Az "Eye of the Tiger" nyitó akkordjai átszakítják a Neptun-szigeteket körülvevő csendet, és egy csoport pihenő sirályt riasztanak a levegőbe. Expedíciós vezetőm, Harrison Tozer egy olyan dalt választott csapatának, amelytől mindenkinek felszalad a szemöldöke, miközben a hajó tatjából egy hatalmas, cápabiztos fémketrecet eresztenek a vízbe. Légbuborékok emelkednek a felszínre, és látszólag a zene ritmusával együtt azonnal szét is robbannak, jönnek a nagy fehér cápák.
"Face to face, out in the heat. Hanging tough, staying hungry," - morogja Dave Bickler a hangszórókon.
Ha a nagy fehér cápáknak lenne Spotify lejátszási listája, a Guns n' Roses, a Metallica és az Iron Maiden mellett a Survivor is minden bizonnyal szerepelne rajta.
Bár bizonyítani nem lehet, de Tozer azt mondja, hogy a cápák szeretik a heavy metalt, a kemény rockot, ezért szól a kemény zene, miközben az expedíció első merüléseit készítik elő.
A dél-ausztráliai Adelaide-től nyugatra fekvő Port Lincoln halásztelepülésről egy félnapos vitorlázással lehet eljutni a déli Neptun-szigetekre – két olyan földdarabra, amelyeket több ezer éven át pusztítottak az antarktiszi hullámok és szelek. Ez egy valóban drámai hely, ahol nagy fehér cápákkal is találkozhatunk, amely elsősorban a szigeteken előforduló Új-zélandi medvefókák kolóniájának köszönhető.
Azért csatlakoztam a Rodney Fox Shark Expeditions csapatához, mert szerettem volna feltárni az igazságot Hollywood egyik legkitartóbb rosszfiújának imidzse mögött.
23 évesen Rodney Fox helyi legendává vált, miután 1963-ban túlélt egy nagy fehér cápa támadást egy szigonyhalász versenyen. Fox a támadás előtt lelkes búvár volt, de utána egyre jobban félt a nyílt víztől. Aztán ráébredt, hogy félelmét csak úgy győzheti le, ha szembeszáll vele, ezért elkezdte felkutatni a cápákat, és mindent megtudni róluk, amit csak lehetett, egészen addig, amíg végül olyan merülőketreceket épített, amelyek lehetővé tették számára, hogy biztonságosan közel úszhasson hozzájuk és fényképezhesse ezeket a pompás fenevadakat.
Fox munkássága végül felkeltette Steven Spielberg, az akkor még kevéssé ismert filmrendező figyelmét, aki megkérte, hogy segítsen valódi cápák filmezésében a "Cápa" című projekthez.
A film hatalmas sikert aratott, de katasztrófa lett a cápák számára. Fox azóta azt mondja, sajnálja, hogy részt vállalt a filmben, és megígérte, hogy továbbra is azon lesz, hogy felvilágosítsa a közvéleményt a cápák fontosságáról óceánjainkban.
82 évesen már nem csatlakozik az expedíciókhoz, azóta fiára, Andrew Foxra és üzlettársára, Mark Tozerre bízta az üzletet.
Egy hátúszó kezd körözni a csónak körül közel egy órával azután, hogy ledobtuk a ketrecet. – Ki szeretne előétel lenni? kérdezi Tozer. Perceken belül búvárruhában vagyok, és lemászom a létrán a ketrecbe. A hideg víz kezdeti sokkja súlytalan zűrzavarba torkollik, ahogy az óceánáramlat ereje rongybabaként dobál körbe.
Időben sikerül megvetni a lábamat a ketrec alján, ahhoz, hogy észrevegyem az első nagy fehér cápámat, amint előbújik a nagy kékségből, és hangtalanul felém úszik. Nincs filmzene, nincs kemény rock, csak a fokozódó szívverésem.
A csúcsragadozó a ketrechez közeledik, majd hirtelen teljes közönnyel az őt figyelő döbbent ember felé fordul. Olyan közel vagyok hozzá, hogy látom sötétkék szemeit, és az egyik oldalán a „szépségpöttyöt". Úgy tűnik, a csónakot körülvevő karcsú királyhalrajokat sem zavarja a jelenléte, pedig bármikor megfordulhat és megtámadhatja őket. Hamarosan újabb cápák csatlakoznak hozzánk, amíg meg nem számolok vagy fél tucat nagy fehéret, amelyek körülöttem és alattam keringenek.
Visszatérve a fedélzetre, Tozer elmondja, hogy a cápa, amelyikkel találkoztam, Coco Pops – így nevezték el jellegzetes szépségfoltjáról –, a legénység ugyanis általában elnevezi a rendszeres látogatókat. Imaxnak gerincferdülés okozta deformált farka van, míg Mikulás az állán látható, szakállra hasonlító fehér daganatról kapta a nevét. A vicces nevek ellenére ezekben az állatokban nyers erő és igazi fenség rejlik.
Éjszakánként Tozer és a stáb oktató előadásokat tartanak a cápák ökológiájáról és védelméről, minden alkalommal csodálattal adózva ezeknek a hihetetlen állatoknak a misztikuma előtt.
Megtudtam, hogy a cég kulcsszerepet játszott az új technológiák tesztelésében, mint például a cápaálló búvárruháknak és azoknak a kis tablettáknak a kifejlesztésében, amelyeket az állatokkal etetnek annak érdekében, hogy segítsék a tudósokat a cápák étrendjének és táplálkozási szokásainak nyomon követésében.
Az utolsó reggelen, közvetlenül azelőtt, hogy felhúznánk a horgonyt, hogy visszahajózzunk Port Lincolnba, még utoljára beugrok a ketrecbe. Szemüveggel a kezemben belemerülök a vízbe, hogy az utolsó cápámmal találkozhassak, de ezúttal rájövök, hogy félelem már nincs, csak csodálat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.