőző szerelvény biztosítja a ruha szellőzését meleg vagy hideg levegővel a kapszulában. A hosszú emelkedés során a meleg levegő segít megóvni Felixet attól, hogy veszélyesen kihűljön, míg a hideg levegő segít elkerülni az izzadságot, amely bepárásíthatja a napellenzőt."

A ruha speciális kialakítása megkönnyítette az ejtőernyős ugrást, mivel a „hagyományos" űrruhák korlátozzák a mozgást és a perifériás látást, bár még így is viszonylag korlátozott mozgást engedett csak. Baumgartner meg is jegyezte, olyan volt, mint „párnán át lélegezni".

Hatalmas siker a kezdeti problémák ellenére is

Felix, amikor elkezdte az edzéseket, először 4572 méterről (15 000 láb) ugrott. A csapat ekkor egy potenciálisan végzetes problémát fedezett fel. A ruha kialakítása miatt összetévesztette az ejtőernyőzsinórját egy olyan zsinórral, amely „elvágta" a fő ejtőernyőjétől. Ez tehát áttervezést igényelt.

Végül a kísérlet, amelyet világszerte emberek millió követtek a televíziókon keresztül, sikerrel zárult. A közvetítés egyébként kis késéssel zajlott, arra az esetre is gondolva, ha a legrosszabb történne.

Baumgartner a sztratoszférában, mielőtt kiugrott volna a kapszulából Forrás: Flickr

Baumgartner egyébként elárulta, hogy csak nagyon keveset érzett abból, amikor átlépte a hangsebességet, mert szigetelt ruhája tompította a külső hangokat és erőket.

Mindössze kilenc perc és kilenc másodpercbe telt, mire újra földet ért a bolygón, Rosswellben, Új-Mexikóban.

Baumgartner emberfeletti teljesítménye ellenére az egyik rekordját két évvel később Alan Eustace informatikus megdöntötte: ő 41 422 méterről zuhant, ezzel megdöntötte Felix legmagasabb szabadesésű ejtőernyős ugrásának rekordját.

Nézd meg a teljes űrugrást:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.