A kutatók még 2016-ban megkezdték a grönlandi cápák tanulmányozását, amelyek a tudósok szerint a leghosszabb életű gerincesek a Földön. Valójában a szakértők találtak egy cápát, amely 1627 óta kóborolt ugyanazokon a vizeken – de hogyan jutottak hozzá egy ilyen felfedezéshez?
Nos, a radiokarbon kormeghatározásként ismert módszert alkalmazták a vizsgált 28 cápa életkorának meghatározására. Azt a megdöbbentő felfedezést tették, hogy a csoport egyik nősténye körülbelül 400 éves volt.
Julius Nielsen, a tanulmány vezető szerzője és a Koppenhágai Egyetem tengerbiológusa elmondta: „Azt sejtettük, hogy egy szokatlan állattal van dolgunk, de azt hiszem, mindenki, aki részt vett a kutatásban, nagyon meglepődött, amikor megtudta, hogy a cápák milyen idősek voltak."
Korábban azt hitték, hogy nem lehet meghatározni a grönlandi cápák életkorát, mivel a kutatók gyakran vizsgálták például a nagy fehér hátcsontjain rétegesen növő szövetet.
Nielsen hozzátette a BBC-nek: „A grönlandi cápa azonban nagyon-nagyon puha cápa - nincsenek kemény testrészei, ahol növekedési rétegek rakódnának le. Így azt hitték, hogy az életkoruk nem vizsgálható."
Annak ellenére, hogy abban a hitben voltak, hogy ez soha nem lehetséges, a szakértői csapat egy új módszert fedezett fel a cápafaj egyedeinek életkorának meghatározására.
A módszert elmagyarázva Neilson elárulta: „A grönlandi cápa szemlencséje speciális anyagból áll, és az anyagcsere szempontjából inert fehérjéket tartalmaz. Ami azt jelenti, hogy miután a fehérjék szintetizálódtak a szervezetben, többé nem újulnak meg. Így elkülöníthetjük azt a szövetet, amely a cápa kölyökkorában keletkezett, és radiokarbonos kormeghatározást végezhetünk rajta."
A radiokarbonos kormeghatározás nem ad pontos dátumokat, de a kutató legalacsonyabb becslése mellett is rendkívül sokáig élnek a cápák - írja az Unilad.
Az egyik nőstény cápa körülbelül 400 éves volt, és ha ez a maximális életkoruk, akkor is a leghosszabb életű gerincesnek kell tekinteni"
- folytatta Nielsen.
A hosszú életű grönlandi cápák híre a Redditen is elterjedt, és a felhasználók viccelődni kezdtek:
„Annak a fickónak fogalma sincs, mennyi minden történt a szárazföldön 1627 óta. Rengeteg dolog ez" – írta egy redditor.
„Haver, fáradtnak tűnsz" - tette hozzá egy másik, míg egy harmadik kommentelő megjegyezte: „Nem hiszem el, hogy rosszul érzem magam egy cápa miatt. Képzeld el, hogy az emberek nem halnának meg, mi megőrülnénk ilyen hosszú élet alatt, az biztos."
Mi is megírtuk, hogy egy idős, kék szemű cápára bukkantak 2022-ben a belize-i halászok a Karib-tenger trópusi vizein, ami azért szokatlan, mert a grönlandi cápa ebben a térségben eddig még nem fordult elő, legalábbis nem dokumentálták. Akár 2500 méteres mélységbe is lemerülnek.
A nyílt vízi- és fenéklakó halakkal, valamint fókákkal táplálkozó grönlandi cápák (Somniosus microcephalus) jellemzően az Északi-sarkvidéken és az Atlanti-óceán északi részén élnek. De az új felfedezés arra enged következtetni, hogy elterjedtebbek lehetnek, mint azt korábban gondolták.
Ha többet szeretnél megtudni ezekről a különleges cápákról, nézz bele az alábbi videóba: