Nemrég halálos cápatámadás történt Egyiptomban, ami felveti a kérdést, hogy mekkora veszélyben vagyunk a nyaralóhelyeken? Mennyi cápatámadás történik, és hol? Hogyan kerülhetjük el a támadásokat?
A cápák lenyűgöző állatok, de a legtöbb ember nem feltétlenül akar túl közel kerülni hozzájuk. Mi is beszámoltunk róla, hogy nemrég a Vörös-tengerben, Marsa Alam közelében halálos cápatámadás történt. A cápa két úszót támadott meg, egyiküket megölte, a másik megsérült. A környezetvédelmi minisztérium szerint az áldozatok a kijelölt fürdőhelyen kívül tartózkodtak. Marsa Alam egy népszerű Vörös-tengeri üdülőhely, amely homokos strandjairól és korallzátonyairól ismert.
A Vörös-tengeren előfordulnak végzetes cápatámadások. 2023 júniusában egy oroszországi férfi életét vesztette az egyiptomi tengerparti üdülőhely, Hurghada partjainál.
Egy német nyaraló 2024. szeptember közepén halt meg egy cápatámadás után a nyílt tengeren. Arról is beszámoltunk, hogy egy 30 éves nő egy katamaránból ugrott a tengerbe körülbelül 500 kilométerre délnyugatra a Kanári-szigetektől. A cápa ezután megharapta a lábát. A mentők csak órákkal később értek el a hajóhoz, a nő pedig a mentőhelikopterben belehalt a sérüléseibe.
Európa tengerpartjaihoz közel is előfordulnak cápaesemények. Egy körülbelül két méter hosszú cápát észleltek Dél-Franciaországban, a Le Barcarès strand közelében, Perpignan közelében 2023 júliusának végén. Amint azt a „Sud Ouest" francia regionális újság akkoriban közölte, az állatot mindössze 50 méterre látták a parttól. A szakértők szerint „nagy valószínűséggel" egy kékcápa volt. A strandot elővigyázatosságból kiürítették.
2023 áprilisában egy kék cápa eltévedt Cala Llombards tengerpartjánra, Mallorca délkeleti partjához . Sanranyí közösségének lakói és utazói észrevették a körülbelül két méter hosszú állatot. Az üdülőhely Palmától 50 kilométerre délkeletre található. Egy videón az volt látható, ahogy a parton rekedt állat visszaverekedte magát a vízbe.
A cápák még mindig vérszomjas gyilkosok hírében állnak – tévesen. Annak, hogy egy cápa megharapjon, relatív nagyon alacsony a kockázata. A mallorcai cápaszakértő és cápavédő, Gabriel Morey például egyszer kifejtette a „galileo.tv" -nek, hogy a Földközi-tengeren a cápákkal kapcsolatos incidensek „rendkívül ritkák". Több mint 100 év alatt mindössze 16 eset halálos kimenetelű eset történt a régióban.
Ezenkívül Európa nem szerepel a Floridai Egyetem Nemzetközi Cápatámadási fájljának (ISAF) azon globális helyek listáján, ahol a legmagasabb a támadási arány. Ez egy tudományosan létrehozott adatbázis, amelyet a Floridai Természettudományi Múzeum biztosít. Dokumentálja és figyeli a cápatámadásokat szerte a világon. 2012 és 2021 között 761 harapás történt világszerte, ebből 60 volt „végzetes".
Egy térkép szerint a legtöbb provokálatlan támadás az USA-ban (1640 eset), Ausztráliában (706), Dél-Afrikában (262) és Brazíliában (114) történt. 15 provokálatlan támadást regisztráltak Görögországban és 13-at Olaszországban , ezt követi Spanyolország (6), Franciaország , Málta és Horvátország (5-5). A „provokálatlan harapás" olyan eset, amikor egy embert megharapnak a cápa természetes élőhelyén anélkül, hogy az állatot provokálnák.
Amikor az embereket megharapják, mert az az ötletük, hogy cápákat etessenek vagy megérintsenek, vagy amikor megpróbálják kiszabadítani a ragadozót egy halászhálóból, ezeket provokált harapásoknak nevezik.
A Floridai Múzeum szerint a cápákkal való találkozás kockázatának csökkentése érdekében ügyelj a következőkre:
„Bár a cápák ritkán ölnek meg embert, az emberek évente több millió cápával végeznek a kereskedelmi halászat révén" - állítja a Floridai Múzeum. 2022-ben világszerte 108 feltételezett cápa-ember interakció volt. Közülük 57 nem provokált emberharapás, 32 pedig provokált harapás volt.
„Majdnem minden nagyméretű cápa, amelynek teljes hossza körülbelül két méter vagy annál több, potenciális veszélyt jelenthet az emberekre" – tájékoztat a Floridai Múzeum. A nagy fehér cápa, a tigriscápa és a bikacápa híre a legrosszabb. Az állatok világszerte elterjedtek – beleértve Európa üdülési partjait is – óriási méreteket érnek el, és nagy zsákmányt fogyasztanak, például tengeri emlősöket, tengeri teknősöket és nagyobb halakat.
Az ISAF szerint valószínűleg a fajok felelősek a végzetes támadásokért. Más fajok, köztük a nagy pörölycápa, a rövidúszójú makó, az óceáni fehérfoltú cápa, a galapagosi cápa és bizonyos zátonycápák, például a karibi zátonycápa is érintettek az ilyen típusú támadásokban.
A 2023-ban Franciaország déli részén és Mallorcán észlelt két kékcápa a világ legveszélyesebb cápáinak listájára is felkerült a végzetes és provokálatlan támadások száma alapján. Azonban rendkívül ritka, hogy ilyen cápával találkozunk. A kékcápa általában a partoktól távol él, és az óceáni fehérfoltú cápa és a selyemcápa mellett a három leggyakoribb óceáncápafaj egyike. A tengerparton megjelenő cápák, akárcsak a Mallorca partjára tévedt egyed, gyakran beteg állatok.
Nagy fehér cápák bizony az Adriai-tengerben is előfordulnak, ahogy az alábbi videó is bizonyítja: