Ahogy fejlődik a tudomány, úgy tudunk meg egyre többet a minket körülvevő világról. Ami eddig fikciónak gondoltunk, bizonyosságot nyer: mint például az időutazás, amiről döbbenetes állításokat tettek a tudósok.
Az időutazás a popkultúrában mindig abból állt, hogy egy embercsoport több száz évet ment vissza a múltba vagy a jövőbe valamilyen természetfeletti tárgynak köszönhetően.
Az időutazás gondolatát évek óta fikciónak tartották – egészen mostanáig, mivel a tudósok úgy vélik, hogy elméletileg mégis lehetséges. Csak talán nem úgy, ahogy most elképzeled.
Úgy tűnik, hogy a válasz végül is igen, de még ne pakolj össze egy bőröndöt azzal a szándékkal, hogy lásd a távoli jövőnket vagy múltunkat.
Sajnos a való élet sokkal kevésbé izgalmas, mint egy hollywoodi film vagy egy kultikus sci-fi sorozat.
A valóságban az időutazáshoz legközelebb eső dolog sokkal tudományosabb, kevésbé izgalmas, és rengeteg elméleti fizikát foglal magában.
A NASA szerint jelenleg mindenki másodpercenként egy másodperces sebességgel utazik az „időben", ami azt jelenti, hogy ha valaki másodpercenként egy másodpercnél gyorsabban tudna utazni, akkor technikailag az időutazás lenne.
A valós időutazás kezdeti érvei Albert Einstein 1905-ös speciális relativitáselméletének megfogalmazására vezethetők vissza.
Einstein érvelésének egy rendkívül leegyszerűsített változata azt állítja, hogy az idő múlásának sebessége a környezetedtől és a haladási sebességtől függ, minél gyorsabban haladsz, annál lassabban tapasztalod az időt.
Ezt az elméletet később Joseph Hafele és Richard Keating tudósok tesztelték 1971-ben , akik módot kerestek annak bizonyítására, hogy létezik-e az idődilatáció – az eltelt idő különbsége két különböző órán.
A kísérlet lefolytatása érdekében a páros négy ultraprecíz atomórát vitt fel két különböző irányban repülő repülőgépre. Az órákat ezután összehasonlították egy másik földi órával. A fedélzeten lévő, a Föld forgásával ellentétes óra körülbelül 59 nanoszekundumot veszített a földi órához képest.
Eközben a Föld forgási irányába repülő órái mindkettőnél gyorsabban jártak, körülbelül 273 nanoszekundumot nyertek, vagyis lényegében időutazást tapasztaltak.
Ez az elmélet azokra az űrhajósokra is alkalmazható, akik huzamosabb ideig tartózkodnak a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Ennek köszönhetően Scott Kelly amerikai űrhajós valamivel fiatalabb volt, mint ikertestvére, a pályán való mozgás sebessége miatt.
Tehát a valóságban az időutazás nem olyan izgalmas, mint a filmekben.
Az Interstellar az egyik legjobb időutazásról szóló film, érdemes megnézni: