Elképesztően részletes Einstein-gyűrűt fotózott a James Webb űrtávcső

James Webb Űrteleszkóp
PUBLIKÁLÁS: 2022. augusztus 30. 14:16

A James Webb Űrteleszkóp első képei júliusban jelentek meg, és azóta folyamatosan láthatunk elképesztően részletes felvételeket a Jupitertől kezdve a legtávolabbi csillagokig. Az űrteleszkóp most egy nagyjából 12 milliárd fényévre lévő, szinte tökéletes Einstein-gyűrűt dokumentált – olvasható a ScienceAlert oldalán.

A James Webb űrteleszkóp júliusban kezdte meg munkáját, de máris rengeteg izgalmas képet készített Forrás: Facebook/NASA's James Webb Space Telescope

A színes képet egy csillagászhallgató osztotta meg a Redditen, ahol azt is kifejti, hogy az Einstein-gyűrű akkor keletkezik, amikor egy távoli galaxis képe felnagyítódik, és szinte tökéletes kört alkot közötte és a megfigyelő között lévő nagy tömegű objektum, például egy galaxis gravitációja miatt. A szóban forgó galaxis neve SPT-S J041839-4751.8.

A csillagász hozzátette, hogy egyáltalán nem láthatnánk ezt a galaxist, ha nem lenne a gyűrűhatás. Ezt a folyamatot gravitációs lencsézésnek nevezik, melyet Albert Einstein is megjósolt – innen ered a neve is.

A gravitációs lencsék komoly segítséget nyújtanak a csillagászoknak a távoli objektumok tanulmányozásában. Az Einstein-gyűrűk viszonylag ritkák, de az évek során többet is sikerült megfigyelni. Az űrteleszkóp közeli infravörös kamerája (NIRCam) még augusztusban rögzítette ugyanezt a régiót, de az a felvétel nem volt ennyire tiszta, mint a mostani.

Címlapkép - A Hubble űrteleszkóp 2018-as képe egy Einstein-gyűrűről / forrás: ©ESA/Hubble & NASA Acknowledgement

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.