A tudósok elképesztő felfedezést tettek: a Föld bolygónak is van szívverése

szívcsakra
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 08. 15:00
A tudósoknak többféle elméletük van, és úgy tűnik, nem tudnak megegyezni abban, hogy mi okozza a Föld szívverését, azt a kis szeizmikus aktivitást, ami 26 másodpercenként bekövetkezik.
Tudtad, hogy a Földnek is van szívverése, amely 26 másodpercenként ismétlődik? Forrás: Shutterstock/ Rawpixel.com

A Föld bolygónak is van szívverése?

Rengeteg érdekesség van ezzel a nagy kék bolygóval kapcsolatban, amit Földnek hívunk és több milliárd élőlény lenyűgöző otthona. Még mindig számos meglepetést tartogat, amelyekre sokszor nem tudjuk a magyarázatot, például arra, hogy szívverése van.

A Föld csakrái

A Föld csakráiról ezoterikus körökben már sokat hallottunk, a bolygó szívcsakrája állítólag Magyarországon, Dobogókőn található. Viszont az, hogy a Földnek szívverése is van, sokak számára újdonságként hathat, pedig a tudósok már évtizedek óta vizsgálják a 26 másodpercenként mérhető, folyton ismétlődő szeizmológiai aktivitást.

Dobogókő, ahol állítólag a Föld szívcsakrája van Forrás: Shutterstock/ A great shot of

Az impulzust vagy a „mikroszeizmust" először az 1960-as évek elején dokumentálta Jack Oliver kutató. A tudós rájött, hogy a rezgés valahonnan „az Atlanti-óceán déli vagy egyenlítői részéből" jön, és erősebb volt az északi féltekén a nyári hónapokban. Úgy tűnik azonban, hogy Jack Olivert korlátozta a kora technológiája, mivel a tudósok jövő generációi többet tudtak meg a Föld szívveréséről.

Az Amerikai Szeizmológiai Társaság 2013-as konferenciáján Garrett Euler kifejtette megállapításait, és még inkább leszűkítette az impulzus forrását a nyugat-afrikai Guineai-öböl Bonny-öbölnek is nevezett részére. Az ismétlődő rengések okaként az óceán hullámait nevezte meg.

Elmondta, hogy amikor a hullámok áthaladnak az óceánon, a víz nyomáskülönbsége nem biztos, hogy nagy hatással van az óceán fenekére, de amikor eléri a kontinentális talapzatot - ahol a szilárd talaj sokkal közelebb van a felszínhez - a nyomás deformálja az óceán fenekét. Ez viszont szeizmikus impulzusokat okoz, amelyek tükrözik a hullámhatást.

Egy későbbi cikkben azonban Yingjie Xia, a vuhani Geodéziai és Geofizikai Intézet munkatársa azt nyilatkozta, hogy valójában vulkánok, nem pedig hullámok okozzák. Szerinte a 26 másodpercenként ismétlődő impulzus eredete gyanúsan közel volt a Bonny-öbölben található São Tomé szigetén található vulkánhoz. Azt is elmondta, hogy van egy másik hely is, ahol egy vulkán ehhez hasonló mikroszeizmikus lökéseket okoz, az Aso vulkán Japánban.

Tehát még a tudósok sem biztosak benne, hogy mi okozza az ismétlődő rengéseket. De jó belegondolni, hogy vannak még olyan csodák a világban, amelyeket nem tudunk teljesen megmagyarázni és, hogy valóban egy élő, tudatos, bonyolult rendszer részei vagyunk.

Az alábbi videó bemutatja Dobogókőt és környékét:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.